Marrakesz – nieokiełznana miejska dżungla i kojąco ciche okolice

Marrakesz pozwala spędzić czas na tysiąc niespodziewanych sposobów. To niesamowite miasto przywita cię kolorowym gwarem uliczek i zacisznymi ogrodami. Skorzystaj z naszych podpowiedzi, jak przeżyć własną przygodę w dawnej stolicy Maroka i nie tylko.

marrakesz
Ocena

Z chwilą, gdy znajdziesz się na pustynnej ziemi południowego Maroka, możesz mieć poczucie, że wkraczasz w nowy nieznany świat, a twoje wczasy nie będą takie, jak wszystkie inne. Majaczące w oddali Góry Atlas i pomarańczowo-różowawe zabudowania ogromnego miasta robią niezapomniane wrażenie, przywodząc na myśl opowieści z „Baśni Tysiąca i Jednej Nocy”. A pierwsze wrażenie to dopiero wstęp do całej serii zaskoczeń, które czekają cię podczas miejskich spacerów i wycieczki w pełną berberyjskiej tradycji, cichą okolicę. Poznaj Marrakesz w całej jego okazałości!

Tu zaczyna się każda przygoda – Marrakesz i jego centralny plac

marrakesz targ

U progu starego miasta, tzw. mediny, Marrakeszu leży magiczny Plac Jemaa El Fna. Na gęsto zaludnionej przestrzeni spotkasz tu różnorakich handlarzy, zaklinaczy wężów i przewodników, którzy niestrudzenie oferują swoje usługi przybyszom. Życie nie ustaje na placu także nocą, kiedy to w kręgach wokół snujących opowieści hlaykia zbierają się ciekawscy. Wtedy też ożywa lokalna gastronomia, a w wyrastających jak spod ziemi kramach można napić się świeżo wyciskanego soku z pomarańczy, czy zjeść tradycyjną marokańską zupę ze ślimaków lub kurczaka b’stilla.kup bilety

Daj się zaskoczyć. Architektoniczny spacer

Gdy uwolnisz się spod czaru Placu El-Fna, czas na wymagający żywej orientacji w terenie spacer po medynie.

Zakupy na targu – gwarny Marrakesz

marrakesz plac targowy

Gąszcz wąskich uliczek urozmaicają liczne place targowe, tzw. suki. Kupując na bazarach, nie uciekniesz od konieczności targowania się o każdą cenę. Być może wynajmiesz też za kilkadziesiąt dirhamów lokalnego przewodnika, który zaprosi cię do zwiedzania Marrakeszu swoimi ścieżkami i zapozna z właścicielami straganów z wymarzonym towarem. W obrębie samego starego miasta warto zobaczyć medresę, czyli szkołę koraniczną, Alego ibn Jusufa, największą w Maroku.

 

Odpoczynek wśród pałaców i ogrodów

marrakesz pałac

Jako przerwę od emocji z gwarnej medyny, a jednocześnie architektoniczną gratkę, możesz potraktować spacer do kilku podmiejskich meczetów, w tym sławnego Kutubijja, i pięknego Ogrodu Majorelle. Dobrym przykładem architektury islamu będzie też pełna imponujących grobowców nekropolia dynastii Saadytów.

Otaczające stare miasto dzielnice powstawały za francuskiego panowania kolonialnego i noszą piętno europejskiego planowania. Dwudziestowieczny projektant mody Yves Saint Laurent należał do grona osób zachwyconych urodą Marrakeszu i to właśnie w Majorelle rozrzucono jego prochy.kup bilety

Kolejna perła, oszałamiający swym rozmachem Pałac Bahia, kryje się skrzętnie za murami, by jedynie wtajemniczonym odsłonić orientalne piękno. Warto zobaczyć jego zdobne fasady, potężny dziedziniec i zaciszne ogrody.

Maroko z dala od miejskiego hałasu

marrakesz plaża

Marrakesz to miasto, gdzie każdy zmuszony jest zaprzyjaźnić się z hałasem. Pełno tu głośnych rozmów, śmigających przy warkocie silnika skuterów i zaczepnych nawoływań straganiarzy. Jeśli byłeś w Marrakeszu już kilka dni, na pewno warto zwiedzić także zupełnie inną, wiejską i pustynnie sielankową okolicę.

Kup bilet na niezapomnianą wycieczkę w góry!

Wycieczka w góry z lokalnym przewodnikiem

marrakesz pustynia

W mieście nie brakuje przedsiębiorców organizujących wycieczki. Zabiorą cię w zdobiące panoramę Marrakeszu Góry Atlas i na suchą, pokrytą rzadką roślinnością pustynię Agafay. Taka wycieczka może trwać zaledwie jeden dzień z obiadem u Berberów i przejażdżką wielbłądem, ale też może być kilkudniową eskapadą w najwyższe góry i do odległych miejscowości. Dla pełnego komfortu przygoda zacznie się i skończy pod twoim hotelem – czy będzie to luksusowy riad, czy mniejszy pensjonat.

 

Informacje praktyczne przykładowy wypad

marrakesz góry

Terminy wycieczek na żądanie
Plan wycieczki
 • Góry Atlas, wodospady i urocze wioski;
 • kultura Berberów;
 • lokalny przewodnik;
 • spółdzielnia produkująca słynny olejek arganowy;
 • tradycyjny marokański posiłek na dachu z widokiem na dolinę Imlil;
 • panoramiczne widoki na płaskowyż Kik i pustynię Agafay.
Cena 175 zł/os — kup bilet
Czas trwania 9 godzin, od godz. 9:00
Języki przewodnika angielski, francuski
Wielkość grupy do 8 osób
W ofercie
 • usługa odbioru i odbioru;
 • przewodnik dwujęzyczny;
 • tradycyjny obiad;
 • herbata miętowa, kawa i woda;
 • przekąski;
 • jazda na wielbłądach lub koniu (opcjonalnie);
 • jazda na mule (opcjonalnie).
Ograniczenia udziału
 • kobiety w ciąży;
 • osoby z dysfunkcjami ruchowymi;
 • dzieci poniżej 2. roku życia.

 

Gdy pomyśleć, że w tym żywym i barwnym mieście ludzka niepohamowana w dynamice działalność trwa od czasu muzułmańskiej dynastii Almohadów (XII wieku), świadomość każdego odwiedzającego Marrakesz z łatwością rozszerza się i obejmuje długie wieki historii. Czerwone miasto jest wpisane na listę UNESCO i z dumą zaprasza do odwiedzin.

Warto wyposażyć się w herbatę miętową przed taką wyprawą. Więcej informacji: https://kawaczyherbata.pl/herbata-mietowa


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *