Pamiątki z Meksyku – co warto kupić w tym niezwykłym kraju?

Twoje wakacje dobiegają końca i zastanawiasz się, w jaki sposób zachować cząstkę podróży na dłużej? Przeczytaj nasz artykuł, w którym zebraliśmy pomysły na najlepsze pamiątki z Meksyku!

pamiątki z meksyku
Ocena

Ze względu na obszar, Meksyk to dosyć różnorodny kraj, łączący w sobie wiele różnych regionów kulturowych. Właściwie każda część tego państwa wyróżnia się czymś innym. Dowiedz się jakie pamiątki z Meksyku warto przywieźć!

Różnorodne pamiątki z Meksyku

W każdym ze stanów Meksyku, znajdziesz inne przedmioty warte uwagi. W najbardziej turystycznych – Jukatanie i Quintana Roo – zobaczysz targi pełne ręcznie wykonywanych ozdób i hamaków. Z kolei mniej znane Chiapas czy Oaxaca słyną z pysznej kawy. Meksyk jest na tyle bogaty kulturowo, że na pewno znajdziesz coś dla siebie!

Czekolada

To właśnie Meksykowi zawdzięczmy czekoladę! Z tą różnicą, że tutaj najczęściej spożywa się ją jako napój na bazie wody z dodatkiem przypraw (np. wanilii, chilli i miodu). Czekolada występuje również w formach małych kosteczek, które następnie miksuje się z wodą lub mlekiem. Prawdziwym rarytasem są świeżo mielone ziarna kakaowca z dodatkiem migdałów lub cynamonu, które można kupić na kilogramy.

Kawa

W Meksyku są trzy rejony, gdzie uprawiana jest kawa: Oaxaca, Chiapas i Veracruz. Niestety, kraj nie posiada długiej tradycji parzenia kawy. Właśnie dlatego, bardziej polecamy kupienie meksykańskiej kawy w ziarnach (najlepiej prosto z palarni), niż kosztowanie jej w lokalnych kawiarniach. Głównie dlatego, że wielu miejsc nie stać na porządny sprzęt, ani szkolenia pracowników, co przekłada się na jakość przygotowywanych napojów.

Salsas, czyli pikantne sosy

Salsas są symbolem meksykańskiej kuchni. Pikantne sosy znajdziesz niemal wszędzie! Stanowią dodatek do każdego dania. Najbardziej popularne powstają na bazie wędzonej papryki jalapeno oraz pomarańczowej, czerwonej lub zielonej papryki habanero. Obok salsas, popularne są również mole, czyli dosłownie –  mieszanki. To tradycyjne sosy tworzone z nawet kilkunastu składników! Dodaje się je głównie do dań mięsnych, choć coraz częściej można spotkać je w potrawach wegetariańskich.

Rękodzieła

Meksykańskie targi zdobią również ręcznie robione dekoracje i kolorowe naczynia. Znajdziesz tu kapelusze, torebki, wazony, czarki, miseczki, a także inne ozdoby i rzeźby ozdobione charakterystycznymi, malutkimi koralikami. Mówiąc o rękodziele, nie można zapomnieć również o miasteczku Taxco, w którym produkuje się srebro. Znajdziesz tam mnóstwo srebrnej biżuterii.

Pamiątki z Meksyku – podsumowanie

Dzięki swemu bogactwu kulturowemu, Meksyk ma naprawdę wiele do zaoferowania. Nie sposób go zwiedzić podczas jednej wizyty. Jeśli zastanawiasz się, jakie pamiątki z Meksyku będą najlepsze, kieruj się tym, z czego słynie dany region: z kawy, czekolady, srebra czy przypraw. Takie pamiątki na długo będą przypominać o wspaniałej podróży!


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *