Smocze Drzewo – Teneryfa i jej przyrodnicze skarby

Jedną z najważniejszych atrakcji przyrodniczych na Kanaryjskich Wyspach jest Smocze Drzewo. Teneryfa jest z niego bardzo dumna, a chętnych na odpoczynek w jego cieniu nie brakuje. Co warto wiedzieć na temat tego pomnika przyrody?

smocze drzewo teneryfa

Drago Milenario to najcenniejsze drzewo, którym może się pochwalić Hiszpania. Od ponad 100 lat objęte jest ochroną jako Pomnik Narodowy, stanowi jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych na Teneryfie. Chcesz na własne oczy zobaczyć słynne Smocze Drzewo? Teneryfa stoi przed tobą otworem – zobacz, jak się tam dostać.

Nie tylko Smocze Drzewo. Teneryfa i jej przyrodnicze skarby

smocze drzewo teneryfa las

Jakie ciekawostki przyrodnicze czekają na ciebie na Teneryfie? Jeśli chcesz poznać szatę roślinną Kanarów, odwiedź:

  • Ogród Botaniczny Jardin Botanico koło Puerto de la Cruz;
  • Palmetum koło Santa Cruz;
  • Sitio Litre Garden, znany z ciekawych gatunków orchidei.

Nie możesz pominąć również Parque del Drago Milenario, na którego terenie rośnie Dracena Millenaria.

Smocze Drzewo na Teneryfie – najstarsze drzewo świata?

smocze drzewo teneryfa drzewo pod słońce

Tysiącletnie Smocze Drzewo (Drago Milenario), wbrew swej nazwie, ma około 800 lat. Niestety, w pniu tej rośliny nie występują słoje, na podstawie których badacze zwykle określają wiek poszczególnych drzew. Jej rozmiary mimo to robią wrażenie. Ponad 16 m wysokości, pień liczący 20 m w obwodzie i 300 gałęzi – to wszystko sprawiło, że unikalny okaz stał się symbolem archipelagu Wysp Kanaryjskich.

Zobacz też:
Playa de Jandia (Jandía) – turystyczny raj na Fuerteventurze. Jandia Playa to połączenie przyrody i ciekawych atrakcji

Dracena smocza (Dracena Draco)

Ta roślina, bez względu na wiek i wymiary, zasługuje na uwagę. Dracena jest dość rzadkim gatunkiem, choć w trakcie spacerów po Teneryfie możesz odnieść inne wrażenie.

Aby dracena mogła rosnąć, potrzebne są odpowiednie warunki klimatyczne. Nawet najdrobniejsze zmiany mają dla tego drzewa tragiczne konsekwencje. Efekt? Z tym gatunkiem spotkasz się tylko na Maderze i Kanarach. Archipelag, znany jako Kraina Wiecznej Wiosny, zapewnia tej roślinie najlepsze warunki. Ważną rolę odgrywa też wulkaniczna gleba, której na Teneryfie nie brakuje.

smocze drzewo teneryfa zbliżenie

Drzewo to ma wyjątkową moc, dlatego było bardzo cenione przez Guanczów. Dla nich szczególne znaczenie miała wypływająca z pnia żywica, którą – ze względu na charakterystyczną barwę – nazwali smoczą krwią. Dawni mieszkańcy wyspy z substancji tej bardzo chętnie korzystali, m.in. podczas balsamowania ciał zmarłych.

Najsłynniejsi seniorzy świata

Czy najstarsze smocze drzewo na Teneryfie jest też najstarsze na świecie? Nie, choć ma ogromną wartość. Na liście seniorów czołowe miejsca zajmują:

  • gaj świata Pando w Utah, USA;
  • dąb Jarupa Oak w Kalifornii;
  • świerk rosnący w regionie Dalarna w Szwecji.
Zobacz też:
Tajemnicza wioska Masca. Teneryfa i jej Machu Picchu

Chcesz zobaczyć smocze drzewo na Teneryfie? Zobacz, jak zaplanować podróż!

smocze drzewo teneryfa drzewo w porównaniu z ludźmi

Chcesz na własne oczy zobaczyć wiekowy pomnik przyrody? Oto garść informacji praktycznych, dzięki którym bez problemu zaplanujesz taką podróż.

Jak się tu dostać?

Do najsłynniejszego drzewa smoczego na Teneryfie możesz bez problemu dojechać lokalnymi autobusami. Wejdziesz do nich m.in. w tak popularnych kurortach, jak La Orotava czy Puerto de la Cruz. Z tych miejscowości dojedziesz do przystanku Estación Icod (T), leżącego zaledwie pół kilometra od parku.

Gdzie znajduje się najsłynniejsza dracena?

Symbol Teneryfy czeka na turystów w miejscowości Icod de los Vinos. To kolonialne miasteczko założono w początkach XVI wieku, a spacer po jego terenie sprawi ci wiele radości. Ciekawa zabudowa oraz winiarnie to czynniki, dzięki którym miejscowość ta jest coraz chętniej odwiedzana przez turystów zmierzających do Drago Milenario.

Tysiącletnia dracena rośnie na terenie parku Parque del Drago, na którego terenie czekają też ogród botaniczny oraz imitacja dawnej świątyni Guanczów. Warto odwiedzić to miejsce, gdyż podczas spaceru możesz zapoznać się z wieloma innymi gatunkami roślin powszechnie występujących na Wyspach Kanaryjskich. Tutaj znajduje się również La Casa del Drago – sklepik, w którym możesz kupić likier ze smoczej krwi.

Zobacz też:
Fuerteventura atrakcje – co warto zobaczyć? Poznaj najciekawsze miejsca i największe atrakcje wyspy!

Godziny otwarcia i bilety

smocze drzewo teneryfa park

Ogród otwarty jest codziennie:

  • od kwietnia do września od 9:00 do 20:00
  • od października do marca od 10:00 do 18:00.

Ceny biletów wynoszą 5 euro, jednak dzieci do 8. roku życia mogą korzystać z 50% zniżki. Możesz też z wyprzedzeniem zarezerwować bilet upoważniający do wstępu do ogrodu botanicznego. Dzięki temu unikniesz kolejek i maksymalnie wykorzystasz czas na spacer pośród sadów, lasów laurowych i innych przyrodniczych skarbów.

Chcesz zobaczyć Drago Milenario za darmo? Jeśli tak, dobrym punktem widokowym będzie punkt przy placu Plaza de Andrés de Lorenzo Cáceres.

Spotkanie z Narodowym Pomnikiem Tysiącletniego Smoczego Drzewa oraz spacer po terenie ogrodu botanicznego to wspaniała przygoda dla miłośników przyrody i tych, którzy cenią sobie spacery w wyjątkowej scenerii. Chcesz na własne oczy zobaczyć Smocze Drzewo? Teneryfa już czeka i oferuje o wiele więcej atrakcji. Wybierz się w to miejsce!


Zobacz też:
Zobacz też:
Oasis Park Fuerteventura – jedyny ogród zoologiczno-botaniczny na tej Wyspie Kanaryjskiej. Sprawdź bilety, zwierzęta i inne atrakcje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.