Pamiątki z Bułgarii – kosmetyki, alkohol i ceramika, czyli co warto przywieźć z wakacji

Bułgaria to częsty kierunek wakacyjny Polaków. Zanim wyjedziesz na wakacje, warto dowiedzieć się, jakie pamiątki z Bułgarii warto przywieźć! Przeczytaj nasz artykuł, w którym zebraliśmy różne drobiazgi i artykuły spożywcze, idealne jako pamiątka z wakacji!

pamiątki z bułgarii
Ocena

Do najczęściej przywożonych pamiątek z Bułgarii należą olejki oraz inne różane kosmetyki, a także ceramiczne i miedziane naczynia. Kolejną świetną pamiątką będzie bułgarski alkohol, choć z tym trzeba bardziej uważać.

Pamiątki z Bułgarii, czyli produkty spożywcze, wino i bibeloty

Bułgaria słynie z Doliny Róż, która zaraz po wybrzeżu, jest najbardziej rozpoznawalnym terenem kraju. Oprócz wyrobów różanych, świetną pamiątką będzie lokalne, bułgarskie wino lub ręcznie robione naczynia ceramiczne.

Różane kosmetyki

W bułgarskiej Dolinie Róż produkowane są przeróżne produkty, np. olejek różany, kremy, mydełka różane, balsamy, woda różana czy perfumy. Poza różanymi kosmetykami, z tych pięknych kwiatów produkuje się także miody, konfitury, a nawet alkohole z płatkami róż.

Rzemiosło artystyczne

Ceramiczne kubki, talerze, wazony, miski i garnki są często wybieranymi pamiątkami przez turystów. Naczynia są wyjątkowe, ponieważ najczęściej wykonuje się je ręcznie. Dodatkowo są zdobione etnicznymi wzorami.

Produkty spożywcze

Do ciekawych pamiątek należy również sharena sol, czyli kolorowa sól. Jest to powszechnie używana mieszanka przypraw, takich jak: sól, kurkuma, kozieradka, oregano, papryka lub cząber. Skład różni się w zależności od producenta. Nie możemy zapomnieć o najbardziej znanej bułgarskiej przekąsce, czyli lokum. Tworzy się je ze skrobi kukurydzianej, cytryny, cukru i róży. Kształtem przypomina ptasie mleczko.

Pamiątki z Bułgarii – podsumowanie

Zanim zdecydujesz się na pamiątkę (szczególnie kiedy jest większa gabarytowo od magnesu) upewnij się, że możesz ją przewieźć samolotem lub autokarem. Jeśli podróżujesz samochodem dużo łatwiej będzie Ci zrobić spore zakupy przed wyjazdem, nie przejmując się pojemnością walizek. 


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *