Za powstanie groty i jej form skalnych odpowiada rzeka Pivka. To jeden z dopływów Ljubjanicy, która przepływa przez Lublanę – stolicę Słowenii. Główną część odkrył w 1818 r. słoweński latarnik Luka Čeč, choć przez wiele lat władze Cesarstwa Austriackiego uznawały za odkrywcę lokalnego podskarbiego, Josipa Jeršinovića von Löwengreifa. Szybko udostępniono ją dla zwiedzających – już w 1884 założono instalację elektryczną, która zapewniła oświetlenie i umożliwiła otwarcie podziemnej kolejki. Jaskinia Podstojna to najdłuższa jaskinia turystyczna w Europie. Aktualnie łączną długość kompleksu szacuje się na 24 km, maks. głębokość to 115 m pod powierzchnią ziemi. W pobliżu znajdują się ciekawe muzea i tereny rekreacyjne, warto też wstąpić do zabytkowego zamku Predjamski Grad.

Jaskinia Postojna uchodzi za najpiękniejszy naturalny kompleks podziemny w Słowenii

Przewodnicy szacują, że przez 200 lat podziemne komnaty i formy krasowe podziwiało już ponad 40 milionów turystów z całego świata. Trasa turystyczna ma 5 km długości, niektóre źródła podają 5,5 km – poszczególne sale i odcinki mogą być otwierane i zamykane, np. w zależności od prac konserwatorskich. Osmalone wejście to pozostałość po akcji słoweńskich partyzantów dowodzonych i wysadzeniu niemieckiego składu paliwa w 1944 r. Pierwsze 3,5–3,7 km podziemnego szlaku pokonuje się kolejką elektryczną, a trasę jej podwójnych torów wytyczono już w 1972 r. W tej części jaskini Postojna wyróżnia się tzw. sala balowa z żyrandolami z weneckiego szkła Murano. Czasami nazywa się ją także Salą Kongresową (Kongresna dvorana). Warto zobaczyć także dawne i obecne, podziemne urzędy pocztowe w Sali Koncertowej – kup bilet i zobacz wszystko na własne oczy!

jaskinia postojna bilety

Kup bilet wstępu do jaskini Postojna!

Część piesza trasy turystycznej Jaskini Postojnej liczy ok. 1,5–1,7 km. Zaczyna się w sali Wielka Góra (Kalvarija). O ile nie ma możliwości dowolnego zatrzymywania wagoników, by zrobić zdjęcia, tak w końcowym fragmencie zwiedzający mają odczuwalnie więcej swobody. Łączny czas zwiedzania fantastycznego kompleksu szacuje się na 1,5 godziny. Słoweńscy przewodnicy mówią w 3 językach obcych – angielskim, niemieckim i włoskim. Do tego turyści mogą korzystać z audioprzewodników, przygotowanych w aż 17 językach.

Postojnska Jama – atrakcje turystyczne. Stalagmit Brylant, odmieńce jaskiniowe, zwiedzanie jaskini Postojna kolejką

Niesamowite formy skalne i krasowe towarzyszą zwiedzającym już od pierwszych kroków i metrów przejechanych kolejką. Jednak zdecydowanie największe wrażenie robi stalagmit Brylant – ma 5 m wysokości, a swoją niezwykłą barwę zawdzięcza wodzie, która powoduje odkładanie się cienkich warstw nacieku na powierzchni. Największym, a przez to najstarszym obiektem krasowym w jaskini Postojna jest Drapacz Chmur (Nebotičnik) – wysoki na 16 metrów, formował się przez ok. 150 tys. lat. Wiele ciekawych miejsc czeka na odwiedzających w Sali Gotyckiej (Gotska Dvorana), przez którą przejeżdża się podziemną kolejką jaskiniową.

Szczególną wartość ma także miejscowa fauna. Rdzennymi mieszkańcami Jaskini Postojnej są m.in. odmieńce jaskiniowe. Te białe, niemal przezroczyste płazy z czerwonymi kosmykami za głową są pozbawione oczu. Potrafią przetrwać bez pożywienia nawet przez 10 lat! Wygląd odmieńców jaskiniowych sprawił, że powstało wiele legend o smoku, który miał zamieszkiwać Postojnską Jamę. To gatunek endemiczny dla krasu dynarskiego, poza Słowenią występuje tylko na terenie Gór Dynarskich w Chorwacji, Włoszech oraz Bośni i Hercegowinie. Zarezerwuj bilet na wycieczkę po tym wspaniałym regionie!

 

Park Jaskini Postojnej – muzea Expo Kras i Vivarium, obiekty sportowe, Zamek Predjama, skansen

Jaskinia Postojna jest częścią większego parku krajobrazowo-turystycznego. W jego skład wchodzą również inne groty, m.in. jaskinie Pivka i Czarna, Jaskinia Otok, Małe Jaskinie, Niższy Tartar czy Kolorowego Korytarz. Kto nie ma ochoty przebywać ciągle pod ziemią, powinien wybrać się do któregoś z muzeów. Expo Kras w nowoczesny, interaktywny sposób prezentuje informacje nt. lokalnej przyrody, historii i przemian społecznych na przestrzeni dziejów. Z kolei Vivarium przybliża zwierzęta zamieszkujące Jaskinię Postojną – to ponad 150 różnych gatunków! Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą korzystać m.in. z:

 • kortów tenisowych;
 • boiska piłkarskiego;
 • toru rowerowego typu Pump Track;
 • parku linowego.

W Parku Jaskini Postojnej nie brakuje też hoteli z miejscami noclegowymi czy restauracji. Zdecydowanie największe zainteresowanie wzbudza jednak Zamek Predjama – wybudowany ok. 800 lat temu w skale, w połowie wysokiego na 123 m klifu, nigdy nie zdobyty. Budowla jest połączona z rozległą jaskinią, którą zamieszkują nietoperze. Z ich powodu zwiedzanie groty połączonej z zamkiem jest możliwe tylko od czerwca do sierpnia – sam zabytek pozostaje dostępny przez cały rok. Inne atrakcje w pobliżu Jaskini Postojna to m.in.:

 • zamkowe Muzeum Stara Dama;
 • ukryte pokoje Hotelu Jama (dawna placówka jugosłowiańskich służb bezpieczeństwa);
 • Gospodarstwo Modrijan z młynem i venecijanką (piłą napędzaną siłą wody);
 • speologiczne wycieczki przygodowe.

Zarezerwuj miejsce przed wyjazdem do Słowenii i nie czekaj w kolejkach!

Jaskinia Postojna – cena

Wejściówki na zwiedzanie samej Jaskini Postojnej kosztują od 1 do 28,5 euro. Na zniżki mogą liczyć dzieci do lat 5, między 6. a 15. rokiem życia oraz uczniowie i studenci do 25 lat. Dostępne są też wejściówki łączone z innymi atrakcjami w okolicy. W zależności od rodzaju biletu oraz grupy wiekowej, kosztują od 2 do 80 €:

 • wejście do jaskini Postojnej – 1–28,50 €;
 • Jaskinia Postojna i Zamek Predjama – 2–46 €;
 • Jaskinia Postojna, Vivarium i Expo Kras – 3–50,30 €;
 • Jaskinia Postojna, Zamek Predjama, Vivarium i Expo Kras – 4–67,80 €;
 • wycieczki przygodowe – dzieci 6–15 lat 30 €, dorośli 60 €. 300 €/os. za wycieczkę śladami Luki Čeča;
 • wystawa „Zagadki minionego ustroju” w hotelu Jama – 15 €/os.;
 • wycieczki VIP – dzieci do 5 lat 40 €, dorośli 80 €.

Jaskinia Postojna – bilety

jaskinia postojna bilety

Kup bilet wstępu do jaskini Postojna!

Jaskinia Postojna – przydatne informacje

Pod ziemią panują stałe temperatury, rzędu 8–10°C. Warto mieć na sobie przeciwdeszczowe ubranie i buty odpowiednie do chodzenia po skałkach. W jaskini Postojna nie wolno korzystać ze statywów i lamp podczas robienia zdjęć. Duże plecaki, parasolki, i inne rzeczy, które mogą ograniczać poruszanie się w wąskich korytarzach, można zostawić w przechowalni przed wejściem.

Jaskinia Postojna

Jaskinia Postojna – adresJamska cesta 30, 6230 Postojna, Słowenia
Jaskinia Postojna – godziny otwarciaCodziennie, również w weekendy i święta. Godziny wejść i dzienna liczba wycieczek zależą od miesiąca:

 

 • lipiec i sierpień – 9:00 i co 30 min od 10:00 do 15:00, potem co godzinę do 18:00;
 • wrzesień – co 60 min od 9:00 do 18:00;
 • kwiecień–czerwiec – o 10:00, 11:00, 12:00, 14:00, 15:00 i 16:00;
 • styczeń–marzec i październik–grudzień – o 10:00, 12:00 i 15:00.
Jaskinia Postojna – cena od 28,50 € – kup bilety!
Jaskinia Postojna – dojazd, transportLotniska najbliżej Postojnej to Triest (45 km), Lublana (50 km) oraz Rijeka (63 km). Połączenia kolejowe pozwalają na bezpośredni przyjazd z:

 

Główna droga w okolicy Postojnej to autostrada A1. Autobusy do jaskini kursują z centrum miasta oraz z miejscowości:

 • Lublana;
 • Koper;
 • Nova Gorica.
Jaskinia Postojna – dostępność dla niepełnosprawnychTak, m.in. antypoślizgowy beton. Wszystkie szczegóły dostępne pod adresem https://www.postojnska-jama.eu/pl/informacje/odwiedzajacy-z-niepelnosprawnoscia-ruchowa/
Jaskinia Postojna – strona wwwhttps://www.postojnska-jama.eu/pl/
 

Archiwum: wrzesień 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: