Południowe wybrzeże Albanii to jeden z chętniej wybieranych kierunków wakacyjnych przez Polaków. Do odwiedzenia tych stron zachęcają piękne krajobrazy, gwarantowana pogoda i przystępne ceny. Wśród wielu malowniczych miejscowości najbardziej znanym kurortem jest Saranda. Co warto tu zobaczyć i kiedy zaplanować wakacje? Przedstawiamy praktyczny przewodnik!
Saranda – albański kurort
Współczesna Saranda liczy około 40 tys. mieszkańców. Jeszcze 100 lat temu miejscowość była niewielką wioską rybacką. Jej potencjał dostrzegli jako pierwsi Włosi, którzy podczas II wojny światowej zajęli Sarandę z planami utworzenia kameralnego ośrodka wypoczynkowego o nazwie „Porto Eda” (na cześć córki Mussoliniego). Miało to być zaciszne miejsce z niezbyt gęstą zabudową jednorodzinną, rozłożoną wokół zatoki na wzór amfiteatru. Po wyzwoleniu Sarandy z rąk okupantów, liczbę ludności szacowano zaledwie na 2 tysiące.
Dynamiczny rozwój miasta nastąpił dopiero w XXI wieku, kiedy Albania zaczęła być postrzegana jako kierunek turystyczny. Dotyczy to zwłaszcza ostatniej dekady. W tym stosunkowo późnym przebudzeniu tkwi potencjał kurortu, jakim jest nowoczesna i bogata infrastruktura noclegowa, zwłaszcza hotelowa. Cześć osób uważa ją jednocześnie za symbol zmarnowanego potencjału. Sarandzie daleko do spokojnego, kameralnego miasteczka. To, co obecnie rzuca się w oczy, to ogrom hoteli, duża ilość betonu oraz liczna infrastruktura rozrywkowa.
Z tego powodu Saranda chętniej wybierana jest przez ludzi młodych, którzy na wakacjach szukają możliwości rozrywki. Miasteczko obfituje w liczne dyskoteki i atrakcje wodne przy plaży. Wczasowicze, którzy preferują spokojniejszy wypoczynek, wybierają pobliski Ksamil, który jest znacznie mniejszy i przez to bardziej kameralny.
Saranda – skąd wzięła się nazwa kurortu Albanii?
Co ciekawe, nazwa miasta również związana jest z żołnierzami z Półwyspu Apenińskiego. Jak mówi legenda, w VI wieku n.e. czterdziestu żołnierzy rzymskich wyruszyło w misję wojskową. Zła pogoda na morzu zmusiła ich do zacumowania w Zatoce Onhezmi, gdzie zostali pojmani przez miejscową ludność, która chciała zmusić ich do przyjęcia prawosławia. Rzymianie odmówili i zostali skazani na śmierć. Ich odwaga i wierność religii wzbudziły jednak podziw miejscowych, którzy ogłosili ich świętymi męczennikami i wybudowali na ich cześć monaster Czterdziestu Świętych, czyli Santa Quaranta. Stąd Saranda.
Atrakcje turystyczne Sarandy – co zobaczyć w mieście i okolicy?
Saranda to przede wszystkim duży kurort nadmorski. Jak w każdym mieście turystycznym, jest tu kilka miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć, gdy znudzi się nam już plażowanie. Oto krótka lista pobliskich atrakcji:
- Promenada nadmorska – jak każdy szanujący się kurort, Saranda ma swoją promenadę. Szeroki deptak rozpoczyna się w okolicy portu. W tej części natrafimy również na pozostałości po antycznej bramie oraz dwa pomniki – polityka i twórcy albańskiego alfabetu Hasana Tahsini i poety, historyka Nicolae Iogri. Na drugim końcu deptaku znajdują się ciekawe rzeźby stworzeń morskich. Po drodze możemy wstąpić do nowej cerkwi, w której można podziwiać piękne, prawosławne ikony. Przy deptaku znajduje się również publiczna plaża.
- Zamek Lekuresi – tuż nad miastem rozciąga się wzgórze, na którym znajdują się ruiny twierdzy wzniesionej w 1537 roku przez Sulejmana Wspaniałego. Obecnie w miejscu, w którym niegdyś stała wspaniała budowla znajduje się słynna restauracja z tarasem. Roztacza się stąd piękny widok na cała Sarandę wraz z wybrzeżem Morza Jońskiego oraz pobliską grecką wyspę Korfu.
- Butrint – stanowisko archeologiczne oddalone 25 km od Sarandy. Miasto pełne starożytnych pozostałości zostało wpisane na listę UNESCO. Wyjątkowe walory to zasługa burzliwej historii. Butrint początkowo był miastem greckim, a następnie został zajęty przez Rzymian, po czym w średniowieczu trafił w ręce Imperium Osmańskiego. Wpływ każdej z tych kultur jest widoczny w architekturze miasta. Wśród ruin można odnaleźć fragmenty budowli z czasów greckich i rzymskich oraz pozostałości zabudować tureckich. Wśród nich znajduje się dobrze zachowany amfiteatr, gimnazjum i bazylika. Butrint nazywany jest albańskimi Pompejami.
- Błękitne Oko – jedną z największych atrakcji w pobliżu Sarandy jest Blue Eye, czyli charakterystyczne źródło wybijające w zachodniej części łańcucha górskiego Mali i Gjere do rozlewiska rzeki Bystricy. Swoją specyficzną nazwę zawdzięcza lazurowemu kolorowi wody. Według legendy jest to łza smoka, który niegdyś zamieszkiwał górskie odstępy i porywał okoliczne panny. Miejscowym udało się pokonać bestię, a jej łza dała początek źródłu. Blue Eye urzeka scenerią. To także gratka dla miłośników spływów i freedivingu.
- Gjirokastra – to propozycja na całodniową wycieczkę z Sarandy. Historyczne miasteczko wpisane na listę UNESCO znajduje się ponad 60 km od kurortu. Miejscowość, która przez ponad 500 lat znajdowała się w rękach Turków Osmańskich, zachowała swój zabytkowy charakter. Szczególne wrażenie robią kamienne domy ze srebrnymi dachami, brukowane wąskie uliczki i liczne warsztaty rzemieślnicze, w których można nabyć oryginalne pamiątki. Nad miastem góruje średniowieczna twierdza.
Saranda – plaże i kąpiele w morzu
Większość osób odwiedzających Sarandę spędza czas na plażowaniu. W samym mieście znajduje się ich kilka, dzięki czemu można znaleźć zarówno te pełne rozrywki, jak i spokojniejsze i mniej zatłoczone. Dobre warunki do plażowania stwarzają także mniejsze, sąsiednie miejscowości.
- plaża w centrum – położona wzdłuż głównego deptaku plaża to propozycja dla osób, które lubią zgiełk miasta. Największą popularnością cieszy się fragment blisko portu, w którym cumują wodoloty i promy z Korfu;
- plaża przy hotelu Mucobega – kameralna i zadbana plaża na północ od centrum miasta. Mogą z niej korzystać również osoby niebędące gośćmi hotelowymi;
- plaża w Lukovej – niewielka wioska oferuje piękną, piaszczystą plażę. W okolicy można znaleźć sporo bunkrów, które zostały zamienione w punkty widokowe. Wioskę otaczają gaje oliwne i drzewka cytrusowe;
- plaża w Borsh – niewielka miejscowość położona w północnym okręgu Sarandy słynie z najdłuższej plaży nad Morzem Jońskim, która nazywana jest perłą południowej Albanii. W pobliżu można zobaczyć zamek, meczet i szkołę islamską.
Kiedy zaplanować wakacje?
Łagodny i ciepły klimat Albanii stwarza wymarzone warunki do plażowania od czerwca do drugiej połowy września. Najwyższe temperatury występują w lipcu i w sierpniu. Słupek rtęci często szybuje wtedy ponad 35 stopni Celsjusza. To wtedy do kurortu przybywa najwięcej turystów, a ceny znacznie szybują w górę.
Najlepszym czasem na wakacje nad morzem w Sarandzie jest więc czerwiec i wrzesień. Jeśli chcemy traktować miasto jako bazę wypadową do zwiedzania zabytków i atrakcji naturalnych, odpowiednie będą także kwiecień, maj i październik.
Saranda – kurort Morza Jońskiego
Saranda to największy kurort Morza Jońskiego na wybrzeżu albańskim. Miejscowość zachęca bogatą infrastrukturą turystyczną, licznymi plażami i przystępnymi cenami. Z tego powodu chętnie wybierana jest jako miejsce urlopu przez turystów z Polski. Podróżom sprzyjają także tanie loty na Korfu, skąd do Sarandy można dostać się promem lub wodolotem.
Miasto jest także świetnym punktem wypadowym do zwiedzania okolicznych atrakcji, jak słynne Blue Eye czy wpisane na listę UNESCO Butrint i Gjirokastra. Najlepiej przyjechać tu w czerwcu lub wrześniu, kiedy temperatura jest wysoka, a plaże znacznie mniej zatłoczone niż w miesiącach wakacyjnych.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety