Wyspa Wielkanocna jest najbardziej znana z prawie 1000 dużych posągów, zwanych Moai, które zostały stworzone przez wczesnych ludzi Rapa Nui. Posągi z Wyspy Wielkanocnej reprezentują zmarłych przodków i każdy z nich jest wyjątkowy. Obecnie wyspa jest popularnym miejscem turystycznym, a odwiedzający mogą zobaczyć posągi z bliska. Mogą również odkrywać naturalne piękno wyspy, w tym jej plaże, klify i kratery wulkaniczne. Czytaj dalej!

Co to jest Wyspa Wielkanocna?

Wyspa Wielkanocna to jedna z najbardziej odizolowanych wysp na świecie, położona w południowo-wschodniej części Oceanu Spokojnego. Jest ona domem dla rodzimej polinezyjskiej cywilizacji Wyspy Wielkanocnej.
Uważa się, że Wyspa Wielkanocna została po raz pierwszy zasiedlona przez Polinezyjczyków w IV wieku n.e. Wyspa została później zaanektowana przez Chile w 1888 roku. Rdzenna ludność Wyspy Wielkanocnej, Rapa Nui, od dawna jest przedmiotem kontrowersji i dyskusji. Rapa Nui zostali oskarżeni o zniszczenie środowiska i spowodowanie wyginięcia rodzimych roślin i zwierząt.
Posągi Moai są najbardziej znaną cechą Wyspy Wielkanocnej. Posągi zostały wyrzeźbione z wulkanicznej skały między XIII a XVI wiekiem n.e. i uważa się, że przedstawiają twarze zmarłych wodzów i innych ważnych ludzi. Szacuje się, że na wyspie jest około 1000 posągów Moai.
Wyspa Wielkanocna to fascynujące miejsce o bogatej historii i kulturze, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Gdzie znajduje się Wyspa Wielkanocna?

Wyspa Wielkanocna znajduje się w południowo-wschodniej części Oceanu Spokojnego, w najbardziej wysuniętym na południowy wschód punkcie Trójkąta Polinezyjskiego w Oceanii. Wyspa Wielkanocna jest jedną z najbardziej odizolowanych zamieszkałych wysp na świecie. Znajduje się 3,5 km od Pitcairn Island, najbliższej zamieszkałej wyspy, i 3,7 km od Tahiti. Wyspa ma powierzchnię 163,6 km² i linię brzegową o długości około 720 km.

Kto odkrył Wyspę Wielkanocną?

Wyspa Wielkanocna to mała, odizolowana wyspa w południowo-wschodniej części Oceanu Spokojnego. Słynie z kamiennych posągów, zwanych Moai, które zostały wzniesione przez rdzennych mieszkańców Rapa Nui.
Pierwszym Europejczykiem, który odwiedził Wyspę Wielkanocną był holenderski odkrywca Jacob Roggeveen, który przybył tam w Niedzielę Wielkanocną w 1722 roku. Wyspa była następnie odwiedzana przez wielu innych europejskich odkrywców i misjonarzy, ale dopiero w latach 60. XIX wieku podjęto poważne wysiłki w celu zbadania wyspy i jej mieszkańców.
Niemiecko-amerykański etnolog i archeolog Ferdinand von Rosenau przeprowadził pierwsze poważne badania Wyspy Wielkanocnej w latach 80. XIX wieku. W jego ślady poszedł norweski odkrywca Thor Heyerdahl, który w latach 50. przeprowadził na wyspie szeroko zakrojone badania archeologiczne i etnograficzne.
Obecnie Wyspa Wielkanocna jest częścią Chile, a jej mieszkańcy są pochodzenia polinezyjskiego. Chociaż wyspa jest najbardziej znana z kamiennych posągów, jest również domem dla wielu innych ważnych stanowisk archeologicznych, w tym pozostałości starożytnej wioski, platform ceremonialnych i jaskiń grobowych.

Czym są posągi Moai? Dlaczego warto zobaczyć je na żywo?

Posągi Moai są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych i ikonicznych symboli Wyspy Wielkanocnej. Te monolityczne figury ludzkie zostały wyrzeźbione przez lud Rapa Nui ze skały wulkanicznej w okresie od 1250 do 1500 roku i pierwotnie wzniesione wzdłuż linii brzegowej wyspy. Chociaż posągi różnią się wielkością, przeciętny Moai ma około 4 m wysokości i waży 14 ton.
Duże posągi Moai były pierwotnie przeznaczone do reprezentowania zmarłych przodków i symbolizowania mocy i znaczenia tych osób w kulturze Rapa Nui. Posągi były często wznoszone na platformach zwanych ahu, które służyły jako miejsca pochówku dla mieszkańców Rapa Nui. Posągi Moai stanowiły ważną część tradycyjnych ceremonii i wierzeń Rapa Nui i do dziś pozostają istotną częścią kultury Wyspy Wielkanocnej.

Co się stało z mieszkańcami Wyspy Wielkanocnej?

Wyspiarze Wielkanocni to rdzenna ludność Wysp Wielkanocnych w południowo-wschodniej części Oceanu Spokojnego. Uważa się, że Wyspiarze Wielkanocni wyemigrowali z Polinezji w VII lub VIII wieku. Wyspiarze podlegali różnym wpływom z Ameryki Południowej i Europy.
Mieszkańcy Wyspy Wielkanocnej dzielili się na dwie grupy – eepe hanau i momoko hanau. Mówi się, że mieszkańcy mieli swój własny język, który był pochodną języka polinezyjskiego. Uważa się, że w momencie pierwszego kontaktu z Europejczykami populacja Wysp Wielkanocnych liczyła od 2 do 3 tys. osób.
Wyspiarze zostali zdziesiątkowani przez choroby przywiezione przez Europejczyków. Dodatkowo Europejczycy podporządkowali sobie mieszkańców Wyspy Wielkanocnej i zmusili ich do pracy. Populacja mieszkańców wyspy drastycznie zmalała. W XX wieku mówiło się, że Wyspiarze Wielkanocni wyginęli.

Na czym polega tajemnica Wyspy Wielkanocnej?

Wyspa Wielkanocna to chilijska wyspa w południowo-wschodniej części Oceanu Spokojnego, w najbardziej wysuniętym na południowy wschód punkcie Trójkąta Polinezyjskiego. Wyspa Wielkanocna słynie z około 1000 zachowanych monumentalnych posągów, zwanych Moai, stworzonych przez wczesny lud Rapa Nui. Uważa się, że posągi zostały zbudowane, aby reprezentować ważnych przodków.
Wyspa Wielkanocna jest również domem dla największego skupiska palm na świecie. Uważa się, że palmy zostały przywiezione na wyspę przez pierwszych osadników i były używane do jedzenia, rzeźbienia i krycia dachów.
Tajemnica Wyspy Wielkanocnej tkwi w jej przeszłości. Jak to się stało, że na odległej wyspie na środku Oceanu Spokojnego zamieszkała populacja Polinezyjczyków? I jak zbudowali oni masywne kamienne posągi, z których wyspa obecnie słynie? 
Istnieje kilka teorii wyjaśniających tajemnicę Wyspy Wielkanocnej. Jedna z teorii sugeruje, że wyspa została zasiedlona przez ludzi z Polinezji, którzy zboczyli z morskiego kursu. Inna teoria sugeruje, że wyspa została zasiedlona przez ludzi z Ameryki Południowej, którzy podróżowali przez Ocean Spokojny w kajakach.
Najprawdopodobniej prawda leży gdzieś pomiędzy tymi dwoma teoriami.
Ale jest też prawdopodobne, że z czasem wyspę odwiedzili ludzie z innych części świata, w tym z Ameryki Południowej. Tajemnica Wyspy Wielkanocnej może nigdy nie zostać w pełni rozwiązana, jednak opowieści o jej przeszłości są bardzo intrygujące.

Wyspa Wielkanocna to mała wyspa w południowo-wschodniej części Oceanu Spokojnego, która jest najbardziej znana z masywnych kamiennych posągów. Uważa się, że wyspa została zasiedlona przez polinezyjskich imigrantów około 1200 roku. Osadnicy przywieźli ze sobą zwierzęta takie jak kurczaki i szczury, które szybko zaburzyły ekologię wyspy. Ekosystem wyspy nigdy nie odzyskał równowagi po zniszczeniach dokonanych przez jej pierwszych mieszkańców. Obecnie Wyspa Wielkanocna jest bardzo popularnym miejscem turystycznym, odwiedzanym przez miliony turystów.


Zobacz też:

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety