Teneryfa – góry to aktywna alternatywa dla opalania się na plaży. Szlaki, widoki, szczyty

Ocean Atlantycki, piaszczyste plaże i surfowanie – z tym kojarzy się Teneryfa. Góry to zdecydowanie niedoceniona atrakcja hiszpańskiej wyspy, bowiem mają dostarczać równie ekscytujących wrażeń.

teneryfa góry

Jaki najmniej doceniany walor ma Teneryfa? Góry. Wszyscy zachwycają się piękną pogodą, która panuje tam niemalże przez cały rok, ale mało kto zwraca uwagę, na fakt, że tak samo można z niej korzystać w trakcie pieszych wędrówek po lokalnych górach. Może to być fantastyczna alternatywa dla całodziennych plażowych uciech.

Masywy górskie na Teneryfie

Hiszpańska wyspa kanaryjska ma turystom do zaoferowania aż cztery zróżnicowane pasma górskie.

Teneryfa – góry Teide

Teide uważany jest za najbardziej rozpoznawalny pomnik przyrody Archipelagu Kanaryjskiego. To masyw wulkaniczny mierzący 3718 m n.p.m., który jest najwyższym szczytem w Hiszpanii. Na wysokości około 2000 m n.p.m. można zobaczyć charakterystyczne równiny Cañadas, które są dziełem wulkanu, można na nich podziwiać pumeksowe, bazaltowe oraz obsydianowe formacje skalne, natomiast na zboczach widać zastygłą lawę. Jego ogromny teren (18 900 ha) stanowi Park Narodowy Teide (Parque Nacional del Teide). To piąty co do wielkości park narodowy w Hiszpanii i drugi najczęściej odwiedzany na świecie.  Na jego terenie znajdują się również inne warte uwagi szczyty między innymi:

  • Pico Viejo (Montaña Chahorra) 134 m;
  • Montaña Blanca 2750 m;
  • Alto de Guajara 2718 m;
  • Roque de la Grieta 2576 m;
  • Chinyero 1561 m.
Zobacz też:
Los Cristianos – Teneryfa to nie tylko plaża! Poznaj 10 najlepszych atrakcji Los Cristianos i wybierz się na wczasy na Wyspy Kanaryjskie

Teneryfa – góry Anaga (Macizo de Anaga

Pasmo Anaga położone jest w północno-wschodniej części wyspy. Najwyższy szczyt to Cruz de Taborno o wysokości 1024 m. U podnóża masywu znajduje się Santa Cruz de Tenerife (stolica), oraz sąsiednia La Laguna. Szacuje się, że masyw powstał od 7 do 9 milionów lat temu, więc stanowi jedną z najstarszych części wyspy. W regionie Anaga jest mało plaż.

Teneryfa – góry Teno (Macizo de Teno)

Pasmo Teno znajduje się w północno-zachodnim obszarze wyspy. Najwyższy szczyt to Montaña de Gala o wysokości 1342 m. Charakterystyczne dla tego masywu są klify z pionowymi ścianami, sięgającymi nawet do 500 m wysokości. Ponadto na obszarze występuje wielu wąwozów i skał. Ukształtował się od 5 do 7 milionów lat temu.

Teneryfa – góry Adeje

Masyw w południowej części wyspy. Najwyższym szczytem w Adeje jest Roque del Conde o wysokości 1001 m. W związku z silną erozją i procesami geologicznymi pasmo Adeje zmieniło swój pierwotny wygląd oraz rozmiary.

Jeżeli planujesz aktywny wypoczynek w wodzie i na lądzie, to doskonałym pomysłem dla ciebie może okazać się Teneryfa. Góry zaskakują majestatycznymi widokami i szlakami o różnych stopniach trudności. Przede wszystkim nie można nie odwiedzić Parku Narodowego Teide, który jest prawdziwą perełką Wysp Kanaryjskich.

Zobacz też:
Gdzie leży Teneryfa? Klimat i położenie geograficzne

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.