Merzouga i wydmy Erg Chebbi – perła Sahary w Maroku

Nazwa Merzouga oznacza „łaska i błogosławieństwo”. Marokańską wioskę określa się także jako „Krainę Czarów Piasku” i „Park rozrywki na pustyni”. Czym zasłużyła sobie na tak wyszukane komplementy turystów? Poznaj lokalne walory przyrodnicze oraz inne atrakcje!

merzouga
Ocena

Merzouga leży w marokańskim regionie Drâa-Tafilalet, w prowincji Errachidia. W pobliżu leży kilka podobnych, równie niewielkich osad. Okolica wyróżnia się znacznymi zasobami wód podziemnych – w pobliżu znajduje się oaza Marzuka. W 2006 r. doszło nawet do powodzi, czego na Saharze raczej nikt się nie spodziewa. Największym skarbem Merzougi jest Erg Chebbi, znany także pod nazwą Irk asz-Szabbi – piaszczysta pustynia z niezwykle malowniczymi i wysokimi wydmami. Turyści przemierzają ją na wielbłądach, quadach, w samochodach, coraz popularniejsze są zjazdy po piasku na deskach (sandboard). Interesującą propozycją są także noclegi w namiotach – mniej lub bardziej przypominających schronienia dawnych nomadów.

Merzouga – wioska we wschodnim Maroku. Irk asz-Szabbi i oaza Marzuka

Bliskość wody sprawiła, że w tym rejonie często zatrzymywały się karawany kupców, a koczownicy uzupełniali zapasy. Niektórzy zostawali na stałe – lokalni mieszkańcy to w dużej części potomkowie berberyjskich plemion Ait Atta. W przeszłości przez Merzougę biegł ważny szlak handlowy, łączący Marakesz i Casablankę z Timbuktu w dzisiejszym Mali. Irk asz-Szabbi to arabska nazwa Ergu Cherbbi, czyli piaszczystej pustyni, która stanowi część zachodniej Sahary. Najpopularniejsze określenie tego rejonu Afryki pochodzi z języka francuskiego. Z czasów, kiedy Francuzi mieli w Maroko swoją kolonię, pochodzą pozostałości fortyfikacji. Wzniesiono je w latach 1916–32, najstarsze zachowane zabudowania w wiosce pochodzą z XIX wieku.

Wykup oprowadzaną wycieczkę po Merzoudze i pustyni!

Legendy w Maroku głoszą, że tereny wokół Merzougi porastała kiedyś bujna, zielona dżungla – o prawdziwości tej historii mają świadczyć skalne malowidła sprzed kilku tysięcy lat, przedstawiające ludzi i zwierzęta w otoczeniu bujnej roślinności. Pustynię mieli tu stworzyć bogowie, rozgniewani postępowaniem mieszkańców, którzy nie nakarmili głodnej wędrowniczki. Faktem jest, że czasami oaza Marzuka – czyli jezioro Dayet Srij – okresowo wysycha całkowicie i po wodę trzeba kopać coraz głębiej. Również koryta okolicznych rzek coraz rzadziej tworzą wartkie strumienie. 

Erg Cherbbi to niezwykła pustynia piaszczysta. Wydmy nad Merzougą mają nawet 150 m wysokości

W tej części Maroka dominują dwa typu pustyń – piaszczyste ergi i kamieniste hamady. Pierwszym skojarzeniem z Saharą jest oczywiście piasek. Nic dziwnego, że pod Merzougą nakręcono wiele filmów, w których pustynię zobrazowano w najbardziej stereotypowy sposób. Potężne wydmy Erg Cherbbi wykorzystano jako plener zdjęciowy do takich produkcji, jak:

 • „Lawrence z Arabii”;
 • „Legionista”;
 • „Mumia”;
 • „Spectre”.

Sława zapewniona przez Hollywood i rozwój infrastruktury – przede wszystkim budowa asfaltowej drogi N13 – sprawiły, że Merzouga zaczęła rozwijać się w kierunku turystyki. Miało to również swoje negatywne konsekwencje. Liczne, dzikie biwaki zagrażają stabilności wydm, poważnym problemem są też nadmierna eksploatacja źródeł wody oraz zanieczyszczenia ściekami – od kilku lat legalny nocleg w namiocie oferują tylko stałe obozy w starannie wyselekcjonowanych punktach Erg Cherbbi. Sprawdź aktualne oferty! Jeśli nie uda ci się znaleźć wolnych miejsc w samej Merzoudze, poszukaj w jednej z sąsiednich miejscowości. W pobliżu Irk-asz Szabii leżą także:

 • Takoujt;
 • Tanamouste;
 • Hassilabied;
 • Ar-Risani (Rissani);
 • Arfut;
 • Khamila;
 • Tisserdmine.

Nie tylko przejażdżki na wielbłądach i rajdy terenowe po piasku. Atrakcje turystyczne w Merzoudze

Podróż na grzbietach dromaderów i/lub baktrianów z Marakeszu do Erg Cherbbi trwa zazwyczaj ok. 3 dni. Niektóre wycieczki są znacznie dłuższe, a w ich trakcie wkracza się na terytorium Algierii, Mauretanii lub nawet dalej położonych państw. To samo dotyczy wypraw na dwóch, czterech lub większej liczbie kół. Miłośnicy ryczących silników i klasycznego Rajdu Dakar powinni wybrać się do pobliskiego Narodowego Muzeum Pojazdów 4×4 Maroko. Motoryzacyjna kolekcja zawiera niezwykle różnorodne modele – zabytki, ultranowoczesne wehikuły i najbardziej nietypowe projekty inżynierów.

Merzouga spodoba się także melomanom. W obozach i hotelach często grywa się tradycyjną muzykę, a miejscowość regularnie gości także Międzynarodowy Festiwal Muzyki Świata. Wiele zmysłowych wrażeń czeka także na smakoszy – lokalną specjalnością jest owocowy, aromatyczny deser o nazwie tażin (lub tadżin). Preferujesz aktywny wypoczynek? W takim razie snowboarding będzie pozycją obowiązkową! Oprócz tego możesz spróbować swoich sił także w biegach i jeździe na rowerze. Przez tę część Maroka często przebiegają trasy zawodów, w tym pustynnych maratonów – również wyjątkowo ekstremalnych.

kup bilety

Merzouga – przydatne informacje. Dojazd, przygotowanie do przebywania i noclegu na pustyni

Najbliższe lotnisko znajduje się w mieście Ar-Raszidijja, ok. 127 km jazdy autem od wioski. Aby dojechać do Merzougi samochodem, najpierw trzeba dotrzeć do miasta Ar-risani (znane również jako Rissani). Stąd do celu zostanie ok. 41 km jazdy, które można pokonać w 40 minut. Do Ar-risani prowadzą dwie główne drogi w Maroku – N12 oraz N13. Podróż z Marakeszu trasami N9 i N12 to 519 km. Z kolei Casablanca i Rabat są oddalone od Merzougi o ponad 600 km drogi. Czasami warto wybrać jeszcze dłuższą trasę (ok. 725 km. przez połydnie kraju) i rozłożyć taką podróż na kilka dni, a po drodze odwiedzić m.in.:

 • Warzazat (studio filmowe, muzeum kina, forteca Kasbah Taourirt);
 • twierdzę (ksar) i osadę Ajt Bin Haddu z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO;
 • Tinehrir (kanion Todgha Gorge, zabytkowe meczety i obiekty militarne).

Sahara charakteryzuje się dużą amplitudą temperatur – za dnia niemiłosierny upał, w nocy przenikliwy chłód. W pełnym słońcu trzeba koniecznie osłonić głowę, a najlepiej całe ciało. Najlepiej ubraniem z lekkiego, jasnego materiału. W miesiące zimowe na noc warto założyć skarpetki i ciepły, wełniany strój. Trzeba też zadbać o odpowiedni zapas wody pitnej.

Merzouga – bilety do atrakcji, rezerwacja noclegu


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *