Jaskinia Postojna, Postojnska Jama w Słowenii – atrakcje, ceny biletów

Jaskinia Postojna – dla Słoweńców Postojnska Jama – leży na obrzeżach miasta Postojna. Podziemne sale i korytarze mają łącznie ponad 20 km długości. Grota słynie m.in. z efektownych stalaktytów i stalagmitów, „małych smoków” czy jaskiniowej kolejki elektrycznej. Poznaj wszystkie atrakcje w okolicy!

jaskinia postojna

Za powstanie groty i jej form skalnych odpowiada rzeka Pivka. To jeden z dopływów Ljubjanicy, która przepływa przez Lublanę – stolicę Słowenii. Główną część odkrył w 1818 r. słoweński latarnik Luka Čeč, choć przez wiele lat władze Cesarstwa Austriackiego uznawały za odkrywcę lokalnego podskarbiego, Josipa Jeršinovića von Löwengreifa. Szybko udostępniono ją dla zwiedzających – już w 1884 założono instalację elektryczną, która zapewniła oświetlenie i umożliwiła otwarcie podziemnej kolejki. Jaskinia Podstojna to najdłuższa jaskinia turystyczna w Europie. Aktualnie łączną długość kompleksu szacuje się na 24 km, maks. głębokość to 115 m pod powierzchnią ziemi. W pobliżu znajdują się ciekawe muzea i tereny rekreacyjne, warto też wstąpić do zabytkowego zamku Predjamski Grad.

Jaskinia Postojna uchodzi za najpiękniejszy naturalny kompleks podziemny w Słowenii

Przewodnicy szacują, że przez 200 lat podziemne komnaty i formy krasowe podziwiało już ponad 40 milionów turystów z całego świata. Trasa turystyczna ma 5 km długości, niektóre źródła podają 5,5 km – poszczególne sale i odcinki mogą być otwierane i zamykane, np. w zależności od prac konserwatorskich. Osmalone wejście to pozostałość po akcji słoweńskich partyzantów dowodzonych i wysadzeniu niemieckiego składu paliwa w 1944 r. Pierwsze 3,5–3,7 km podziemnego szlaku pokonuje się kolejką elektryczną, a trasę jej podwójnych torów wytyczono już w 1972 r. W tej części jaskini Postojna wyróżnia się tzw. sala balowa z żyrandolami z weneckiego szkła Murano. Czasami nazywa się ją także Salą Kongresową (Kongresna dvorana). Warto zobaczyć także dawne i obecne, podziemne urzędy pocztowe w Sali Koncertowej – kup bilet i zobacz wszystko na własne oczy!

kup bilety

Część piesza trasy turystycznej Jaskini Postojnej liczy ok. 1,5–1,7 km. Zaczyna się w sali Wielka Góra (Kalvarija). O ile nie ma możliwości dowolnego zatrzymywania wagoników, by zrobić zdjęcia, tak w końcowym fragmencie zwiedzający mają odczuwalnie więcej swobody. Łączny czas zwiedzania fantastycznego kompleksu szacuje się na 1,5 godziny. Słoweńscy przewodnicy mówią w 3 językach obcych – angielskim, niemieckim i włoskim. Do tego turyści mogą korzystać z audioprzewodników, przygotowanych w aż 17 językach.

Postojnska Jama – atrakcje turystyczne. Stalagmit Brylant, odmieńce jaskiniowe, zwiedzanie jaskini Postojna kolejką

Niesamowite formy skalne i krasowe towarzyszą zwiedzającym już od pierwszych kroków i metrów przejechanych kolejką. Jednak zdecydowanie największe wrażenie robi stalagmit Brylant – ma 5 m wysokości, a swoją niezwykłą barwę zawdzięcza wodzie, która powoduje odkładanie się cienkich warstw nacieku na powierzchni. Największym, a przez to najstarszym obiektem krasowym w jaskini Postojna jest Drapacz Chmur (Nebotičnik) – wysoki na 16 metrów, formował się przez ok. 150 tys. lat. Wiele ciekawych miejsc czeka na odwiedzających w Sali Gotyckiej (Gotska Dvorana), przez którą przejeżdża się podziemną kolejką jaskiniową.

Szczególną wartość ma także miejscowa fauna. Rdzennymi mieszkańcami Jaskini Postojnej są m.in. odmieńce jaskiniowe. Te białe, niemal przezroczyste płazy z czerwonymi kosmykami za głową są pozbawione oczu. Potrafią przetrwać bez pożywienia nawet przez 10 lat! Wygląd odmieńców jaskiniowych sprawił, że powstało wiele legend o smoku, który miał zamieszkiwać Postojnską Jamę. To gatunek endemiczny dla krasu dynarskiego, poza Słowenią występuje tylko na terenie Gór Dynarskich w Chorwacji, Włoszech oraz Bośni i Hercegowinie. Zarezerwuj bilet na wycieczkę po tym wspaniałym regionie!

Park Jaskini Postojnej – muzea Expo Kras i Vivarium, obiekty sportowe, Zamek Predjama, skansen

Jaskinia Postojna jest częścią większego parku krajobrazowo-turystycznego. W jego skład wchodzą również inne groty, m.in. jaskinie Pivka i Czarna, Jaskinia Otok, Małe Jaskinie, Niższy Tartar czy Kolorowego Korytarz. Kto nie ma ochoty przebywać ciągle pod ziemią, powinien wybrać się do któregoś z muzeów. Expo Kras w nowoczesny, interaktywny sposób prezentuje informacje nt. lokalnej przyrody, historii i przemian społecznych na przestrzeni dziejów. Z kolei Vivarium przybliża zwierzęta zamieszkujące Jaskinię Postojną – to ponad 150 różnych gatunków! Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą korzystać m.in. z:

 • kortów tenisowych;
 • boiska piłkarskiego;
 • toru rowerowego typu Pump Track;
 • parku linowego.

W Parku Jaskini Postojnej nie brakuje też hoteli z miejscami noclegowymi czy restauracji. Zdecydowanie największe zainteresowanie wzbudza jednak Zamek Predjama – wybudowany ok. 800 lat temu w skale, w połowie wysokiego na 123 m klifu, nigdy nie zdobyty. Budowla jest połączona z rozległą jaskinią, którą zamieszkują nietoperze. Z ich powodu zwiedzanie groty połączonej z zamkiem jest możliwe tylko od czerwca do sierpnia – sam zabytek pozostaje dostępny przez cały rok. Inne atrakcje w pobliżu Jaskini Postojna to m.in.:

 • zamkowe Muzeum Stara Dama;
 • ukryte pokoje Hotelu Jama (dawna placówka jugosłowiańskich służb bezpieczeństwa);
 • Gospodarstwo Modrijan z młynem i venecijanką (piłą napędzaną siłą wody);
 • speologiczne wycieczki przygodowe.

Zarezerwuj miejsce przed wyjazdem do Słowenii i nie czekaj w kolejkach!

Jaskinia Postojna – cena

Wejściówki na zwiedzanie samej Jaskini Postojnej kosztują od 1 do 28,5 euro. Na zniżki mogą liczyć dzieci do lat 5, między 6. a 15. rokiem życia oraz uczniowie i studenci do 25 lat. Dostępne są też wejściówki łączone z innymi atrakcjami w okolicy. W zależności od rodzaju biletu oraz grupy wiekowej, kosztują od 2 do 80 €:

 • wejście do jaskini Postojnej – 1–28,50 €;
 • Jaskinia Postojna i Zamek Predjama – 2–46 €;
 • Jaskinia Postojna, Vivarium i Expo Kras – 3–50,30 €;
 • Jaskinia Postojna, Zamek Predjama, Vivarium i Expo Kras – 4–67,80 €;
 • wycieczki przygodowe – dzieci 6–15 lat 30 €, dorośli 60 €. 300 €/os. za wycieczkę śladami Luki Čeča;
 • wystawa „Zagadki minionego ustroju” w hotelu Jama – 15 €/os.;
 • wycieczki VIP – dzieci do 5 lat 40 €, dorośli 80 €.

Jaskinia Postojna – bilety

Jaskinia Postojna – przydatne informacje

Pod ziemią panują stałe temperatury, rzędu 8–10°C. Warto mieć na sobie przeciwdeszczowe ubranie i buty odpowiednie do chodzenia po skałkach. W jaskini Postojna nie wolno korzystać ze statywów i lamp podczas robienia zdjęć. Duże plecaki, parasolki, i inne rzeczy, które mogą ograniczać poruszanie się w wąskich korytarzach, można zostawić w przechowalni przed wejściem.

Jaskinia Postojna

 

Jaskinia Postojna – adres Jamska cesta 30, 6230 Postojna, Słowenia
Jaskinia Postojna – godziny otwarcia Codziennie, również w weekendy i święta. Godziny wejść i dzienna liczba wycieczek zależą od miesiąca:
 • lipiec i sierpień – 9:00 i co 30 min od 10:00 do 15:00, potem co godzinę do 18:00;
 • wrzesień – co 60 min od 9:00 do 18:00;
 • kwiecień–czerwiec – o 10:00, 11:00, 12:00, 14:00, 15:00 i 16:00;
 • styczeń–marzec i październik–grudzień – o 10:00, 12:00 i 15:00.
Jaskinia Postojna – cena  od 28,50 € – kup bilety!
Jaskinia Postojna – dojazd, transport Lotniska najbliżej Postojnej to Triest (45 km), Lublana (50 km) oraz Rijeka (63 km). Połączenia kolejowe pozwalają na bezpośredni przyjazd z:

Główna droga w okolicy Postojnej to autostrada A1. Autobusy do jaskini kursują z centrum miasta oraz z miejscowości:

 • Lublana;
 • Koper;
 • Nova Gorica.
Jaskinia Postojna – dostępność dla niepełnosprawnych Tak, m.in. antypoślizgowy beton. Wszystkie szczegóły dostępne pod adresem https://www.postojnska-jama.eu/pl/informacje/odwiedzajacy-z-niepelnosprawnoscia-ruchowa/
Jaskinia Postojna – strona www https://www.postojnska-jama.eu/pl/

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *