Chcesz wiedzieć, czy na Malediwach są rekiny? My już znamy odpowiedź! Zobacz, jakie gatunki rekinów pojawiają się w tej części świata, zapoznaj się też z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa. Dzięki temu lepiej przygotujesz się do urlopu w tropikach i unikniesz przykrych niespodzianek.

Malediwy i ich miejsce na mapie

Zanim dowiesz się, czy na Malediwach są rekiny, spójrz na mapę świata. To państwo składa się z ponad tysiąca wysp, rozrzuconych w rejonie Półwyspu Indyjskiego. Są to wyspy koralowe, przyciągające malowniczymi pejzażami i tropikalnym klimatem. Takie warunki sprawiają, że przybrzeżne wody są idealnym schronieniem dla wielu gatunków zwierząt, m.in. rekinów.

Czy na Malediwach są rekiny?

Odpowiedź na pytanie: „czy na Malediwach są rekiny?”, może być tylko jedna. Są, a ich obecność w tej części świata jest całkowicie naturalna. Wyspiarskie Malediwy otoczone są przecież wodami Oceanu Indyjskiego, w którym żyje wiele gatunków tych zwierząt. Czy ich obecność przeszkodzi ci w wypoczynku?

Malediwy i rekiny rafowe

Malediwy są znane z pięknych przybrzeżnych raf, chętnie odwiedzanych przez amatorów nurkowania oraz… rekiny. Są to przede wszystkim rekiny rafowe: białopłetwe i czarnopłetwe. Czy są one groźne dla człowieka? Nie!

Rekiny te często pojawiają się w pobliżu wybrzeży Malediwów, a rafy koralowe stanowią ich bezpieczną bazę. Są one dość nieśmiałe i unikają kontaktu z człowiekiem, choć czasem uważnie przyglądają się nurkom. Robią to jednak z ciekawości, a w normalnych okolicznościach nie mają powodów, aby zaatakować. Nie możesz ich jednak lekceważyć. Jeśli rekiny rafowe poczują się zagrożone, lub gdy przeszkodzisz im w posiłku, mogą zachować się w agresywny sposób.

Czy na Malediwach są rekiny niebezpieczne dla człowieka?

Większość rekinów pojawiających się na Malediwach to rekiny rafowe – niezbyt duże i dość płochliwe. Jednak im dalej od brzegu, tym większe ryzyko spotkania z rybą młotem lub z rekinem wielorybim – łagodnym olbrzymem, który dla człowieka nie stanowi większego zagrożenia.

W morskich głębinach możesz się też spotkać z otoczonym złą sławą żarłaczem szarym. W wodach Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego pojawia się on dość często, jednak spotkanie z nim nie musi skończyć się tragedią. Pamiętaj o tym, by zachować spokój i nie wykonywać zbyt gwałtownych ruchów. Trzymaj się blisko raf koralowych, które – w razie problemów – staną się twoją kryjówką. A jeśli nie chcesz podejmować ryzyka, nie oddalaj się zbytnio od wybrzeża, lub nurkuj w towarzystwie osób posiadających duże doświadczenie.

Znasz już odpowiedź na pytanie: „czy na Malediwach są rekiny?”, wiesz też, jak zachować się w razie takiego spotkania. Dzięki temu twoje wakacje na wyspach otoczonych Oceanem Indyjskim będą bezpieczniejsze, a odkrywanie podwodnych atrakcji sprawi ci jeszcze więcej radości.


Zobacz też:

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety