Szallalat Uzud – szmaragdowy wodospad pośród dzikich gór Maroka

Kto czytał pełne przygód powieści o arabskich krainach, dzisiaj łatwo wyobraża sobie zieloną oazę pośród pustyni. A jak wygląda berberyjska perełka zieleni wśród niedostępnych Gór Atlas? Przekonaj się, że warto odwiedzić malowniczy wodospad Szallalat Uzud.

szallalat uzud
Ocena

Gdy gwar czerwonego miasta Marrakeszu zacznie doskwierać, warto wybrać się w miejsce, gdzie czas zdaje się przystawać. W zasięgu jednodniowej wycieczki z dawnej almorawidzkiej stolicy leży kaskada o niepowtarzalnym pięknie. Kaskada Szallalat Uzud zachwyca swoim pięknem podróżników, którzy przebiją się przez Góry Atlas w poszukiwaniu chwili wypoczynku. Jak powstała i jak wygląda dzisiaj? Co można robić w okolicy, żeby wycieczka była pełna wrażeń? Sprawdź!

Wyjątkowe dzieło natury

szallalat uzud zbliżenie

Swój czar wodospad zawdzięcza rzece Wadi Uzud i korzystnemu położeniu w górach Atlas Wysoki, niedaleko miejscowości Azilal. W kraju takim, jak Maroko, gdzie gospodarka wodna jest utrudniona przez subsaharyjski klimat, takie dobroczynne oazy od wieków umożliwiały człowiekowi tworzyć lepiej zaopatrzone w wodę wioski.kup bilety

Charakter wodospadu

Wodospad składa się z największej kaskady wysokiej na 110 metrów i szeregu mniejszych, uzupełniających bieg rzeczki poniżej. Zasilająca go rzeka charakteryzuje się nieregularnym reżimem hydrologicznym, co oznacza, że okresowo w wodospadzie płynąć będzie znacząco mniej wody.

 

Fascynująca fauna

W kompleksie kaskad Uzud żyją makaki berberyjskie. Te charakterystyczne małpy zdają się całkowicie oswojone i, jak może pamiętasz ze spotkania z ich gibraltarskimi krewnymi, tylko czekają na podarowanie jakiegoś łakomego kąska.

Wygodna infrastruktura

szallalat uzud wodospad maroko

Okolice wadisu Uzud znane są z zielonych upraw i szerokich połaci malowniczych gajów. Woda ożywia okolicę i sprawia, że wyróżnia się ona z krajobrazu gór także pod względem infrastruktury.

Poczuj krople na twarzy – statek turystyczny

U stóp Kaskad Uzud funkcjonuje wynajem statków dla turystów, umożliwiających podpłynięcie pod sam spadek wody i podziwianie ciekawych efektów wizualnych. W okolicach wodospadu często powstaje bowiem tęcza.

Kup bilet online na rejs pod wodospad Uzud!

Spróbuj berberyjskiej kuchni

Podczas wycieczki przez okoliczne gaje oliwne, arganowe i migdałowe (pięknie kwitną wiosną!) będziesz miał możliwość zatrzymania się w berberyjskiej restauracji. W relaksujących okolicznościach uznanego za najpiękniejszy w Maroko wodospadu tradycyjny tadżin może zyskać wiele nowych smaków. Warto sprawdzić.

kup bilety

Wycieczka do Szallalat Uzud z Marrakeszu

szallalat uzud łódź turystów

Wodospad jest oddalony od Marrakeszu o 150 km. Trasę tę można pokonać w ramach jednodniowej wycieczki z przewodnikiem. W programie, obok miętowej herbaty i posiłku, znajdzie się wizyta w berberyjskiej kooperatywie produkującej olej arganowy. Liczne atrakcje wypadu wzbogaci niezmiennie przyjacielski przewodnik władający angielskim i francuskim, a wyjazd rozpocząć będzie można u bram hotelu lub riadu.

 

Informacje praktyczne – jednodniowy wyjazd

szallalat uzud wodospad

Terminy wycieczek na żądanie
Plan wycieczki
 • spektakularny wodospad Uzud;
 • wycieczka z lokalnym przewodnikiem;
 • rejs łodzią;
 • transport i lunch;
 • dzikie małpy żyjące wokół wodospadu.
Cena 100 zł/os — kup bilet
Czas trwania 10 godzin
Języki przewodnika angielski, francuski
Wielkość grupy do 8 osób
W ofercie
 • odbiór i dowóz do hotelu/riadu;
 • dwujęzyczny kierowca;
 • przewodnik na miejscu;
 • transport łodzią;
 • transport w obie strony klimatyzowanym minibusem;
 • obiad (około 10 euro, płatny na miejscu gotówką).
Ograniczenia udziału
 • osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich;
 • osoby z dysfunkcjami ruchowymi.

 

Wizyta w Szallalat Uzud pozwala poczuć się spragnionym wędrowcem, który u kresu sił znajduje miejsce-perłę w dzikim Atlasie i regeneruje swoje siły przed dalszą podróżą. Rzeczywiście ten wyjątkowy wodospad na rzece Wadi Uzud może pomóc odpocząć od hałaśliwego miasta i znaleźć kilka chwil na wyśmienite zielone kadry, a może nawet na cichą medytację.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *