Pamiątki z Albanii, czyli co warto przywieźć z kraju, który łączy w sobie Bałkany z Bliskim Wschodem?

Będąc na urlopie często chcemy zachować cząstkę danego miejsca. Z wakacji warto przywieźć nie tylko pocztówki i magnesy. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie pamiątki z Albanii warto przywieźć!

pamiątki z albanii
Ocena

Albania graniczy m.in. z Grecją, Macedonią oraz Włochami (kraje oddziela cieśnina Otranto). Mimo że jest krajem bałkańskim, widać wpływ innych państw na jej kulturę i kuchnię.

Pamiątki z Albanii – co przywieźć?

Poza pocztówkami czy magnesami, warto posmakować albańskiej kuchni oraz lokalnego alkoholu. W Albanii produkty spożywcze najlepszej jakości dostaniesz na targach. Stragany przypominają niecodzienną mieszankę różnych kultur. Albańska kuchnia również czerpie garściami z otaczających ją państw, stąd popularność znakomitych serów czy oliwy z oliwek. Poniżej znajdziesz kilka świetnych produktów, które jakością nie odbiegają od ich śródziemnomorskich odpowiedników.

Produkty spożywcze

Mieszkańcy Albanii uwielbiają kawę, szczególnie wtedy, gdy piją ją po turecku. Paczka kawy będzie więc świetną pamiątką dla wszystkich kawoszy! Jeśli chodzi o produkty wysokiej jakości, warto spróbować albańskiej oliwy, która jest uważana za jedną z najlepszych na Bałkanach. Za to południowa część kraju słynie z przypraw, w szczególności: oregano, bazylii, rozmarynu, mięty czy pietruszki.

Inne upominki

Poza produktami spożywczymi, można przywieźć również wszelkiego rodzaju ozdoby lub naczynia zdobione lokalnymi motywami. Na bazarze znajdziesz piękne popielniczki z drzewa oliwnego, srebrną biżuterię, metalowy dzbanek do parzenia kawy czy ozdobne saszetki na drobiazgi.

Pamiątki z Albanii – podsumowanie

Jeśli podróżujesz samolotem, pamiętaj by upewnić się, co możesz wziąć na pokład. Z kolei będąc autokarem lub samochodem, nie musisz się aż tak ograniczać jeśli chodzi o bagaż lub płyny. Jeśli możesz, polecamy zakupić któreś z albańskich smakołyków, dzięki którym wspomnienia odżyją.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *