Frigiliana, czyli być może najpiękniejsze z białych miast (pueblos blancos) w Andaluzji na Costa del Sol

Frigiliana to doskonały przykład popularnych w Hiszpanii tzw. pueblos blancos, czyli białych miast. Nazwa ta pochodzi od licznych budynków, których fasady zostały pokryte białym wapieniem. To sprawia, że tutejszy krajobraz jest bardzo charakterystyczny.

frigiliana

W tym białym miasteczku tradycja i dziedzictwo kilku kultur są niemal namacalne. Co ważne, miejscowość położona jest na samym wybrzeżu, ok. 300 m n.p.m. To sprawia, że widoki rozpościerające się z jego uliczek są naprawdę malownicze. Dowiedz się, dlaczego Frigiliana to dobre miejsce na udany wypoczynek i co warto zobaczyć podczas wyjazdu w poszczególnych częściach miasta.

Frigiliana – pueblo blanco

Miejscowość położona jest na Costa del Sol, w odległości ok. 6 km od Nerji i ok. 60 km od Malagi. Pomimo bliskości dużych ośrodków miejskich zachowała swój niepowtarzalny kameralny, wielokulturowy klimat. Właśnie na tym wybrzeżu znajduje się szereg niewielkich wiosek zwanych pueblos blancos, a Frigilianę uznano za najpiękniejsze z nich. Większość zabudowań na ich terenie została pokryta białym wapieniem, dlatego są tak typowe dla tutejszego krajobrazu. Stanowią one znakomity kontrast dla czerwonych dachówek i bezkresu błękitnego nieba, a uroku dodają także donice z jaśminem i lawendą.

Zobacz też:
Altamira – jaskinia w Hiszpanii, którą z pewnością warto zobaczyć! Sprawdź, co kryje się w tej lokalizacji!

Miasto Frigiliana podzielone zostało na dwie części – starszą, pochodzącą jeszcze z okresu arabskiego, i nowszą. Podczas spaceru jego zaułkami można odnieść wrażenie, że przeniosło się w czasie do czasów panowania Maurów.

Jakie zabytki warto zobaczyć na ulicach Frigiliany?

Do budynków i obiektów, które są najbardziej warte są uwagi, należą:

  • Fuente Vieja (stara fontanna);
  • kaplica Santo Cristo de la Caña;
  • pałac hrabiów Frigiliany z XVI wieku;
  • Casa Solariega de los Condes (rodowa siedziba hrabiów) zaadaptowana później na młyn;
  • Casa del Apero.

 

Atrakcje turystyczne

Szczególnie ciekawą historię ma wspomniany młyn, który jako pałac został zbudowany z końcem XVI wieku dla rodziny Manrique de Lara, plantatorów trzciny cukrowej. Obecnie znajduje się tutaj fabryka melasy. Z kolei obecnie Casa del Apero to ośrodek informacji turystycznej, historycznych archiwów miasta Frigiliana, a także muzeum archeologiczne. Już sam spacer w starej części miasta może przynieść ci wiele wrażeń estetycznych. Błądzenie wąskimi uliczkami pozwala odkryć wszystkie tajemnice, a także historię białego miasta. W różnych miejscach w miasteczku rozlokowanych zostało 12 porcelanowych tabliczek opowiadających o dziejach arabskiego powstania i historii ostatnich bitew, jakie miały tu miejsce.

Zobacz też:
Góry Betyckie – drugie co do wysokości góry w Europie. Poznaj pasmo Sierra Nevada w Hiszpanii

Kultura i tradycje w Andaluzji

Choć Frigiliana to niewielka miejscowość, tutaj także kwitnie życie kulturalne. Najważniejszym wydarzeniem w ciągu roku jest Festiwal Trzech Kultur, który przypada zwykle na ostatni tydzień sierpnia. Warto wiedzieć, że patronem miasta jest św. Sebastian. Z okazji jego święta, które przypada na 20 stycznia, również organizuje się tu huczne uroczystości. Inną ważną datą jest także 13 czerwca, czyli święto Antoniego z Padwy.

Frigiliana to niewielka, ale urokliwa miejscowość, która zachwyca kameralnością, ale jednocześnie bogactwem i różnorodnością kulturową. Warto wziąć ją pod uwagę przy planowaniu urlopu w Andaluzji.


Zobacz też:

Zobacz też:
Bilbao – hiszpańskie miasto awangardy. Muzeum Guggenheima w Bilbao i inne atrakcje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.