Czy judaizm, islam i chrześcijaństwo mogą współistnieć obok siebie? Tak. Jeśli wybierzesz się na spacer po Jerozolimie, zobaczysz obok siebie kościoły, synagogi i meczety. Trzy wielkie religie stworzyły miasto, które od lat jest popularnym celem podróży. Jakie atrakcje zasługują tu na wyróżnienie?

Jerozolima i jej dzieje

jerozolima miasto

Wielkim walorem Jerozolimy jest położenie w pobliżu Wzgórz Jerozolimskich ze słynną Górą Oliwną.

 

Stolica Izraela (proklamowana przez Izrael, choć nie uznawana przez ONZ) to największe miasto w tym kraju, zamieszkiwane przez około 800 tysięcy osób. Jest to bardzo ważny ośrodek historyczny stworzony przez trzy największe religie świata. Jerozolima jest ważna dla Żydów, jednak i inne wyznania miały wpływ na jej rozwój. Pamiętaj, że od VII wieku znajdowała się w kręgu wpływów arabskich, natomiast w pierwszej połowie XX wieku była częścią brytyjskiego mandatu na Bliskim Wschodzie.

jerozolima bilety

Poznaj atrakcje Jerozolimy i kup bilety już dziś!

Najważniejsze atrakcje Jerozolimy

jerozolima meczet

Jerozolima to Nowe Miasto oraz historyczne Stare Miasto, które dzieli się na cztery dzielnice: arabską, żydowską, chrześcijańską i ormiańską. Ze względu na swą wyjątkowość zostało w całości wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jerozolima to również ciekawe muzea, w gronie których wyróżnia się Muzeum Izraela. Kusi też Betlejem z Bazyliką Narodzenia Pańskiego, leżące w odległości 10 km od miasta.

Co koniecznie musisz zobaczyć w samej Jerozolimie? Oto nasze propozycje.

Kup bilet na wycieczkę do Jerozolimy!

 

Mea Szearim – dzielnica ortodoksyjnych Żydów

jerozolima ściana płaczu

Ten skrawek miasta zamieszkują głownie chasydzi, którzy żyją zgodnie ze swoimi poglądami – bardzo konserwatywnymi. Ortodoksyjni Żydzi stosują się do praw religijnych i odrzucają świeckie sądy. Tu wciąż zobaczysz tradycyjne stroje i ludzi zachowujących ogromną powściągliwość, zatem odwiedzając ten skrawek miasta, musisz pamiętać i o stosownym stroju, i stosownym zachowaniu.

Dzielnica Ormiańska

Ten niewielki skrawek Jerozolimy znany jest z Cytadeli Dawida, w którym możesz zapoznać się z historią miasta oraz takimi zabytkami, jak anglikański Kościół Chrystusa czy katedra św. Jakuba z relikwiami św. Jakuba Większego.

Mury Starego Miasta

Najstarszą część Jerozolimy otaczają mury, których długość wynosi prawie 5 metrów. W ich obrębie znajduje się osiem miejskich bram, wśród których wyróżnia się Złota Brama. Była to jedyna brama, prowadząca na Wzgórze Świątynne, przez którą w dniu Sądu Ostatecznego ma wejść Mesjasz.

Wzgórze Świątynne z Kopułą na Skale

Wzgórze Świątynne, nazywane też Syjonem, znane jest dzięki Świątyni Jerozolimskiej stojącej tu w czasach starożytnych. Jedyną pamiątką po niej jest Zachodni Mur, znany jako Ściana Płaczu. Jest ona celem judaistycznych pielgrzymek i jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego na terenie miasta.

Dla Żydów jest to centrum świata, choć dziś turyści zaglądają tu ze względu na obiekty związane z islamem. To właśnie tu wznoszą się: meczet Al-Aksa, pochodzący z VII wieku, oraz Kopuła na Skale, będące ważnymi miejscami dla wyznawców islamu. Sama Kopuła na Skale to miejsce, z którego prorok Mahomet wstąpił do Nieba oraz symbol niepodległościowych aspiracji, które wciąż podkreśla Palestyna.

 

Via Dolorosa

Droga Krzyżowa to ważne miejsce dla chrześcijan. Przebiega ona od Bramy św. Szczepana do Bazyliki Grobu Świętego, łącząc w ten sposób dzielnicę muzułmańską i chrześcijańską. Jeśli zdecydujesz się nią przejść, zobaczysz m.in. Kaplicę Biczowania oraz słynny łuk Ecce Homo. Warto zobaczyć również maleńkie stacje, ukryte w plątaninie wąskich uliczek o historycznym charakterze.

Bazylika Grobu Świętego

Ta świątynia jest najważniejszym obiektem na terenie Dzielnicy Chrześcijańskiej. Jej najważniejszą częścią jest rotunda z Grobem Jezusa. Zobaczysz tu również Kaplicę Syryjczyków ze starożytnymi grobowcami oraz kościół krzyżowców, zwany też Greckim Chórem. Pamiętaj, że bazyliką wspólnie opiekują się katolicy, prawosławni i Ormianie, zatem liczne kaplice mogą cię zaskoczyć swoją różnorodnością.

Zwiedzanie Jerozolimy – informacje praktyczne

jerozolima widok na plac

Chcesz na własne oczy zobaczyć powyższe zabytki? Sprawdź, z jakich możliwości zwiedzania Jerozolimy możesz skorzystać. Możesz też kupić bilet na wycieczkę do Jerozolimy z Tel Avivu.

Wczasy w Izraelu a zwiedzanie Świętego Miasta

Izrael może się pochwalić licznymi kurortami. Morze Martwe przyciąga, a wypoczynek nad jego wodami jest świetną okazją do zwiedzenia Jerozolimy. Wycieczki do Jerozolimy mogą się też zaczynać w Tel Awiwie. Ich organizacją zajmują się lokalne biura podróży, dzięki którym odkrywanie piękna tej części świata staje się łatwiejsze.

jerozolima bilety

Poznaj atrakcje Jerozolimy i kup bilety już dziś!

Jerozolima – jak dotrzeć do tego miasta z Polski?

jerozolima mężczyzna podróżuje na osiołku

Chcesz samodzielnie zaplanować podróż do Jerozolimy? Zarezerwuj lot do Tel Awiwu, gdzie znajduje się lotnisko Ben Guriona – najważniejszy izraelski port lotniczy. Stąd do Jerozolimy dostaniesz się licznymi buikami, które szybko i sprawnie pokonują odległość 60 km w ciągu godziny. Do samego Tel Awiwu dolecisz z kolei z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Katowic, Lublina czy Rzeszowa.

Jerozolima – sprawdź ceny lotów:

Jerozolima to miasto pełne kontrastów oraz pięknych budowli, które wznosili muzułmanie i chrześcijanie. Spacer po jej ulicach może się dla ciebie okazać niezwykłą przygodą oraz lekcją historii, która na długo zapisze się w twojej pamięci.

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: