Czy wiesz, co dla turystów ma do zaoferowania Gdynia? Atrakcje tego miasta to coś więcej niż nadmorski wypoczynek na plaży lub spacery po molo. Poznaj wszystkie najciekawsze miejsca w Gdyni, dzięki którym wizyta w tym mieście stanie się jeszcze bardziej emocjonująca niż dotychczas. Przeczytaj nasz poradnik turystyczny i odkryj wybrzeże Polski na nowo!

1 Gdynia – atrakcje typowo turystyczne: Skwer Kościuszki

Skwer Kościuszki to bez wątpienia jedno z najbardziej znanych, reprezentacyjnych atrakcji Gdyni. Chyba nikt nie wyobraża sobie pobytu w tym mieście bez spaceru wzdłuż deptaku przepełnionego restauracjami, kawiarniami i straganami z pamiątkami. Jest on tak samo chętnie odwiedzany przez turystów, jak i lokalnych mieszkańców. Kto przyjeżdża tu w sezonie letnim może cieszyć się sporym wyborem imprez i koncertów, które odbywają się na terenie Skweru. 

2 Bulwar Nadmorski imienia Feliksa Nowowiejskiego

Bulwar Nadmorski to spacerowa atrakcja Gdyni, która zaczyna się przy plaży na Śródmieściu, a kończy przy plaży w Redłowie. Rozpościera się na długości 1,5 km i przebiega wzdłuż brzegiem Zatoki Puckiej a Kamienną Górą i Kępą Redłowską. Jest to nie tylko piękna przestrzeń rekreacyjna, która przyciąga mieszkańców i turystów, ale też falochron. Obecny wygląd Bulwaru Nadmorskiego jest wynikiem przebudowy dawnej drogi w 1969 roku.

Oprócz utwardzonego deptaku spacerowego, znajdują się tutaj:

 • zewnętrzna siłownia;
 • plac zabaw dla dzieci;
 • ścieżka rowerowa;
 • restauracje i bary;
 • rzeźby: gdyńscy rybacy autorstwa Adama Smolany oraz „Powrót do domu” – dwa łososie srebrzyste. Ta druga jest cennym darem dla Gdyni od jej siostrzanego miasta, Seattle.

3 Molo Południowe

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Ola O-H (@poniekadtamtedy)

Jest to przedłużenie wymienionej wyżej atrakcji Gdyni – Skweru Kościuszki. Molo Południowe ma długość około 600 metrów. Zostało wybudowane na początku XX wieku. Funkcjonuje jako przestrzeń rekreacyjna – jest nietypowe dla tego typu obiektów połączenie parku i ulicy. Na końcu Nabrzeża Pomorskiego znajduje się Aleja Statków Pasażerskich. Warto przejść się molem do końca, aby móc na własne oczy podziwiać widok na Zatokę Gdańską, wzgórza Oksywia, Mierzeję Helską, a wieczorami światła latarni morskich.

4 Statek-muzeum „Dar Pomorza”

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez #pomorskietravel (@pomorskietravel)

Prawdopodobnie każdy przynajmniej raz w życiu romantyzował pirackie życie i marzył o możliwości żeglugi na nieznane lądy. Możliwość odwiedzenia „Daru Pomorza” przynajmniej częściowo pomaga spełnić te wizje. Jest to trzymasztowy żaglowiec wybudowany w 1909 roku. Był to niegdyś w pełni funkcjonujący statek, który przepłynął łącznie odległość równą 25 okrążeń wokół Ziemi. 

W 1983 roku pokład „Daru Pomorza” zamieniono w unoszące się na wodzie muzeum. Od tego czasu zostało rozsławione i funkcjonuje jako jeden z symboli Gdyni. Atrakcje tego miejsca to przede wszystkim możliwość poznania historii żaglowca i codziennych realiów ludzi, którzy spędzali na nim całe lata. 

5 Okręt-muzeum ORP „Błyskawica”

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Monia💋 (@curly_monaa)

Okręt ten przycumowany jest zaraz obok „Daru Pomorza”. „Błyskawica” to prawdziwa legenda polskiej Marynarki Wojennej. Jest to najstarszy na świecie wciąż unoszący się na wodzie niszczyciel, a także jedyny bojowy okręt aliancki, który aktywnie funkcjonował przez całą II wojnę światową. Został przekształcony w muzeum w 1976 roku. Statek, wraz ze wszystkimi znajdującymi się na jego pokładzie eksponatami, jest doskonale zachowany. Pozwala całkowicie przenieść się w klimat czasów, o których opowiada wystawa.

6 Akwarium w Gdyni – atrakcja dla osób w każdym wieku

gdynia akwarium

Znajduje się w samym centrum miasta. Akwarium pozwala przenieść się do podwodnego świata i na własne oczy zobaczyć rozmaite gatunki ryb pochodzących z Afryki, Ameryki Północnej i Północy Europy. Oprócz ryb można tu też podziwiać ciekawe okazy gadów i płazów. W Akwarium znajduje się popularna atrakcja Gdyni – zachwycająca swoją różnorodnością rafa koralowa. 

To miejsce jest częścią Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego. Odwiedzający są więc zachęcani do wzięcia udziału w pokazach, warsztatach laboratoryjnych lub zajęciach edukacyjnych na temat biologii i ekologii morza. Ceny biletów i godziny otwarcia różnią się w zależności od pory roku, a nawet miesiąca – przed odwiedzeniem Akwarium warto więc sprawdzić aktualne informacje na jego stronie internetowej.

7 Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni – atrakcje dla miłośników historii

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Ania Kolomanska (@anna.kolomanska)

Muzeum znajduje się niedaleko Bulwaru Nadmorskiego. Po wejściu do środka, oczom ukazuje się bogata kolekcja broni z czasów II wojny światowej i okresu powojennego. Można tu zagłębić się w bogatą historię oręża polskiego. Ekspozycja Muzeum Marynarki Wojennej to także część zewnętrzna, która zawiera torpedy, miny wodne, działa przeciwlotnicze, statki oraz samoloty i śmigłowce lotnictwa Marynarki Wojennej. Niektóre eksponaty były w użyciu do całkiem niedawna aż od XVII wieku.

8 Kamienna Góra

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Marek (@vasco_da_gama_ze_wsi_rupcza)

Jeśli jesteś miłośnikiem krajoznawczych atrakcji, Gdynia ma dla ciebie coś wyjątkowego – Kamienna Góra to wzgórze znajdujące się pośrodku miasta, z którego rozpościera się przepiękny widok. Panorama obejmuje m.in. port i Skwer Kościuszki. Na szczyt można wspiąć się o własnych nogach wygodnymi schodami. Inną opcją jest wjechanie na górę nowoczesną, darmową kolejką. 

9 Plaża w Gdyni – atrakcja nadmorska

gdynia plaża

Będąc w Gdyni, atrakcją obowiązkową do odwiedzenia jest oczywiście plaża. To nadmorskie miasto może pochwalić się długimi kilometrami pięknego wybrzeża. Wśród popularnych kąpielisk można wymienić:

 • plażę Śródmieście;
 • plażę Redłowo;
 • plażę Orłowo;
 • plażę Babie Doły.

Okolice wody w sezonie patroluje 35 ratowników, wyposażonych w specjalistyczny sprzęt, który umożliwia im szybką reakcję. Cennym udogodnieniem dla niepełnosprawnych są dostępne na miejscu wózki kąpielowe, które doskonale radzą sobie z piaskiem i wodą. Gdyńskie plaże są świetnie przystosowane pod turystów, a woda w tym obszarze jest przeważnie cieplejsza niż w innych nadmorskich miastach Polski.

10 Muzeum Emigracji w Gdyni – atrakcje muzealne

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Ładne Bebe (@ladnebebe)

Wizyta w Muzeum Emigracji to wyjątkowe doświadczenie. Ekspozycja w nowoczesny i pasjonujący sposób opowiada o (dłuższej niż mogłoby się wydawać) historii polskich emigrantów. Multimedialna wystawa jest pierwszą tego typu instalacją w Polsce poświęconą temu tematowi. Na zwiedzanie całego muzeum warto poświęcić przynajmniej godzinę. Polecamy też dopłacić za audioprzewodnika, by wyciągnąć z wizyty jak najwięcej.

11 Molo w Orłowie

gdynia molo

Jeśli wolisz odpocząć od przepełnionych turystami atrakcji Gdyni, udaj się na mniej uczęszczane Molo w Orłowie. Ma ono dużo bardziej kameralny charakter niż Molo Południowe. Jest drewniane, o długości 180 metrów i pamięta czasy I wojny światowej. Nie trzeba tu płacić za wstęp i bez problemu można znaleźć ławkę, na której będzie można odpocząć po wielogodzinnym zwiedzaniu lub pływaniu. Przy dobrej pogodzie rozpościera się stąd widok na plażę, promenadę, przybrzeżne zabudowania, Gdańsk, Półwysep Helski, Klif Orłowski i bezkres morza.

12 Klif Orłowski i Kępa Redłowska

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Maria Ratkowska (@ratkomaria)

To obowiązkowy punkt na mapie Gdyni, który trzeba odwiedzić podczas zwiedzania. Kępa Redłowska to rezerwat przyrody zajmujący aż 121,9 hektarów – idealne miejsce na długie spacery i odpoczynek od miasta. Stromy brzeg Kępy Redłowskiej rozciąga się na długości 650 metrów. Można podziwiać go z plaży i morza lub wdrapać się na sam jego szczyt. Będąc na górze warto na chwilę się zatrzymać, by móc podziwiać zapierający dech w piersiach widok na Zatokę Gdańską. Co roku klif coraz bardziej osuwa się do wody, a krajobraz tego miejsca nieustannie się zmienia. 

13 Domek Stefana Żeromskiego w Orłowie – historyczne atrakcje Gdyni

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez @po_prostu_art

Niedaleko molo i klifu znajduje się Domek Żeromskiego. W nim czas się zatrzymał i wciąż można poczuć się, jak w latach 20 ubiegłego stulecia. Stefan Żeromski przyjechał do Orłowa w ramach terapii leczniczej na swoje schorowane serce i płuca. Wynajmował stojący do dziś domek przez kilka miesięcy 1920 roku. To właśnie tutaj napisał opowieść „Sambor i Mestwin”.

W środku obecnie znajduje się stała wystawa zatytułowana „Życie i twórczość Stefana Żeromskiego”. Zawiera ona cenne pamiątki z życia słynnego polskiego pisarza, stare wydania niektórych jego dzieł, kopie rękopisów i oryginalne listy pisane jego ręką.

14 Spacery edukacyjne i szlaki w Gdyni – atrakcje na łonie natury

gdynia spacery

Naturalne atrakcje Gdyni to nie tylko piękne wybrzeże, ale także lasy, a w nich 3 ciekawe szlaki edukacyjne: Szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie, Szlak Korzeni i Szlak Wiewiórki. Wędrówka po okolicznych lasów dostarcza wiele wrażeń, i to w każdej porze roku. Możesz samodzielnie zdecydować o długości trasy – wybrać tylko jeden szlak lub połączyć je w całodzienną wędrówkę z piknikiem. To świetne miejsca na odpoczynek od miejskiego zgiełku, które szczególnie docenią rodziny z dziećmi.

15 Leśny Ogród Botaniczny Marszewo

gdynia ogród

Zajmuje aż 50 hektarów powierzchni, na którą składają się grądy, buczyny, rodzime kolekcje roślinne, jak i bardziej egzotyczne egzemplarze, pochodzące z różnych zakątków świata. Ogrodzona część centralna otwarta jest w dni robocze pomiędzy 10:00 a 15:00. Dzika część leśna jest dostępna dla zwiedzających codziennie.

Oferta edukacyjna Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo obejmuje:

 • spacery edukacyjne z mapą;
 • zabawy przyrodnicze dla najmłodszych;
 • warsztaty pracy w drewnie;
 • możliwość zdobycia odznaki Leśnego Odkrywcy za udział w różnych aktywnościach;
 • zajęcia botaniczne;
 • tworzenie obrazów metodą string art.

16 Muzeum Miasta Gdyni – atrakcje edukacyjne

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Jakub Bronk (@jakub.bronk)

Jest to świetnie dopracowane muzeum powstałe w 1983 roku, które opowiada o historii miasta od początków jego istnienia aż po czasy współczesne. Na dokładne obejście jego całego warto przeznaczyć około 2 godzin swojego czasu. Polecamy wybrać się tu w piątek, gdyż w ten dzień wstęp jest bezpłatny, choć z tej racji trzeba liczyć się z większymi tłumami turystów.

Muzeum skupia swoje wystawy wokół charakteru miasta i regionu, ważnych rodzin i osobistości, wydarzeń historycznych oraz wody – nieodłącznej części Gdyni. Atrakcje muzealne przedstawione w ciekawy sposób pozwalają sobie wyobrazić, jak kontakt z tym żywiołem kształtował losy jednostek i całego społeczeństwa. Oprócz klasycznych eksponatów, znajdują się tu także dzieła sztuki oraz osobny obszar całkowicie przystosowany dla dzieci.

17 Torpedownia Babie Doły

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Sebastian Fogiel (@fsf.fotografia)

Torpedownia Babie Doły to jedno z ciekawszych atrakcji Gdyni, ale też całego obszaru Trójmiasta. Jest to ruina znajdująca się 300 metrów od brzegu, oraz rozpościerające się przed nią pozostałości po drewnianym moście. Torpedownię w tym miejscu wybudowali Niemcy podczas II wojny światowej. Była wówczas używana w celach badawczych. Z lądem łączyła ją nieistniejąca już kolejka wąskotorowa, którą transportowano podzespoły torped. Co ciekawe, nakręcono w tym miejscu niektóre sceny serialu: „Czterej pancerni i pies”.

18 Torpedownia Formoza

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez AM-STUDiO (@amstudiofotografia)

W czasie wojny używana była do podobnych celów, co torpedownia opisana powyżej. W przeciwieństwie do tej w Babich Dołach, ta nie wygląda tak makabrycznie i używana jest do dziś, choć w innym charakterze. Znajduje się na końcu 500 m betonowego mola i obecnie znajdują się tam: obsługa specjalistyczna Poligonu Kontrolno-Pomiarowego MW, Jednostka Wojskowa Formoza oraz obsługa radiolatarni lotniska Babie Doły.

19 Muzeum Baśni Kaszubskiej

Odwiedzający nie znajdą tu śladów po wojnie, cudów architektury ani kluczowych znalezisk archeologicznych. Ta wyjątkowa atrakcja Gdyni pozwala zagłębić się we wciąż żywy świat podań, legend i baśni. Wewnątrz możesz zobaczyć stare zdjęcia i przedmioty codziennego użytku kaszubskiej wsi. Dowiesz się, do jakich (niekiedy magicznych) celów były one używane. Przy okazji usłyszysz też wiele niezwykłych, nieznanych dotąd opowieści. 

20 Gdynia – atrakcje dla aktywnych. Golf Park City

gdynia golf

Jeżeli zamiast zwiedzania historycznych pozostałości wolisz się odrobinę rozerwać, polecamy wizytę w Golf Park Gdynia City przy ulicy Spółdzielcza 2. Nie jest to co prawda profesjonalne pole golfowe, którym mogliby się cieszyć miłośnicy tego sportu. To miejsce daje każdemu możliwość spróbowania swoich sił w golfie. Na 2 hektarach powierzchni znajdziesz pola do gry, parking, zaplecze gastronomiczne, wypożyczalnię sprzętu oraz salę dydaktyczną, w której można nauczyć się zasad nawet od zera.

21 Ulica Świętojańska w Gdyni

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Kasad (@kkaassaa1)

Jest to jedna z głównych i prawdopodobnie najbardziej reprezentacyjna ulica w mieście. Jeśli szukasz miejsca, w którym kupisz pamiątki i usiądziesz przy aromatycznej kawie, koniecznie odwiedź ulicę Świętojańską w Gdyni. Atrakcji zdecydowanie tu nie brakuje – restauracje, sklepy, luksusowe butiki i kawiarnie przyciągają mieszkańców i turystów swoją różnorodnością. Warto wiedzieć, że była to jedna z pierwszych wybrukowanych i nowocześnie urządzonych ulic miasta. Podczas spacerów w tym miejscu zwróć uwagę na historyczne kamienice pochodzące z lat 20 i 30 XX wieku.

22 Centrum Nauki Experyment w Gdyni – atrakcje edukacyjne dla dzieci i dorosłych

Experyment to miejsce dla małych i dużych naukowców, odkrywców oraz po prostu osób ciekawskich. Zdecydowanie nie jest to nudne muzeum z eksponatami za szybami. Tutaj możesz samodzielnie przeprowadzić liczne eksperymenty, które nauczą cię praw fizyki i przyrody. Centrum obejmuje 5 stałych wystaw, przeróżne zmieniające się wystawy czasowe oraz ponad 200 interaktywnych stanowisk. Odbywają się tu też liczne warsztaty i wydarzenia dla całej rodziny, których nie można przegapić.

23 Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Agnieszka Zalas (@zzalas_)

Teatr Muzyczny to największa tego typu atrakcja Gdyni, ale też całej Polski. Posiada trzy sceny – Dużą, Nową i Kameralną, które łącznie mieszczą ponad 1500 osób. Repertuar jest naprawdę bogaty. Wybieraj spośród licznych oper, musicali, spektakli muzycznych, baletowych, kabaretowych, bajek, koncertów i nietuzinkowych wystąpień kameralnych. Odwiedź tę kulturową perełkę Pomorza i zobacz na żywo znane, światowe produkcje lub oryginalne scenariusze.

24 Muzeum Kart do Gry „Ulica Brydżowa”

To miejsce zdecydowanie godne odwiedzenia, nie tylko ze względu na swoją ciekawą tematykę, lecz także ponieważ jest to pierwsze muzeum kart do gry w Polsce. We wnętrzu możesz podziwiać:

 • talię do gry zaprojektowaną przez słynnego surrealistę Salvadora Dali;
 • średniowieczne drzeworyty;
 • polskie projekty z czasów przedwojennych;
 • unikalny przyrząd do rozdawania kart – jedno z czterech tego typu urządzeń na całym świecie;
 • edykty podatkowe dotyczące gry w karty Fryderyka Wilhelma z XVIII wieku;
 • liczne plakaty, obrazy, grafiki, pocztówki oraz szeroko pojęty sprzęt karciany.

Aby odwiedzić Muzeum Kart do Gry należy wcześniej umówić wizytę telefonicznie.

25 Rejs Galeonem w Gdyni – atrakcje morskie

gdynia rejs

Jeżeli kiedykolwiek marzyłeś o pirackim życiu pełnym przygód, ta atrakcja Gdyni jest wprost stworzona dla Ciebie. Okręty przycumowane są przy ulicy Jana Pawła II 2. Stylizowane są na majestatyczne, XVII-wieczne galeony. Na pokładzie mieszczą około 100-240 pasażerów. Możliwe jest samo zwiedzanie statku lub 40-minutowy rejs widokowy po Zatoce Gdańskiej i Porcie Gdyńskim. 

26 Mini Muzeum Bankowiec

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Aleksandra Wachowska (@ola_wachowska)

Kamienica pod adresem ul. 3 Maja 27-31 nie jest zwykłym mieszkaniem. To mini-muzeum mieści w środku oryginalne wyposażenie mieszkań z okresu modernizmu, dokumentację nieruchomości oraz historyczne zdjęcia mieszkań. Odwiedziny w tym miejscu pozwalają przenieść się w czasie, oglądając m.in. schron z wyposażeniem, mosiężne tablice z lokatorami i numerami ich mieszkań, skrzynki na listy, dawne wyposażenie klatek schodowych i przedwojenny magiel ręczny. Bankowiec nie posiada stałych godzin otwarcia – trzeba umawiać się na wizytę z wyprzedzeniem.

27 Adventure Park w Gdyni – atrakcje dla żądnych przygód

gdynia adventure park

Park Przygody to gdyńska atrakcja, która przyciąga spragnionych wrażeń mieszkańców i turystów w każdym wieku. Na miejscu znajdują się 4 tory dla quadów, motocykli i samochodów terenowych, park linowy, ściana wspinaczkowa, paintball, strzelnica i konie. Najmłodszym łowcom przygód polecamy Bajkowe Domki na Drzewach – unikalne połączenie parku linowego i muzeum bajek. Organizowane są tu imprezy okolicznościowe i integracyjne, wycieczki szkolne oraz biegi z przeszkodami sprawdzające kondycję i wytrzymałość. Ceny uzależnione są od wybranej atrakcji i ilości uczestników.

Niewiele miast w Polsce jest tak urokliwych jak Gdynia. Atrakcje tego nadmorskiego miasta to przede wszystkim piaszczyste plaże, malownicze klify, ale też historyczne zabytki i sporo możliwości rozrywki. Niezależnie, czy przyjeżdżasz tu na romantyczny wypad we dwoje, czy na rodzinne wakacje – z pewnością nie będziesz się nudzić. Gdy już zwiedzisz wszystkie ciekawe miejsca w Gdyni, polecamy odwiedzić też całe Trójmiasto. Ten turystyczny region Polski ma naprawdę wiele do zaoferowania!


Zobacz też:

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety