Miasta we Włoszech, które warto zobaczyć. Poznaj najpiękniejsze miejsca półwyspu Apenińskiego, które warto odwiedzić

Miasta we Włoszech niezależnie od swojej wielkości kryją w sobie główne atrakcje kraju. Czym różnią się miasta na południu od miast północy? Które z nich warto odwiedzić? Dowiesz się z artykułu.

miasta we włoszech
Ocena

Miasta we Włoszech są dosyć różnorodne, wynika to z wielkości kraju i pewnego rozwarstwienia kulturowego między północą a południem. Niemniej jednak warto odwiedzić przynajmniej kilka, aby wyrobić własną opinię na temat największych atrakcji zlokalizowanych w miastach Włoch. Aby nieco pomóc ci w wyborze, przygotowaliśmy listę miast z różnych części Włoch, w której każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Wieczne miasto: Rzym

Oszałamiająca mieszanka starożytnych ruin, inspirującej sztuki i tętniącego życiem ulicznego stylu. Żywiołowa stolica Włoch jest jednym z najbardziej romantycznych i charyzmatycznych miast na świecie. W mieście jest wiele atrakcji turystycznych od poukrywanych kościołów z prawdziwymi dziełami sztuki, przez bogate muzea na Watykanie kończąc. Jednocześnie Rzym jest największym miastem we Włoszech, a liczba mieszkańców wynosi 2 873 000.

Miasto pizzy: Neapol

Obdarzony żyznymi wulkanicznymi glebami, obfitym morzem i niezliczonymi pokoleniami kulinarnej wiedzy, region Neapolu jest jednym z epikurejczyków wagi ciężkiej we Włoszech. To tutaj znajdziesz najlepszą w kraju pizzę, makaron i espresso, najbardziej apetyczne targi uliczne, nie wspominając o niektórych z najbardziej znanych potraw. Od czosnkowego spaghetti alle vongole (spaghetti z małżami) po zmysłowe ragù (sos mięsno-pomidorowy) i jedwabistą parmigiana di melanzane (parmigiana z bakłażana), jedzenie na tych ulicach to przede wszystkim intensywność i przyjemność.

Miasta we Włoszech: Wenecja

Nazwa Grand Canal, doskonale odzwierciedla wielowiekową chwałę weneckiej architektury w 50 pałacach i sześciu kościołach stojących wzdłuż jej brzegów. Na końcu charakterystycznej dla Wenecji drogi wodnej w kształcie litery S, Palazzo Ducale i Bazylika San Marco stanowią doskonałe zakończenie. Sąsiednie kościoły wyłożone Veronesami i marmurem, klasztory ozdobione eterycznymi Bellini, przebłyski nieba Tiepolo na sufitach schronisk dla bezdomnych i obraz Tycjana, który w tajemniczy sposób rozświetla całą bazylikę. Wenecja to absolutny top miejsc we Włoszech.

Miasta we Włoszech: Florencja

Kolebka renesansu, romantyczna i czarująca Florencja to miejsce, w którym można ucztować na światowej klasy sztuce i wykwintnej toskańskiej kuchni. Niewiele miast jest tak wypełnionych niezwykłymi arcydziełami sztuki i architektury na każdym kroku. Tkanka miejska tego małego miasta, nad brzegiem rzeki Arno w północno-wschodniej Toskanii, prawie się nie zmieniła od czasów renesansu, a wąskie brukowane uliczki to filmowa feta eleganckich XV- i XVI-wiecznych pałaców. To jedno z najpiękniejszych włoskich miast.

Włoska stolica mody: Mediolan

To włoskie miasto przyszłości, dynamicznie rozwijająca się metropolia, w której kreatywność to wielki biznes, a dobry wygląd to forma sztuki. Chociaż włoski design jest znany na całym świecie, jego korzenie sięgają Mediolanu z lat 30. XX wieku. Całe miasto jest domem dla wszystkich czołowych salonów projektowych i niekończącej się rundy targów mody i designu. Nie można pominąć wyjątkowego miejsca, jakim jest potężna Katedra Duomo w centralnej części miasta.

Miasta we Włoszech: Bolonia

Łącząc wyniosłą elegancję z przyziemną trwałością w jednej przepięknej średniowiecznej siatce z kolumnadami, Bolonia to miasto dwóch intrygujących połówek. Po jednej stronie znajduje się ciężko pracujące, nowoczesne miasto położone w niezwykle bogatej dolinie Padu, gdzie sympatyczni widzowie opery przechadzają się z królewskich teatrów i odwiedzają jedne z najlepszych restauracji w kraju. Drugie to bolsze, politycznie miasto, w którym znajduje się najstarszy uniwersytet na świecie i słynie z ozdobionych graffiti placów wypełnionych lekko pijanymi studentami.

Miasto kochanków: Werona

Werona przyciąga turystów do swoich pięknych placów w poszukiwaniu Romea i Julii. Ale poza renesansowym romansem, Werona to niezliczone kościoły, kilka fascynujących architektonicznie mostów nad Adygą, regionalne wino i jedzenie z zaplecza Veneto oraz imponująca sztuka. Werona staje się jednym z najatrakcyjniejszych miast w północnej części Włoch. A wszystko to w niewielkiej odległości od brzegów przepięknego jeziora Garda.

Kameralne miasto: Bergamo we Włoszech

Spośród czterech wielkich historycznych miast Lombardii, Bergamo może być po prostu najwspanialszym, a to za sprawą pięknie otoczonej murami starówce i zabytkowemu, ale klimatycznemu głównemu piazza. Miejscowość jest podzielona na dwie sekcje: alto (stare miasto na wzgórzu) i basso (nowsze miasto zamieszkujące równiny poniżej), Bergamo zestawia średniowieczne zabytki ze śladami hipsterów XXI wieku. Tutaj 600-letnie kawiarnie stoją obok zupełnie nowych „laboratorium kawy”. Blisko miasta znajduje się lotnisko, na które latają tanie linie lotnicze, a samo miasto jest doskonałą bazą wypadową zarówno do Mediolanu, jak i nad jezioro Como.

Palermo w Sycylii

Palermo dostarcza uderzającą, mocno przyprawioną mieszankę bizantyjskich mozaik, kopuł arabeskowych i kopuł z freskami. To miasto na skraju Europy i w centrum starożytnego świata. Miejsce, gdzie targowiska przypominające ocierają się o barokowe kościoły, gdzie palmy daktylowe otaczają gotyckie pałace.

Miasta we Włoszech: Genua

Największy port morski we Włoszech jest jednocześnie pełen wielkości, nędzy i głębokiego cienia. To brama do Riwiery dla wielu współczesnych podróżników, ale ważkie dziedzictwo architektoniczne mówi o dawnej świetności miejscowości – Najjaśniejsza Republika Genui rządziła falami Morza Śródziemnego od XII do XIII wieku. Palazzi dei Rolli z epoki oświecenia jest wpisany na Listę dziedzictwa UNESCO.

Miasta we Włoszech to nie tylko skupisko zabytkowych kamienic w historycznym centrum kurortu. Przede wszystkim to kulturowo archeologiczna podróż do początków europejskiej cywilizacji.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *