Pamiątki z Gruzji – rękodzieło, wino i przyprawy

Gruzja to kraj pięknych, zróżnicowanych krajobrazów i zabytków. Będąc na wakacjach, na pewno zastanawiasz się, co warto kupić jako upominek dla bliskiej osoby. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jakie pamiątki z Gruzji przywieźć!

pamiątki z gruzji
Ocena

Niektórzy turyści uważają, że Gruzja jest zbyt ciekawa kulturowo, by z wycieczki wrócić jedynie z magnesem. W naszym artykule zawarliśmy kilka nietypowych, gruzińskich produktów.

Pamiątki z Gruzji – co przywieźć z jednego z krajów Kaukazu?

Gruzja leży na granicy Europy oraz Azji, w Kaukazie Południowym. To kraj z bogatą historią i kulturą, pięknymi zabytkami oraz niesamowitymi krajobrazami. Jeśli chodzi o przedmioty kojarzone z krajem, należą do nich lokalne, charakterystyczne czapki, filcowe rękodzieła, a także kindżały, czyli długie noże.

Gruzińskie wino

Klasyczna gruzińska metoda produkcji wina sięga czasów starożytnych i jest unikatowa. Kaukascy winiarze wpadli na pomysł zakopywania w ziemi naczyń (kwerów) zawierających alkohol. W ten sposób wino mogło być przechowywane nawet 50 lat. Tradycyjne wino ma lekki i owocowy smak.

Rękodzieło

Na każdym targowisku znajdziesz stoisko z ręcznie wykonanymi przedmiotami. Najczęściej będą to wełniane szale i czapki, gliniane wyroby czy kindżały (charakterystyczne noże).

Czurczchele

Czurczchele to tradycyjne, gruzińskie słodycze, porównywane czasem do znanego nam snickersa. By stworzyć batonik należy nawlec na nitkę orzechy włoskie, a następnie zamoczyć w podgrzanej masie, zrobionej z mąki i winogron. Tak przygotowane czurczchele pozostawia się na 7 dni do wysuszenia.

Przyprawy

Przyprawy to kolejny typowy dla Gruzji produkt. Regionalne przyprawy, to m.in.: sól swanecka, szafran, ucho suneli. Tego typu produkty najlepiej kupować na lokalnych bazarach. Masz wtedy większą pewność, że są świeże i smaczne.

Pamiątki z Gruzji –  podsumowanie

Gruzja jest na tyle różnorodna, że ciężko zdecydować się na jeden charakterystyczny przedmiot czy artykuł spożywczy. Ilość pamiątek z Gruzji, jakie możesz zakupić, zależy głównie od tego, jakim środkiem transportu zamierzasz wracać.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *