Blue Eye – błękitne oko Albanii

Blue Eye to jedna z największych atrakcji naturalnych Albanii. Spektakularne wywierzysko przyciąga amatorów sportów wodnych i miłośników przyrody. Gdzie znajduje się Syrii Kalter i dlaczego warto je odwiedzić?

blue eye

Albania stanowi coraz popularniejszy kierunek wakacyjnych wyjazdów. Ten niewielki bałkański kraj ma do zaoferowania niezwykły folklor oraz liczne atrakcje naturalne. Wśród nich znajduje się wywierzysko lub inaczej jaskinia nazywane Blu Eye. Nietypowe źródło wody wypływa spod ziemi u podnóża gór Mali i Greje. Połączenie soczystego błękitu wody i górskiego krajobrazu zapiera dech w piersiach.

Jak dojechać do Blue Eye? Praktyczny przewodnik

Blue Eye to wyjątkowa atrakcja naturalna położona na południu Albanii, w miejscowości turystycznej Saranda nad Morzem Jońskim. Obszar znajduje się nieopodal granicy z Grecją, w zachodniej części łańcucha górskiego Mali i Gjere oraz rozlewisku rzeki Bystricy. Można dojechać tu samochodem, kierując się z Sarandy w stronę Gjirokasty lub autobusem, jadącym z Sarandy w stronę Tirany lub Beratu. W zależności od środka transportu zatrzymujemy się na parkingu lub dochodzimy z przystanku 2 km nietrudną i malowniczą drogą.

Syri i Kalter – u źródeł Bistricy

Błękitne Oko to źródło rzeki, które wypływa u stóp gór spod ziemi, przez co klasyfikowane jest jako wywierzysko. Blue Eye daje początek 25-kilometrowej rzece Bistrice, wpadającej do Morza Jońskiego w okolicach Sarandy. Lokalna Błękitnego Oka brzmi Syri i Kalter. Nazwa nawiązuje do najbardziej malowniczego z kilkunastu znajdujących się tu źródeł.

Temperatura wody w Blue Eye wynosi zaledwie 10 stopni. Mimo to chętnych do kąpieli tu nie brakuje. Źródło zostało zbadana na głębokość 50 metrów, ale nadal nie wiadomo jak dokładnie jest głębokie, ponieważ dokładną penetrację uniemożliwia wysokie ciśnienie. Z tego powodu w 2015 roku rząd Albanii zabronił nurkowania w tym miejscu. Amatorzy sportów wodnych mogą jednak potrenować jednak freediving oraz zdecydować się na spływ wartkim potokiem.

Blue – legenda wywierzyska

Piękna natura i możliwość uprawiania sportów wodnych, to nie jedyne powody, dla których przychodzą tu turyści. Do popularności miejsca przyczynia się także legenda, według której na terenie wywierzyska mieszkał niegdyś smok. Drapieżnik porywał młode dziewczęta i osuszał wodę z pobliskich źródeł. Kiedy mieszkańcom udało się w końcu zabić bestię, jej oko wylało czystą wodę, która płynąc w dół rzeki, nawadnia roślinność i daje nieziemskie światło – stąd krystaliczny niebieski kolor wody.

Błękitne oko Albanii

Planujesz podróż na Bałkany? Nie sposób ominąć Albanii i jej naturalnego bogactwa. Blue Eye to wyjątkowe źródło u stóp morza i wysokich gór. Miejsce cieszy się popularnością wśród amatorów sportów wodnych i miłośników przyrody. To dobry pomysł na wycieczkę na weekend, jeśli spędzasz wakacje w okolicach Sarandy. Na miejsce możesz dotrzeć samochodem lub autobusem. Wystarcz poprosić kierowcę, aby zatrzymał się w odpowiednim miejscu, aby podziwiać majestat gór i krystalicznej wody.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *