Pamiątki z Egiptu, czyli daktyle, przyprawy, kadzidła i papirus

Z każdych wakacji chcemy przywieźć rzecz, dzięki której będziemy mogli dłużej wspominać miły czas. Zastanawiasz się co przywieźć? Przeczytaj nasz artykuł, w którym zawarliśmy kilka ciekawych pomysłów na pamiątki z Egiptu!

pamiątki z egiptu
Ocena

Przyprawy, daktyle, perfumy… Nie wiesz, która z pamiątek najlepiej odda egipską atmosferę? Szukaj nietuzinkowych rzeczy na lokalnych targach i bazarach. Dzięki temu nie tylko znajdziesz prawdziwe perełki, lecz również wesprzesz mieszkańców i ich małe biznesy.

Pamiątki z Egiptu – co przywieźć ze starożytnego kraju faraonów?

Słodycze

Egipskie słodkości nie każdemu przypadną do gustu, głównie przez to, że są bardzo słodkie. Arabskie ciasteczka i desery, takie jak baklawa, kunafa czy basbousa, wręcz ociekają syropami cukrowymi! Niemniej, jeśli jesteś fanem słodkich przekąsek, na pewno skusisz się na przywiezienie paru paczuszek do domu.

Przyprawy

Kolejnym świetnym pomysłem na pamiątkę są lokalne przyprawy. Na egipskich bazarach znajdziesz ich mnóstwo! Szeroki wybór niedostępnych nigdzie indziej mieszanek, pozwoli Ci przygotować wiele arabskich potraw. Kolejnym rarytasem jest suszony hibiskus, dzięki któremu przyrządzisz karkade, czyli tradycyjną egipską lemoniadę.

Daktyle i inne suszone owoce

Na wspomnianych wcześniej targach znajdziesz również mnóstwo suszonych owoców, a w szczególności – daktyli. Brązowe, zdrowe przekąski są obowiązkowym wyposażeniem niemal każdego arabskiego domu! Istnieje wiele odmian tych słodkich owoców, dlatego najlepiej spróbuj przynajmniej kilku, by wybrać, które przywieźć ze sobą do kraju.

Lokalne kosmetyki i perfumy

Do najbardziej popularnych, lokalnych kosmetyków należą te na bazie mleka wielbłąda. Egipcjanie uważają, że mleko tego wielkiego ssaka poprawia kondycję skóry oraz głęboko ją nawilża. Poza balsamami i kremami można również znaleźć ciekawe mydełka oliwkowe lub z dodatkiem soli. Ciekawą pamiątką z Egiptu będą również perfumy. Wśród setek różnych olejków zapachowych, nawet najbardziej wymagający fani zapachów znajdą coś dla siebie.

Egipskie szale

Szale produkowane w Egipcie zachwycają różnorodnością wzorów oraz świetną jakością wykonania. Tradycyjnie szyje się je z egipskiej bawełny, choć niestety można znaleźć wiele podróbek, które znacznie odbiegają jakością od oryginałów. Muzułmanki często wykorzystują je, by zakryć włosy, jednak równie dobrze można je nosić jako zwykły szal.

Bakhoor, czyli egipskie kadzidła

W Egipcie zamiast świeczek zapachowych, powszechnie używa się bakhoor, czyli orientalnych kadzidełek. Nie przypominają one w niczym znanych nam patyczków. Są to drewniane wiórki nasączone olejkami zapachowymi, które pali się w tradycyjnym naczyniu – mabkhara.

Pamiątki z Egiptu – podsumowanie

Pamiętaj, że kupując pamiątki warto wybierać artykuły wyprodukowane lub wytworzone w Egipcie, a najlepiej – przez mieszkańców. Dzięki temu będziesz miał pewność, że pamiątka jest niepowtarzalna, a jedynymi osobami, które zyskały na jej sprzedaży, są miejscowi. 


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *