Parc de la Ciutadella w Barcelonie, czyli park Ciutadella – historia i atrakcje

Parc de la Ciutadella to główny i największy park miasta, który sięga swoją historią XIX wieku. Znajdziesz tam nie tylko odświeżającą zieleń i schronienie przed upalnym słońcem w cieniu drzew, lecz także liczne atrakcje kulturowe.

parc de la ciutadella
Ocena

Parc de la Ciutadella znajduje się na północno-wschodnim krańcu Ciutat Vella w Barcelonie. Powstał w XIX wieku i przez długie lata stanowił jedyny zielony obszar w mieście. Do dziś pozostaje jedną z największych oaz roślinności w tym wielkim hiszpańskim mieście. To idylliczne miejsce, w którym można się zrelaksować podczas pikniku lub leniwego rejsu na jeziorze.

Parc de la Ciutadella – odrobina historii

W 1714 roku, po Wojnie o sukcesję hiszpańską, król Filip V zdecydował się wybudować cytadelę w obszarze Katalonii. Przeznaczył na ten cel znaczną część dzielnicy La Ribera. Niestety oznaczało to zburzenie dużej ilości domów i pozostawienie wielu mieszkańców bez dachu nad głową. Powstały w ich miejsce budynek miał na celu umocnienie pozycji wygranych Burbonów oraz prewencję dalszych buntów.

Kliknij tutaj, aby kupić bilety na zwiedzanie najpopularniejszych okolic Barcelony!

Cytadela charakteryzowała się specyficznym układem z pięcioma narożnikami. Dawało jej to duże możliwości obronne. Była na tyle duża, że mogło w niej zamieszkać aż 8 tysięcy ludzi. Jej budowa zajęła trzy lata. W 1841 roku, władze państwa zdecydowały się zburzyć budynek, który był znienawidzony przez mieszkańców Barcelony. Nie minęło jednak dużo czasu, ponieważ dwa lata później Maria Cristina kazała odbudować budynek. W 1869 generał Prim oddał budynek w ręce miasta. Niektóre budynki zostały zburzone, ponieważ funkcjonowały jako znienawidzony symbol hiszpańskiej władzy centralnej.

Park Ciutadella w dzisiejszych czasach

Po tej dość burzliwej historii Parc de la Ciutadella stanowi przepiękną zieloną przestrzeń Barcelony. Z oryginalnego budynku pozostały:

  • kaplica;
  • pałac gubernatora;
  • arsenał.

Ostatni z nich mieści w swoim wnętrzu kataloński parlament. Reszta obszernej przestrzeni została w 1872 roku zamieniona w przepiękny park przez architekta Josep Fontsere. Liczy on łącznie 17 hektarów i łączy się aleją z Arc de Triomf, czyli łukiem triumfalnym Barcelony. Na jego terenie znajdują się liczne historyczne budynki, atrakcje i eksponaty sztuki.

kup bilety

Park cytadela w Barcelonie – Cascada, zoo i parlament de Catalunya

Park de la Ciutadella przyciąga do siebie niezliczone ilości turystów, jak i lokalnych mieszkańców. Wszędzie panuje atmosfera błogiego relaksu. Jest to idealne miejsce na randki, weekendy z przyjaciółmi, pikniki, spacery z psem oraz sport na świeżym powietrzu. Na dokładne zwiedzenie całego parku w Barcelonie oraz wszystkich jego budowli najlepiej zarezerwować sobie przynajmniej pół dnia – a najlepiej cały.

Na rozległej przestrzeni mistrzowsko zaprojektowanej przez Josepa Fontsere znajdują się:

  • Font de Cascada – fontanna jest to centralnym punktem parku, który zachwyca swoim majestatem. W projektowaniu kaskady uczestniczył sam Antonio Gaudi, który pracował na zlecenie Fontesere. Na samym środku wznosi się posąg bogini Wenus. Niżej niego szumi wodospad wpadający do sztucznego jeziora, a po bokach rozciągają się schodki;
  • jezioro – w jego wodzie pluskają się ryby, a na przybrzeżnych skałach wygrzewają się żółwie. Świetnym pomysłem na randkę lub spędzenie czasu z przyjaciółmi jest wynajęcie łódki lub wodnego roweru;
  • Castell dels Tres Dragons, czyli Zamek Trzech Smoków – to budynek zaprojektowany przez Domenecha i Montanera. Według pierwotnego założenia w jego wnętrzu miała znajdować się restauracja dla gości Wystawy Światowej. Dziś jest to Muzeum Zoologii;
  • Hivernacle – oranżeria w pobliżu muzeum. Znajdują się tu przepiękne, okazałe gatunki egzotycznych roślin, które zachwycają setki turystów. Na jej terenie w lecie często odbywają się przeróżne ciekawe koncerty;
  • Parlament de Catalunya – część pozostała po dawnej twierdzy. Wejścia do niego strzegą członkowie policji Mossos d’Esquadora. Podczas dni otwartych można jednak obejrzeć budynek od środka;
  • barcelońskie ZOO – otwarte w 1982 roku, niegdyś słynęło przede wszystkim z zamieszkującego w nim goryla albinosa. Był to jedyny taki okaz przetrzymywany w niewoli na całym świecie. Niestety, zmarł w 2003 roku. Wciąż żyją jego potomkowie, jednak o całkiem zwyczajnym umaszczeniu. Znajdują się tam też liczne gatunki innych zwierząt. W weekendy w ZOO można zobaczyć pokazy delfinów.

Podczas swojej wycieczki do Hiszpanii i Barcelony koniecznie musisz odwiedzić Parc de la Ciutadella. Jest to jeden z większych i piękniejszych parków tego miasta. Każdy znajdzie w nim rozrywkę idealną dla siebie – od zwiedzania zabytków, po rekreację na świeżym powietrzu, leniwe pikniki lub rejsy i długie spacery. Z pewnością trudno się tutaj nudzić. Park jest szczególnie oblegany w upalne dni, ponieważ jezioro i drzewa stanowią świetne schronienie przed palącym słońcem.

Fot. ilustracyjne: Isiwal via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *