W tym białym miasteczku tradycja i dziedzictwo kilku kultur są niemal namacalne. Co ważne, miejscowość położona jest na samym wybrzeżu, ok. 300 m n.p.m. To sprawia, że widoki rozpościerające się z jego uliczek są naprawdę malownicze. Dowiedz się, dlaczego Frigiliana to dobre miejsce na udany wypoczynek i co warto zobaczyć podczas wyjazdu w poszczególnych częściach miasta.

Frigiliana – pueblo blanco

Miejscowość położona jest na Costa del Sol, w odległości ok. 6 km od Nerji i ok. 60 km od Malagi. Pomimo bliskości dużych ośrodków miejskich zachowała swój niepowtarzalny kameralny, wielokulturowy klimat. Właśnie na tym wybrzeżu znajduje się szereg niewielkich wiosek zwanych pueblos blancos, a Frigilianę uznano za najpiękniejsze z nich. Większość zabudowań na ich terenie została pokryta białym wapieniem, dlatego są tak typowe dla tutejszego krajobrazu. Stanowią one znakomity kontrast dla czerwonych dachówek i bezkresu błękitnego nieba, a uroku dodają także donice z jaśminem i lawendą.

Miasto Frigiliana podzielone zostało na dwie części – starszą, pochodzącą jeszcze z okresu arabskiego, i nowszą. Podczas spaceru jego zaułkami można odnieść wrażenie, że przeniosło się w czasie do czasów panowania Maurów.

Jakie zabytki warto zobaczyć na ulicach Frigiliany?

Do budynków i obiektów, które są najbardziej warte są uwagi, należą:

  • Fuente Vieja (stara fontanna);
  • kaplica Santo Cristo de la Caña;
  • pałac hrabiów Frigiliany z XVI wieku;
  • Casa Solariega de los Condes (rodowa siedziba hrabiów) zaadaptowana później na młyn;
  • Casa del Apero.

Atrakcje turystyczne

Szczególnie ciekawą historię ma wspomniany młyn, który jako pałac został zbudowany z końcem XVI wieku dla rodziny Manrique de Lara, plantatorów trzciny cukrowej. Obecnie znajduje się tutaj fabryka melasy. Z kolei obecnie Casa del Apero to ośrodek informacji turystycznej, historycznych archiwów miasta Frigiliana, a także muzeum archeologiczne. Już sam spacer w starej części miasta może przynieść ci wiele wrażeń estetycznych. Błądzenie wąskimi uliczkami pozwala odkryć wszystkie tajemnice, a także historię białego miasta. W różnych miejscach w miasteczku rozlokowanych zostało 12 porcelanowych tabliczek opowiadających o dziejach arabskiego powstania i historii ostatnich bitew, jakie miały tu miejsce.

Kultura i tradycje w Andaluzji

Choć Frigiliana to niewielka miejscowość, tutaj także kwitnie życie kulturalne. Najważniejszym wydarzeniem w ciągu roku jest Festiwal Trzech Kultur, który przypada zwykle na ostatni tydzień sierpnia. Warto wiedzieć, że patronem miasta jest św. Sebastian. Z okazji jego święta, które przypada na 20 stycznia, również organizuje się tu huczne uroczystości. Inną ważną datą jest także 13 czerwca, czyli święto Antoniego z Padwy.

Frigiliana to niewielka, ale urokliwa miejscowość, która zachwyca kameralnością, ale jednocześnie bogactwem i różnorodnością kulturową. Warto wziąć ją pod uwagę przy planowaniu urlopu w Andaluzji.

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: