Park Cytadela. Odpocznij w największym parku w Poznaniu

Park Cytadela to ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców Poznania. Z uwagi na ciekawą historię i kilka ciekawych miejsc, warto je polecić także turystom. Co warto wiedzieć o tym największym parku poznańskim? Co można tu zobaczyć? O tym przeczytasz w artykule poniżej.

cytadela poznań

Teren zieleni powstał w latach 60. XX wieku na stokach dawnego Fortu Winiary, będącego elementem Twierdzy Poznań. Pierwotna nazwa parku brzmiała „Park-Pomnik Braterstwa broni i Przyjaźni Polsko-Radzieckiej”. Po przemianach ustrojowych zmieniono nazwę na park Cytadela. Poznań ma też inne tereny rekreacyjne, jednakże powierzchnia Cytadeli wynosi aż 100 ha i jest świetnie zagospodarowana. Dzięki temu to wymarzone miejsce do spacerów i pikników, a także jazdy na rolkach, hulajnodze czy leniwego odpoczynku na ławce i podziwiania zieleni. Jest tu także kilka miejsc pamięci, dwa muzea i kilka instalacji artystycznych. Planujesz zwiedzić Poznań? Koniecznie idź na spacer do Cytadeli.

Cytadela Poznań. Jak znaleźć park i czym tam dojechać?

Park leży na wzgórzu pomiędzy ulicami: Szelągowską, Za Cytadelą i aleja Armii Poznań. Wschodnią granicą parku jest brzeg rzeki Warty. Na południe od parku rozciąga się zabytkowe centrum miasta z Rynkiem, Ratuszem i kamienicami. Dojdziesz tam z parku w ciągu pół godziny ulicami Niepodległości, Księcia Józefa i Święty Wojciech. Do parku dojedziesz zarówno pociągiem (stacja Poznań-Garbary), jak i autobusami miejskimi (linia nr 167, 174 i 190) oraz tramwajami nr 3 i 10. Z racji dużej powierzchni, dobrze jest zwiedzać teren parku na rowerze. Większość alejek ma wygodną asfaltową nawierzchnię, po której dobrze jeździ się na rolkach, hulajnodze, a także wózkiem dziecięcym czy inwalidzkim.

Zobacz też:
Gdynia – atrakcje dla dzieci i dorosłych oraz ciekawe zabytki

Park Cytadela. Pozostałość poznańskich fortyfikacji obronnych

Twierdza Poznań powstała w I połowie XIX wieku. Wojska pruskie zbudowały ją w celu obrony miasta na wypadek wojny z zaborcą rosyjskim. Obwód fortyfikacji miał aż 30 km, a Fort Winiary na Wzgórzu Winiarskim był elementem tych murów obronnych. Właśnie na tym terenie założono park Cytadela. Z dawnej twierdzy na tym obszarze zachowały się m.in.: wał Fortu Winiary obok rosarium, Rawelin I, Brama Polna Fortu Winiary (blisko północnej granicy parku) oraz ruiny śluzy fortecznej na Warcie. Twierdza nigdy nie była wykorzystana, ponieważ nie było takiej potrzeby. Do wojskowej historii nawiązuje kilka tutejszych cmentarzy, m.in. garnizonowy i cmentarz bohaterów radzieckich, a także pomniki pozostałe po czasach sowieckich.

Co zobaczyć w Parku Cytadela?

Spacerując po parku Cytadela w Poznaniu, zwróć uwagę na:

  • malownicze rosarium z oczkiem wodnym;
  • pozostały po epoce PRL-u Dzwon Pokoju i Przyjaźni między Narodami;
  • siłownie na powietrzu (jedna obok baru Umberto, druga przy rzeźbie „Skrzydlaty”);
  • zapomniany ale urokliwy teren dawnego amfiteatru;
  • ogród kwiatowy i wodny przy alei Republik;
  • obelisk Pomnik Bohaterów Armii Czerwonej.
Zobacz też:
Zamek w Kórniku – poznaj wielkopolską rezydencję zamkową!

Jeśli będziesz wystarczająco uważny, to być może dostrzeżesz mieszkające tu wiewiórki, jeże, lisy i nietoperze. Wielu spacerowiczów lubi obserwować ptaki, których jest tu mnóstwo. Latem słychać m.in. dzięcioły, wilgi, słowiki, kukułki. Zimą na krzewach berberysów i jarzębin stołują się gile i szczygły.

Muzea w parku Cytadela

Będąc w parku, koniecznie zwiedź Muzeum Uzbrojenia. Na dziedzińcu zobaczysz stare czołgi, armaty, a także samoloty myśliwskie. Ciekawym eksponatem jest „Katiusza” – radziecka wyrzutnia rakietowa. Drugą placówką, którą warto obejrzeć, jest Muzeum Armii Poznań. Zobaczysz tu dawny sprzęt wojskowy, w tym amunicję artyleryjską, komplet karabinów maszynowych i moździerzy z czasów bitwy nad Bzurą. Obydwie placówki są oddziałami Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Sztuka wśród zieleni. Rzeźby Magdaleny Abakanowicz w Cytadeli Poznań

Sporą niespodzianką dla zwiedzających jest obecność wielu rzeźbi i instalacji artystycznych. W centrum parku na dużym skwerze ustawiono 112 żeliwnych odlewów ludzi bez tułowia. To instalacja Nierozpoznani, autorstwa Magdaleny Abakanowicz. Przerwane w pasie postaci kroczą każda w inną stronę, co ma symbolizować możliwość podążania każdego człowieka za swoimi pragnieniami, a zarazem konieczność asertywnego postępowania oraz tolerancję dla inności. Inne ciekawe rzeźby to „Żalki” Krzysztofa Sołowieja, przedstawiająca postać ducha, a także rzeźba „Zakochani” dłuta Ireny Woch.

Zobacz też:
Gdańsk to nie tylko Stare Miasto - odwiedź wyspę Sobieszewską, Westerplatte i inne jego zakątki!

Poznański park Cytadela jest miejscem, gdzie historia łączy się ze współczesnością. Możesz zabrać tu bliskich na rodzinny piknik, a przy tym wytłumaczyć dzieciom zawiłe dzieje regionu oraz pokazać dawne uzbrojenie wojskowe. A po dawce historii przyjdzie czas na harce na rowerze czy desce i podziwianie przyrody.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *