Gdzie leży Teneryfa? Klimat i położenie geograficzne

Ta wyspa to dom piaszczystych plaż, strzelistych gór, plantacji bananów, a nawet czynnego wulkanu. Dowiedz się, gdzie leży Teneryfa – największa i najpopularniejsza z Wysp Kanaryjskich.

gdzie leży teneryfa

Teneryfa to największa wyspa archipelagu Wysp Kanaryjskich. Znajduje się ona aż tysiąc kilometrów od Europy, lecz jest nadal uważana za część Hiszpanii. Przez duże zróżnicowanie terenu i stref klimatycznych, Teneryfa często opisywana jest jako miniaturowy kontynent. Jest to określenie uzasadnione, bo cała wyspa ma zaledwie 80 km długości i 50 km szerokości. Dowiedz się, gdzie leży Teneryfa i zaplanuj tam swoje następne wakacje.

Położenie geograficzne Teneryfy

Ta piękna, hiszpańska wyspa położona jest na Oceanie Atlantyckim. Należy do regionu Wysp Kanaryjskich i jest najchętniej odwiedzanym miejscem spośród nich wszystkich. Znajduje się niedaleko północno-zachodniego wybrzeża Afryki, lecz jest wciąż integralną częścią Unii Europejskiej. Jej największe miasto to Santa Cruz de Tenerife, które jest jednocześnie jej stolicą. Na powierzchni 2034 km kwadratowych Teneryfy znajduje się około 905 tysięcy stałych mieszkańców. Teoretycznie, cała powierzchnia terenu administracyjnego jest większa. Obejmuje ona jednak około 200 niewielkich wysepek, które w większości są nieużytkami.

Zobacz też:
Naturalne baseny – Teneryfa i jej zaskakujące atrakcje. Wykąp się w basenie stworzonym przez wulkan

Położenie Teneryfy a klimat

Teneryfa zaliczana jest do strefy klimatu subtropikalnego. Mimo że jest tak mała, wyróżnia się na niej kilka różnych klimatów. W części przybrzeżnej jest ona klasyfikowana do typu półpustynnego i pustynnego. Natomiast w głębi lądu zalicza się do typu śródziemnomorskiego. Uwarunkowane jest to nie tylko położeniem Teneryfy, ale też opływającymi ją prądami morskimi: chłodnym Kanaryjskim i ciepłym Golfsztromem. Wpływają one na wahania temperatury na wyspie od 19 do 24 stopni Celsjusza.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na podzielenie klimatyczne Teneryfy, jest jej wysokie pasmo górskie. To właśnie przez nie na północnym-wschodzie można częściej napotkać mgły i deszcze niż na południu.

Wiesz już, gdzie leży Teneryfa – ten mikrokontynent w pewnym sensie łączący Afrykę z Europą. Stolica Wysp Kanaryjskich to nie bez powodu tak chętnie wybierany cel turystyczny. Znajdziesz na niej wszystko od aktywnego wulkanu po gęste lasy, strzeliste góry i piaszczyste plaże. Jest to z pewnością jedno z tych miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy.


Zobacz też:

Zobacz też:
Teneryfa – czarna plaża w Hiszpanii. Skąd się wziął czarny piasek na Wyspie Kanaryjskiej? Zobacz najpiękniejsze czarne plaże

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.