Szallalat Uzud – szmaragdowy wodospad pośród dzikich gór Maroka

Kto czytał pełne przygód powieści o arabskich krainach, dzisiaj łatwo wyobraża sobie zieloną oazę pośród pustyni. A jak wygląda berberyjska perełka zieleni wśród niedostępnych Gór Atlas? Przekonaj się, że warto odwiedzić malowniczy wodospad Szallalat Uzud.

szallalat uzud

Gdy gwar czerwonego miasta Marrakeszu zacznie doskwierać, warto wybrać się w miejsce, gdzie czas zdaje się przystawać. W zasięgu jednodniowej wycieczki z dawnej almorawidzkiej stolicy leży kaskada o niepowtarzalnym pięknie. Kaskada Szallalat Uzud zachwyca swoim pięknem podróżników, którzy przebiją się przez Góry Atlas w poszukiwaniu chwili wypoczynku. Jak powstała i jak wygląda dzisiaj? Co można robić w okolicy, żeby wycieczka była pełna wrażeń? Sprawdź!

Wyjątkowe dzieło natury

szallalat uzud zbliżenie

Swój czar wodospad zawdzięcza rzece Wadi Uzud i korzystnemu położeniu w górach Atlas Wysoki, niedaleko miejscowości Azilal. W kraju takim, jak Maroko, gdzie gospodarka wodna jest utrudniona przez subsaharyjski klimat, takie dobroczynne oazy od wieków umożliwiały człowiekowi tworzyć lepiej zaopatrzone w wodę wioski.kup bilety

Charakter wodospadu

Wodospad składa się z największej kaskady wysokiej na 110 metrów i szeregu mniejszych, uzupełniających bieg rzeczki poniżej. Zasilająca go rzeka charakteryzuje się nieregularnym reżimem hydrologicznym, co oznacza, że okresowo w wodospadzie płynąć będzie znacząco mniej wody.

 

Fascynująca fauna

W kompleksie kaskad Uzud żyją makaki berberyjskie. Te charakterystyczne małpy zdają się całkowicie oswojone i, jak może pamiętasz ze spotkania z ich gibraltarskimi krewnymi, tylko czekają na podarowanie jakiegoś łakomego kąska.

Zobacz też:
Casablanca w Maroku – poznaj miasto kontrastów

Wygodna infrastruktura

szallalat uzud wodospad maroko

Okolice wadisu Uzud znane są z zielonych upraw i szerokich połaci malowniczych gajów. Woda ożywia okolicę i sprawia, że wyróżnia się ona z krajobrazu gór także pod względem infrastruktury.

Poczuj krople na twarzy – statek turystyczny

U stóp Kaskad Uzud funkcjonuje wynajem statków dla turystów, umożliwiających podpłynięcie pod sam spadek wody i podziwianie ciekawych efektów wizualnych. W okolicach wodospadu często powstaje bowiem tęcza.

Kup bilet online na rejs pod wodospad Uzud!

Spróbuj berberyjskiej kuchni

Podczas wycieczki przez okoliczne gaje oliwne, arganowe i migdałowe (pięknie kwitną wiosną!) będziesz miał możliwość zatrzymania się w berberyjskiej restauracji. W relaksujących okolicznościach uznanego za najpiękniejszy w Maroko wodospadu tradycyjny tadżin może zyskać wiele nowych smaków. Warto sprawdzić.

kup bilety

Wycieczka do Szallalat Uzud z Marrakeszu

szallalat uzud łódź turystów

Wodospad jest oddalony od Marrakeszu o 150 km. Trasę tę można pokonać w ramach jednodniowej wycieczki z przewodnikiem. W programie, obok miętowej herbaty i posiłku, znajdzie się wizyta w berberyjskiej kooperatywie produkującej olej arganowy. Liczne atrakcje wypadu wzbogaci niezmiennie przyjacielski przewodnik władający angielskim i francuskim, a wyjazd rozpocząć będzie można u bram hotelu lub riadu.

 

Zobacz też:
Agadir – miasto w Maroko, które warto odwiedzić

Informacje praktyczne – jednodniowy wyjazd

szallalat uzud wodospad

Terminy wycieczek na żądanie
Plan wycieczki
 • spektakularny wodospad Uzud;
 • wycieczka z lokalnym przewodnikiem;
 • rejs łodzią;
 • transport i lunch;
 • dzikie małpy żyjące wokół wodospadu.
Cena 100 zł/os — kup bilet
Czas trwania 10 godzin
Języki przewodnika angielski, francuski
Wielkość grupy do 8 osób
W ofercie
 • odbiór i dowóz do hotelu/riadu;
 • dwujęzyczny kierowca;
 • przewodnik na miejscu;
 • transport łodzią;
 • transport w obie strony klimatyzowanym minibusem;
 • obiad (około 10 euro, płatny na miejscu gotówką).
Ograniczenia udziału
 • osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich;
 • osoby z dysfunkcjami ruchowymi.

 

Wizyta w Szallalat Uzud pozwala poczuć się spragnionym wędrowcem, który u kresu sił znajduje miejsce-perłę w dzikim Atlasie i regeneruje swoje siły przed dalszą podróżą. Rzeczywiście ten wyjątkowy wodospad na rzece Wadi Uzud może pomóc odpocząć od hałaśliwego miasta i znaleźć kilka chwil na wyśmienite zielone kadry, a może nawet na cichą medytację.


Zobacz też:

Zobacz też:
Marrakesz – nieokiełznana miejska dżungla i kojąco ciche okolice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.