Costa Tropical to przestrzeń bardzo zróżnicowana pod względem geograficznym i klimatycznym. Również miasto i gmina Almuñécar obejmuje szereg plaż i miejsc, które warto zobaczyć. Historia miasta sięga aż 800 roku p.n.e., kiedy to Fenicjanie mieli powołać tu kolonię handlową. Strategiczne położenie wykorzystywali później też muzułmanie. Tamtejsza historia odczuwalna jest również dzisiaj, dzięki archeologicznym punktom w regionie. Wiele osób uważa, że to właśnie od Almuñécar należy rozpocząć zwiedzanie Andaluzji. Dowiedz się, z czego miasteczko słynie najbardziej!
Andaluzyjskie miasteczko Almuñécar. Historia powstania
Powszechnie uważa się, że miasto zostało założone w 800 wieku p.n.e. przez Fenicjan jako ośrodek handlu. Panujący tutaj później Rzymianie pozostawili po sobie charakterystyczny akwedukt oraz łaźnie. Stworzyli także Jaskinię Siedmiu Pałaców, czyli miejsce, w którym obecnie znajduje się Muzeum Archeologiczne, a gdzie oglądać można zbiory z tutejszych stanowisk badawczych.
Historia Almuñécar wiąże się także z Muzułmanami, którym zawdzięcza m.in. zamek San Miguel. W różnych miejscach miasta, a także na plaży, dostrzegalne są drobniejsze pozostałości po tamtejszych wpływach, np. wieże strażnicze. W XV wieku, a dokładnie w 1489 roku, miasto znów znalazło się w rękach królów katolickich, którzy także odcisnęli w nim swój ślad widoczny po dziś dzień.
Gdzie warto plażować w tym rejonie Hiszpanii?
Tak jak w większości hiszpańskich kurortów nad Morzem Śródziemnym, tak i tutaj możesz liczyć na atrakcyjne, piękne plaże zachęcające do wypoczynku. Znajdują się tutaj co najmniej 3 takie lokalizacje:
- Velilla;
- Puerta del Mar;
- San Cristóbal y La Herradura.
Na każdej z nich znajduje się dobrze rozwinięta infrastruktura obejmująca m.in. leżaki czy prysznice, a także biura informacji turystycznej w pobliżu. Nie są to jednak plaże ze złocistym, miękkim piaskiem, ale raczej kamieniste lub kamienisto-żwirowe. Hiszpanie dbają tu bardzo o higienę, więc plaże zawsze są zadbanie, dzięki czemu czas na nich spędzony jest o wiele milszy.
Almunecar – co warto zobaczyć w mieście?
Rzymski akwedukt
Warto podkreślić, że jest to jeden z najlepiej zachowanych i utrzymanych obiektów z tamtej epoki. W czasach Rzymian akwedukt wykorzystywano do transportu wody m.in. do Fabryki Solanek.
Kościół Wcielenia w Almuñecar
Zwiedzanie Almunecar warto zacząć od świątyni w stylu mudejar znanego na terenie Andaluzji w XVI wieku. Badania archeologiczne wykazały, że to właśnie wtedy panował największy rozkwit intelektualny mieszkańców tego regionu.
Park botaniczny El Majuelo i Factoria de Salazones w Almuñecar
W parku stworzono prawdziwy klimat tropikalny, aby móc poczuć się jak w dżungli. Dzięki mają tu szanse się utrzymać tropikalne, egzotyczne rośliny. Warto wiedzieć, że na tym terenie urządzono np. Factoria de Salazones, czyli starożytne przetwórstwo ryb. Dowiedziono, że jest to jedna z bardzo starych fabryk solenia i łowienia na terenie Andaluzji.
Zamek San Miguel
Zamek Świętego Michała znajduje się na wzgórzu nad starym miastem. Stworzony przez Fenicjan zamek, służył także Rzymianom jako obronna forteca. Do budowli można dotrzeć na kilka różnych sposobów z miasta. Najważniejsze jest to, że zawiera ona prezentacje historii regionu, z którą warto się zapoznać. Do zamku można dojść z uliczek Starego Miasta albo wykorzystać wejście na plażę San Cristoba, Wstęp do zamku jest płatny, a ceny biletów wyglądają następująco:
- dorośli €2,35;
- dzieci: €1,60.
Dzieci na wybrzeżu Costa Tropical. Co mogą tu zwiedzać najmłodsi?
Jeśli wybierasz się na wakacyjny urlop do Hiszpanii z dziećmi, one także nie będą się nudzić w Almuñécar. Na uwagę zasługuje szczególnie Park Ornitologiczny Loro Sexi. To miejsce, w którym podziwiać można subtropikalny klimat i wielokolorowe papugi, kaczki, pawie, łabędzie, tukany, kakadu, ale też lemury, żółwie, jak również bogatą, egzotyczną roślinność. Młodzi turyści chętnie korzystają też z oferty parku wodnego Aquatropic. We wspomnianym już akwarium morskie przejść można panoramiczny tunel o długości 17 metrów, który przebiega przez zbiorniki wodne z dzikimi, morskimi zwierzętami.
Gastronomia Almuñécar
Podobnie jak w innych hiszpańskich kurortach, również na Cosa del Sol i Costa Tropical kluczową rolę w lokalnej diecie odgrywają ryby. Mogą występować w postaci potrawki, szaszłyków czy potrawy gotowanej. jeśli chodzi o popularne dania mięsne, je się tutaj koźlę z dodatkiem ziemniaków i czosnku. Owoce tropikalne to tylko jedna wersja deseru. Podaje się tu również cazuela mojina albo cazuela de San Juan. To danie pochodzące z kuchni arabskiej przypominające marcepan. Jego smak jest na tyle intensywny, że spożywa się je w niewielkich ilościach. Deser ten tworzy się z wykorzystaniem pestek dyni, wanilii, anyżu oraz cukru.
Okoliczne atrakcje Andaluzji
W niedalekiej odległości od Almuñécar leżą niewielkie, kameralne miasteczka o fenickim pochodzeniu, m.in.:
- Motril;
- Nerja;
- Andra,
Do odwiedzin zachęca zwłaszcza miejscowość Alpujarras, w której mieści się znane uzdrowisko Lanjarón. Stamtąd już naprawdę niedaleko jest do pasma Sierra Nevada i granicy Parku Narodowego, na terenie którego przebiega mnóstwo szlaków turystycznych. Nie można pominąć też Grenady, stolicy prowincji.
Jaka pora jest najlepsza na zwiedzanie Andaluzji? Pogoda w Almuñécar
Na południu Hiszpanii słońce świeci przez większą część roku. Z tego powodu o urlopie w Almuñécar możesz pomyśleć ne tylko w lipcu czy sierpniu, ale również poza szczytem sezonu. Latem tutejsza temperatura utrzymuje się na poziomie 30 stopni, natomiast w innych porach roku od 23 do 25 stopni. Pod uwagę należy także brać temperaturę samej wody. Wydaje się, że najlepszym czasem na taki wyjazd byłby wrzesień. Interesujący jest fakt, że zaledwie godzinę drogi stąd w górę wznosi się pasmo Sierra Nevada, gdzie można przyjemniej szusować zimą, a uprawiać ekscytujący trekking wiosną i latem.
Almuñécar to miasto leżące na wybrzeżu Costa Tropical, które kusi swoją różnorodnością, ale także pogodą. To region znany przede wszystkim z przemysłu rybołówstwa. Poznaj najlepsze tutejsze atrakcje, ale pamiętaj, by dokładnie zaplanować datę wyjazdu tak, by czerpać z niego jak najwięcej i unikać tłmów.
Dodaj komentarz