Taganana – atrakcje turystyczne, dojazd na Teneryfie. Poznaj walory przyrodnicze, zabytki i historię Taganany!

Co sprawia, że Wysypy Kanaryjskie i Taganana tak mocno przyciągają turystów? Jedni wskazują na malowniczą, dziewiczą przyrodę oraz plaże. Inni doceniają przede wszystkim sielski klimat małego miasteczka z duszą. Jedno jest pewne – nie sposób się tutaj nudzić!

taganana

Czasami o Tagananie mówi się, że leży na końcu świata. Przez długi czas dostęp do osady faktycznie był mocno utrudniony – można było się tam dostać jedynie drogą morską lub pieszo przez góry. Tunel, który zapewnił komunikację drogową miejscowościom na północy Teneryfy, powstał dopiero w 1968 roku. Taganana słynie z fotogenicznych krajobrazów, zasobów przyrodniczych w rezerwatach Gór Anaga oraz zabytków. Niektóre budowle pamiętają jeszcze XVI wiek!

Taganana dla turystów. Co warto zobaczyć w tej części Teneryfy?

Obecnie miejscowość funkcjonuje jako kurort turystyczny i wioska rybacka. Warto zapytać mieszkańców o możliwość zorganizowania rejsu wędkarskiego na wody Atlantyku. Jedną z wizytówek regionu są plaże pod Tagananą – jedne z białym i drobnym piaskiem, inne kamieniste, a kolejne z ciemnym, wulkanicznym piachem. Najpopularniejsze kąpieliska i miejsca do opalania to:

 • Playa del Tachero;
 • Playa de Peligrosa Fuertes;
 • Playa del Roque de las Bodegas;
 • Playa de Benijo (plaża dla nudystów).
Zobacz też:
Lago Martiánez. Niezwykły park wodny w Puerto de la Cruz na Teneryfie

Taganana i jej punkty widokowe

W cennym przyrodniczo regionie Teneryfy nie brakuje szlaków turystycznych. Warto udać się m.in. na zachód od osady, gdzie wokół winnic wije się tematyczna ścieżka edukacyjna. Taganana nie byłaby „turystycznym rajem”, za jaki się ją uważa, gdyby nie punkty widokowe Parku Krajobrazowego Anaga. Tarasy, z których można podziwiać piękne panoramy, to m.in.:

 • Piedra Rajada;
 • Hacia Taganana;
 • Mirador Túnel de Anaga;
 • Mirador Risco Amogoje;
 • León de Taganana;
 • Roque de las Animas – stroma skała, szczyt dostępny tylko dla wspinaczy.

Taganana i jej rola w historii Wysp Kanaryjskich 

Miasto jest znane głównie jako symbol ważnych wydarzeń, ale za to znaczący. To tutaj powstała pierwsza stała hiszpańska osada po tym, jak w 1402 r. Europejczycy najechali i podbili archipelag zamieszkiwany przez Guanczów. Pierwsze domy i kościoły Hiszpanie wznieśli ok. 1501 roku. Niektórzy porównują Tagananę do żywego skansenu. To raczej przesada, choć topografia i zagospodarowanie niektórych miejsc podobno tylko nieznacznie się zmieniły od XVI stulecia.

Zabytkowe obiekty w Tagananie

Jakie zabytki i inne pamiątki z przeszłości znajdują się w okolicy? Do najciekawszych i najistotniejszych obiektów, jakimi Taganana zachwyca przyjezdnych, należą:

 • kościół Nuestra Señora de Las Nieves z 1505 r.;
 • pustelnia i kaplica św. Katarzyny z 1621 r., dziś kościół parafialny Ermita de Santa Catalina;
 • stary ratusz Casa de Santiago Negrón;
 • odrestaurowane domy kanaryjskie w tzw. dzielnicy portugalskiej.
Zobacz też:
Playa de las Teresitas na Teneryfie. Piaszczysta plaża na wulkanicznej wyspie

Droga TF-134 biegnąca przez Tagananę

Ze względu na ukształtowanie terenu jezdnia jest wąska i kręta. Należy jechać spokojnym tempem – trzeci bieg i wyższe są tutaj praktycznie nieużywane. Kierowcy podróżujący z Taganany i do niej często używają sygnałów dźwiękowych, kiedy zbliżają się do zakrętów. Po prostu często w ogóle nie widać, co znajduje się za ostrym wirażem.

Miłośnicy podróży kulinarnych również będą zachwyceni. Taganana zyskała rozpoznawalność również dzięki lokalnym restauracjom, gdzie serwowane są dania kuchni regionalnej oraz miejscowe wino. Amatorzy sportów wodnych – windsurfingu i nurkowania – także mogą liczyć na dogodne warunki. To bez wątpienia jeden z najciekawszych obszarów na całej Teneryfie!


Zobacz też:

Zobacz też:
Puerto de Santiago – położenie, pogoda i atrakcje. Co ma do zaoferowania to niewielkie miasteczko na Teneryfie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.