Demre, Myra i Kekova. Co warto zwiedzić w zachodniej części wybrzeża Morza Śródziemnego? Gdzie można spotkać Mikołaja?

Demre to niewielkie miasto znajdujące się w południowo-zachodniej części Turcji. W starożytności nazywane było Myrą, którą rozsławił sam święty Mikołaj! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co warto zwiedzić podczas wakacji w tych okolicach!

demre
Ocena

Miasteczko Demre przyciąga turystów szczególnie pięknymi ruinami starożytnego miasta Myra, w okolicach którego powstało. Antycznemu miastu sławy przysporzył pewien biskup, znany obecnie jako… święty Mikołaj! Sprawdź, czy współcześnie są w okolicy miejsca, które nawiązują do tej historycznej postaci i dowiedz się, co można tu zobaczyć!

Demre – rys historyczny

Demre (znane do 2005 roku jako Kale) powstało w czasach osmańskich na terenie bogatym w ruiny antycznej Myry. Niestety, mieszkańcy nie pozostawili po sobie wielu źródeł pisanych, przez co obecnie nie wiadomo wiele na temat ich życia czy kultury. Dzięki ruinom można jednak z pewnością powiedzieć, że Myra istniała już w V wieku p.n.e. Rozkwitała w czasach hellenistycznych i rzymskich, kiedy należała do głównych miast Federacji Licyjskiej. W tamtym czasie w Myrze wybijano monety, a także dysponowano jednym z największych portów morskich wybrzeża. W XI wieku po wielu trzęsieniach ziemi, powodziach i najazdach miasto opustoszało.

Biskup Mikołaj

Tak naprawdę postać świętego Mikołaja rozsławiła obecne Demre. Słynny Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku i był biskupem Miry. Najstarsze informacje o jego życiu pochodzą dopiero z VI wieku. Wszystko przez fakt, że na terenach ówczesnej Licji nie zachowała się wystarczająco dużo źródeł pisanych. Trudno zatem ustalić fakty, a jedyne czym dysponujemy to legendy o świętym Mikołaju i średniowieczna hagiografia.

Demre Myra – najciekawsze miejsca

1,5 kilometra od Demre znajduje się stanowisko archeologiczne starożytnej Myry (tur. Myra Antik Kenti). Wstęp na ten teren jest płatny, a na zwiedzanie warto poświęcić około dwóch godzin. Najważniejszym elementem jest kompleks grobowców licyjskich, wykutych piętrowo, jeden nad drugim w skale klifu. Nie ma możliwości wejścia do grobowców, jednak można przyjrzeć się niesamowitym detalom czy płaskorzeźbom, które przedstawiają m.in. walki gladiatorów. Antyczne grobowce skalne są najbardziej charakterystyczną atrakcją obecnego Demre!

Najlepsze atrakcje miasta Demre – antyczny teatr

Budynek teatru powstał w czasach hellenistycznych, jednak później pierwszy teatr został nieco przebudowany przez Rzymian. Amfiteatr po części jest wydrążony w skale, dzięki czemu konstrukcja przetrwała tysiące lat. Obiekt cechowała świetna akustyka. Wyróżniały go też spore rozmiary – miał 110 m średnicy. Archeolodzy uważają, że w teatrze zasiadało około 8 tysięcy widzów, co czyni go jednym z największych teatrów w starożytnej Licji. W jego okolicach znajdują się ozdobne płaskorzeźby, fragmenty sarkofagów, antycznych kolumn czy resztki murów.

Kościół świętego Mikołaja

Kościół św. Mikołaja powstał w IV wieku. Wskutek wielu trzęsień ziemi pierwsza świątynia została zniszczona. Obecnie można podziwiać budowlę pochodzącą z wieku XI, gdzie znajdował się grobowiec biskupa. Niestety, jego szczątki zostały skradzione przez Włochów i wywiezione do bazyliki San Nicola w Bari. Do dziś można podziwiać tu freski bizantyjskie, mozaiki podłogowe czy znajdujący się za pancerną szybą sarkofag.

Wyspa Kekova

Wyspę uważa się za najbardziej malownicze miejsce w okolicach antycznej Myry. Powstała w wyniku kilku trzęsień ziemi, przez co sprawia wrażenie porozcinanej, tworząc korytarze podobne do fiordów. Poza pięknym, naturalnym krajobrazem można zobaczyć tam zatopione kolumny, resztki murów, schody czy inne fragmenty zabudowań starożytnego miasta. Aby dotrzeć do Kekovy z Demre, należy wykupić wycieczkę w postaci rejsu, podczas którego już na pokładzie łodzi można obserwować te zapierające dech w piersiach widoki.

Tureckie Demre – podsumowanie

Miasteczko Demre na pozór nie różni się wiele od innych miast obecnej Turcji, ale jego historyczne bogactwo może przyciągać. Poza kościołem św. Mikołaja, w którym niegdyś znajdowały się jego szczątki, będziesz mógł podziwiać również płaskorzeźby przedstawiające walczących wojowników, starożytne sarkofagi i piętrowe grobowce wykute w skale. Piękno bijące z wyspy Kekova, powstałej wskutek trzęsienia ziemi, na długo zapada w pamięć. Jeśli zamierzasz podróżować po Turcji, Demre jest miejscem, do którego zdecydowanie warto się wybrać!


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *