Teneryfa to największa wyspa archipelagu Wysp Kanaryjskich. Znajduje się ona aż tysiąc kilometrów od Europy, lecz jest nadal uważana za część Hiszpanii. Przez duże zróżnicowanie terenu i stref klimatycznych, Teneryfa często opisywana jest jako miniaturowy kontynent. Jest to określenie uzasadnione, bo cała wyspa ma zaledwie 80 km długości i 50 km szerokości. Dowiedz się, gdzie leży Teneryfa i zaplanuj tam swoje następne wakacje.

Położenie geograficzne Teneryfy

Ta piękna, hiszpańska wyspa położona jest na Oceanie Atlantyckim. Należy do regionu Wysp Kanaryjskich i jest najchętniej odwiedzanym miejscem spośród nich wszystkich. Znajduje się niedaleko północno-zachodniego wybrzeża Afryki, lecz jest wciąż integralną częścią Unii Europejskiej. Jej największe miasto to Santa Cruz de Tenerife, które jest jednocześnie jej stolicą. Na powierzchni 2034 km kwadratowych Teneryfy znajduje się około 905 tysięcy stałych mieszkańców. Teoretycznie, cała powierzchnia terenu administracyjnego jest większa. Obejmuje ona jednak około 200 niewielkich wysepek, które w większości są nieużytkami.

Położenie Teneryfy a klimat

Teneryfa zaliczana jest do strefy klimatu subtropikalnego. Mimo że jest tak mała, wyróżnia się na niej kilka różnych klimatów. W części przybrzeżnej jest ona klasyfikowana do typu półpustynnego i pustynnego. Natomiast w głębi lądu zalicza się do typu śródziemnomorskiego. Uwarunkowane jest to nie tylko położeniem Teneryfy, ale też opływającymi ją prądami morskimi: chłodnym Kanaryjskim i ciepłym Golfsztromem. Wpływają one na wahania temperatury na wyspie od 19 do 24 stopni Celsjusza.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na podzielenie klimatyczne Teneryfy, jest jej wysokie pasmo górskie. To właśnie przez nie na północnym-wschodzie można częściej napotkać mgły i deszcze niż na południu.

Wiesz już, gdzie leży Teneryfa – ten mikrokontynent w pewnym sensie łączący Afrykę z Europą. Stolica Wysp Kanaryjskich to nie bez powodu tak chętnie wybierany cel turystyczny. Znajdziesz na niej wszystko od aktywnego wulkanu po gęste lasy, strzeliste góry i piaszczyste plaże. Jest to z pewnością jedno z tych miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy.

Archiwum: kwiecień 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: