Mykeny – czym się charakteryzowała mykeńska cywilizacja?

Mykeny były starożytnym greckim miastem położonym na Peloponezie. Nazwa miasta pochodzi od ważnego ośrodka tej cywilizacji – Myken w Argolidzie. Jakie słynne zabytki znajdują się w tym miejscu? Z czego słyną Mykeny? Odpowiadamy!

mykeny
Ocena

Miasto zostało zniszczone przez Dorów w XI wieku p.n.e., ale jego spuścizna trwała nadal poprzez wpływ kultury mykeńskiej na inne kultury, w tym Rzymian i Bizantyjczyków. Mykeny były ważnym ośrodkiem cywilizacji mykeńskiej i znane z ufortyfikowanego pałacu, który był największym i najbardziej złożonym tego typu obiektem w Grecji. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Historia Myken. Najazd Dorów i inne ważne wydarzenia

Mykeńczycy byli ludem epoki brązu, który żył w Grecji kontynentalnej od około 1600 roku p.n.e. do 1100 roku p.n.e. Ich nazwa wywodzi się od miejsca Myken, w północno-wschodniej Argolidzie, które było stolicą ich cywilizacji. Mykeńczycy byli pod znacznym wpływem wcześniejszej cywilizacji minojskiej, szczególnie w ich sztuce i architekturze, oraz późniejszych Greków doryckich.
Społeczeństwo mykeńskie opierało się na systemie feudalnym, w którym potężni królowie rządzili mniejszymi miastami-państwami. Królowie byli wspierani przez duże siły wojskowe i bogatą klasę wyższą. Mykeńczycy byli wytrawnymi wojownikami i wykorzystywali swoją potęgę do rozszerzania wpływów na okoliczne tereny. Cywilizacja mykeńska osiągnęła swój szczyt około 1200 roku p.n.e., ale wkrótce potem zaczęła podupadać. Do 1100 roku p.n.e. Mykeńczycy zostali podbici przez doryckich Greków.
Mykeńczycy byli wyrafinowanym ludem o wysoko rozwiniętej kulturze. Byli wykwalifikowanymi rzemieślnikami, a ich ceramika, biżuteria i rzeźba należą do najlepszych w epoce brązu. Byli również biegłymi architektami, a ich budynki takie jak pałac Nestora w Pylos i Lwia Brama w Mykenach, są imponującymi przykładami inżynierii epoki brązu.
Mykeńczycy byli ludźmi piśmiennymi i używali pisma znanego jako pismo linearne B. Pismo to było używane do zapisywania dokumentów administracyjnych i uważa się, że jest to wczesna forma języka greckiego. Chociaż duża część cywilizacji mykeńskiej została utracona, gdy Dorianie podbili Grecję, ich język i system pisma przetrwały i stanowiły podstawę klasycznej cywilizacji greckiej.

Stanowisko archeologiczne kultury mykeńskiej

Mykeny były starożytnym greckim miastem położonym między Argolis a Koryntem na Peloponezie. Miasto zostało założone w epoce brązu i było stolicą cywilizacji mykeńskiej. Mykeny są najbardziej znane ze swojego stanowiska archeologicznego, które obejmuje ruiny pałacu króla Agamemnona, który był przywódcą greckiej armii w wojnie trojańskiej.
Miasto zostało ostatecznie opuszczone w późnej epoce brązu, ale później zostało ponownie zasiedlone w epoce żelaza. Mykeny zostały ponownie opuszczone w późnej epoce żelaza i nie zostały ponownie zasiedlone aż do okresu klasycznego.
Jednym z najważniejszych miejsc był skarbiec Atreusza, znany również jako Grób Agamemnona. Jest to grobowiec w kształcie ula znajdujący się w Mykenach. Grobowiec został zbudowany około 1250 roku p.n.e. i uważa się, że jest miejscem pochówku legendarnego króla Agamemnona. Skarbiec Atreusza jest jednym z najlepiej zachowanych grobowców z okresu mykeńskiego i stanowi doskonały przykład architektury mykeńskiej.
Skarbiec składa się z okrągłej komory głównej o średnicy wewnętrznej 14,5 metra i średnicy zewnętrznej 23 metrów. Grobowiec został zbudowany z masywnych bloków wapiennych, które zostały dopasowane do siebie bez użycia zaprawy. Skarbiec Atreusza jest godny uwagi ze względu na masywne nadproże, które waży szacunkowo 120 ton. Nadproże jest ozdobione reliefami lwów i byków, które były dwoma częstymi motywami w sztuce mykeńskiej. Skarb Atreusza jest zarejestrowanym stanowiskiem archeologicznym i został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kim byli mieszkańcy Myken?

Mykeńczycy byli greckim ludem epoki brązu, który zamieszkiwał Peloponez i inne części Morza Egejskiego od XV do XIII wieku p.n.e. Na ich kulturę duży wpływ miał bliski kontakt z potężną cywilizacją minojską na pobliskiej wyspie Krecie.
Rozwinęli oni potężną kulturę militarną i byli jednymi z pierwszych ludzi na świecie, którzy używali broni z żelaza. Byli również uzdolnionymi rzemieślnikami i artystami, a ich cywilizacja była odpowiedzialna za jedne z najbardziej imponujących zabytków architektury i artefaktów epoki brązu.
Mykeńczycy zostali ostatecznie zniszczeni przez połączenie wewnętrznych konfliktów i najazdów Dorów, innego greckiego ludu. Ich spuścizna była jednak znacząca, gdyż ich kultura i sztuka wpłynęły na rozwój Grecji klasycznej.

Jak wyglądało społeczeństwo mykeńskie?

Społeczeństwo mykeńskie było starożytnym społeczeństwem greckim, które charakteryzowało się potężną armią, zaawansowaną architekturą i wykorzystaniem systemu pisma znanego jako pismo linearne B. Społeczeństwo to dominowało w Grecji od około 1600 roku p.n.e. do 1100 roku p.n.e. Społeczeństwo mykeńskie było hierarchią z królem na szczycie, po którym następowała szlachta, a następnie zwykli ludzie.
Mykeńczycy byli militarystami i rozszerzali swoje terytorium przez podbój. Znani byli również ze swojej zaawansowanej architektury, która obejmowała wykorzystanie łuku i budowę skomplikowanych systemów irygacyjnych. Społeczeństwo to ostatecznie upadło z powodu wewnętrznych sporów i najazdów plemion barbarzyńskich.

Jak wyglądała mitologia mykeńska?

Wierzenia mieszkańców opierały się na kulcie sił natury i przedmiotów. Mykeńczycy wierzyli, że bogowie i boginie kontrolują elementy przyrody i że mogą wpływać na bieg ludzkich wydarzeń. Wierzyli również, że bogów i boginie można ułagodzić poprzez składanie ofiar. Religia mykeńska była rozbudowana i rozwinięta, obejmowała zarówno ceremonie publiczne, jak i prywatne. Publiczne ceremonie odbywały się zazwyczaj w świątyniach, natomiast prywatne często przeprowadzano w domach poszczególnych osób.

Jak wyglądała sztuka mykeńska? Czego się dowiedziano dzięki wykopaliskom?

Sztuka okresu mykeńskiego bardzo różniła się od tego, co było przed nią. Sztuka tego czasu była bardziej naturalistyczna i mniej stylizowana. Jest to prawdopodobnie spowodowane tym, że Mykeńczycy byli pod wpływem kultury Minojczyków, którzy byli znani ze swojej bardziej realistycznej sztuki. Sztuka mykeńska często przedstawiała sceny z natury takie jak zwierzęta i rośliny. Jest to kontrast z wcześniejszą sztuką okresu greckiego, która była głównie geometryczna w stylu.
Sztuka mykeńska była również o wiele bardziej jaskrawo kolorowa niż wcześniejsza sztuka grecka. Jest to prawdopodobnie spowodowane tym, że Mykeńczycy mieli dostęp do szerszej gamy materiałów i pigmentów niż wcześniejsi Grecy.
Mykeny to starożytne miasto położone w Grecji, które było kiedyś największym miastem na świecie. Miasto znane jest ze swojej wspaniałej architektury, w tym masywnej mykeńskiej cytadeli i mykeńskiego skarbca. Mykeny były również domem dla cywilizacji, która była jedną z najbardziej zaawansowanych cywilizacji swoich czasów. Miasto zainspirowało niezliczone mity i legendy i pozostaje ważną częścią greckiej kultury.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *