Pamiątki z Turcji – ciekawe pomysły na upominki z wakacji

Niektórzy uważają, że Turcja to prawdziwy raj zakupowy. Sporo w tym prawdy! Wszystko dzięki bogactwu kulturowemu i długiej tradycji rzemieślniczej. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jakie pamiątki z Turcji warto przywieźć!

pamiątki z Turcji
Ocena

Turcja to nie tylko malownicze krajobrazy i nadmorskie kurorty. To również pyszna kuchnia oraz produkty tworzone od wieków, znane na całym świecie. Wybór jednej pamiątki z Turcji może być trudny, jednak być może nasza lista pomoże Ci w dokonaniu wyboru!

Pamiątki z Turcji – co przywieźć?

Turcję charakteryzuje przede wszystkim bogactwo kulturowe. Pyszna, lokalna kuchnia pełna przypraw, ręcznie robione dekoracje czy dywany – to tylko niektóre z typowo tureckich przedmiotów. Dzięki temu, z łatwością znajdziesz pamiątkę z Turcji, która na długo będzie przypominać miłe, wakacyjne chwile. 

Kawa

Kawa po turecku znana jest na całym świecie. Wszystko dzięki specjalnej metodzie przygotowywania. Polega ona na zagotowaniu kawy w specjalnym garnku (cezve). Tradycyjnie podaje się ją z filiżanką wody, którą należy wypić najpierw po to, by przepłukać kubki smakowe i móc jeszcze lepiej degustować się kawą. Cezve lub paczka tureckiej kawy będą świetną pamiątką dla prawdziwych kawoszy!

Herbata i przyprawy

Herbata jest najczęściej spożywanym napojem w Turcji. Największą popularnością cieszy się czarna herbata pochodząca z regionu nad Morzem Czarnym. Picie herbaty jest ważną częścią tureckiej kultury. Dodatkowo, Turcja to również kraj przypraw. To dzięki nim tradycyjne potrawy stają się tak pyszne! Można je kupić na każdym bazarze. Najpopularniejsze to: papryka, sumak i ziele angielskie.

Tureckie słodycze

Tureckimi przysmakami, które w ostatnich latach zyskują popularność, są baklava i lokum, czyli słodkie przekąski. Baklava to małe ciasteczka wykonane z masy wypełnionej posiekanymi orzechami. Całość oblana jest syropem cukrowym. W zależności od rodzaju, może różnić się jej wypełnienie lub gatunek orzechów. Z kolei lokum to pokryte cukrem pudrem kosteczki, produkowane z pokruszonych daktyli i skrobi żelowej.

Kolorowa ceramika

Na bazarach znajdziesz nie tylko przyprawy i inne produkty spożywcze. Bardzo popularne są również ceramiczne dekoracje i naczynia, m.in. talerze, popielniczki, wazony, miseczki czy kubki. Przedmioty są zdobione tradycyjnymi, tureckimi motywami, wśród których przeważają turkusowe kolory i tulipany.

Dywany i lampy

Kolejnymi dekoracyjnymi przedmiotami, charakterystycznymi dla tureckiej kultury są piękne dywany, zwane kilim. Ręcznie robione dywany, wykonuje się tradycyjnymi metodami, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Do najpopularniejszych pamiątek z Turcji należą również lampy mozaikowe, które są dostępne w różnych rozmiarach i kolorach. Lampa lub dywan będą kosztowaną pamiątką z Turcji, jednak wartą swojej ceny!

Pamiątki z Turcji – podsumowanie

Zakup pamiątek zależy od tego, komu chcesz je podarować. Fanom ciekawych smaków polecamy tureckie przyprawy i słodycze. Osobom lubiącym dekoracje przypadną do gustu ręcznie zdobione, ceramiczne wazony, a nie jeden kawosz na pewno ucieszy się z tradycyjnej tureckiej kawy!


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *