Erzurum w Turcji – czy warto wybrać się tam na narty?

Erzurum to miasto leżące w Turcji, które jest znanym ośrodkiem narciarskim. W mieście można zwiedzić wiele interesujących miejsc, które na pewno zapadną w pamięć każdemu turyście. Zobacz, dlaczego warto się tam wybrać!

erzurum
Ocena

Erzurum jest miastem we wschodniej Turcji, na Wyżynie Armeńskiej. To stolica i ośrodek administracyjny prowincji Erzurum. Odległość do Ankary, czyli stolicy Turcji, to ponad 700 kilometrów. Miasto jest zamieszkiwane przez około 361 tysięcy mieszkańców. Miasto uchodzi za bardzo ceniony ośrodek narciarski, w niedalekiej odległości leżą Góry Pontyjskie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czy warto odwiedzić ten zimowy kurort, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem!

Historia miasta Erzurum w Turcji

W czasach starożytnych miasto to nazywało się Karin i było stolicą regionu o tej samej nazwie, który należał do królestwa Armenii. Później przeszło pod panowanie Rzymian, którzy nadali mu nazwę Theodosiopolis (na cześć cesarza Teodozjusza I Wielkiego). Pod tureckie zwierzchnictwo miasto weszło w 1071 r. W XIX wieku Erzurum było dwukrotnie zdobywane przez Rosjan i bardzo szybko zwracane pod panowanie tureckie. W 1916 roku odbyła się tutaj bitwa, w której wojska rosyjskie pokonały Imperium Osmańskie.

Erzurum – ośrodek narciarski

Erzurum jest znane przede wszystkim jako bardzo ceniony ośrodek narciarski. Tutejszy klimat sprzyja śnieżnej aktywności, każdego roku bardzo wielu turystów odwiedza to miejsce właśnie po to, aby uprawiać sporty zimowe. Jest tutaj dosyć zimno, zimą temperatura może spaść nawet to -40 stopni Celsjusza! Miasto leży na wysokości 2000 m n.p.m., to właśnie dlatego jest tutaj tak zimno. Palandöken, czyli ośrodek narciarski, przyciąga tłumy turystów. Jesteś miłośnikiem nart lub snowboardu? Dostępne jest tutaj 40 kilometrów tras i 13 wyciągów, z których możesz obserwować przepiękną górską panoramę.

Erzurum to nie tylko góry!

Erzurum jest bardzo ważnym miastem uniwersyteckim. Mieszka tutaj około 100 tysięcy studentów. Jest naprawdę wiele miejsc, które warto tu odwiedzić. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.

Cumhuriyet Caddesi

To główna ulica w centrum miasta, gdzie znajduje się wiele atrakcji turystycznych. Zasmakujesz w tradycyjnej tureckiej kuchni, ale nie tylko. Możesz kupić pamiątki w lokalnych sklepach, a także napić się kawy w wielu kawiarniach. Naprawdę warto przespacerować się tą ulicą, bo reprezentuje ona wszystko to, co tureckie. Wiele osób swoje zwiedzanie miasta zaczyna właśnie od Cumhuriyet Caddesi.

Zamek w Erzurum

Cytadela leży w pobliżu centrum. Składa się ona z części wewnętrznej i otaczającej ją części zewnętrznej. Jest to jeden z symboli Erzurum i najważniejsza budowla na jego terenie. Zamek można zwiedzać za niewielką opłatą. Z murów można zobaczyć wspaniały widok na miasto.

Çifte Minareli Medrese

Medresa od dwóch minaretach to zabytek architektury pochodzący z okresu seldżuckiego. Zbudowano ją w około 1265 roku, swoją nazwę bierze od dwóch minaretów, które wieńczą monumentalną fasadę. Cały budynek jest przepięknie zdobiony. Fasadę wykonano z cegieł ozdobnych i płytek. Same minarety to także niesamowite działa sztuki architektonicznej.

Dom Atatürka

W Erzurum można odwiedzić jeden z wielu rozsianych po Turcji domów Atatürka. Ten turecki bohater narodowy miał duży wpływ na historię całego tureckiego narodu. Dom, który składa się z parteru oraz piętra i piwnicy, został odrestaurowany i udostępniony zwiedzającym. Wystawiono tam wiele dokumentów, fotografii i ubrań. Jeżeli jesteś miłośnikiem historii, to naprawdę warto się tam wybrać.

Erzurum to miasto idealne dla fanów sportów zimowych. Znajduje się tutaj wiele stoków, które zapewnią niesamowitą rozrywkę. Jeżeli już znudzą ci się narty, naprawdę warto zwiedzić to wiekowe miasto, ponieważ wśród jego uliczek ukrytych jest wiele ciekawych miejsc.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *