Escorial to jeden z cenniejszych cudów architektury, z którym Hiszpania kojarzona jest na całym świecie. Chcesz go odwiedzić? Zaplanuj z nami wizytę na jego terenie i poznaj najważniejsze informacje o tym obiekcie.

Real Monasterio de San Lorenzo de El Escorial, bo tak brzmi pełna nazwa obiektu, jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w rejonie Madrytu. Z hiszpańskiej stolicy dostaniesz się tu bez problemu, a spacer po ogromnym kompleksie na długo zapisze się w twojej pamięci. Chcesz wiedzieć, na czym polega wyjątkowość tego obiektu? Odpowiadamy!

Escorial w Hiszpanii i jego dzieje

Ten monumentalny kompleks, leżący bardzo blisko Madrytu, może się pochwalić długą i ciekawą historią. Swego czasu było to polityczne centrum Hiszpanii, a podejmowane tu decyzje miały istotny wpływ na losy państwa. W jakich okolicznościach powstał obiekt, któremu do dziś patronuje św. Wawrzyniec?

Historia klasztoru

Historia ogromnego pałacu królewskiego i klasztoru Escorial zaczyna się 10 sierpnia 1557 roku – w dniu św. Wawrzyńca. W tym dniu pod St. Quentin król Filip II Habsburg pokonał wojska francuskie. W dowód wdzięczności postanowił zbudować klasztor san Lorenzo. Miał on powstać w odległości 50 km od Madrytu, u stóp pasma Sierra de Guadarrama. Klasztor miał jednocześnie służyć jako królewska rezydencja i mauzoleum, w którym z czasem spoczęli liczni przedstawiciele rodziny Habsburgów, jak i rządzących do dziś Burbonów.

Wyjątkowość obiektu Escorial

Escorial od samego początku zachwycał rozmachem i piękną formą. Nie powinno to dziwić, gdyż pracami związanymi z jego budową kierowali m.in.: Juan Bautista de Toledo i Juan de Herrera. Stworzyli oni wybitne dzieło renesansu, które do dziś wzbudza zachwyt. Od 1984 roku Escorial może się pochwalić wpisem na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przekłada się to na ilość zwiedzających. Większość turystów zwiedzających Madryt zagląda i tutaj. Jakie atrakcje czekają na nich w górskiej scenerii?

Escorial – ósmy cud świata

Escorial cieszy się mianem ósmego cudu świata. Czy słusznie? O tym przekonasz się w trakcie spaceru po jego terenie. Na co musisz się przygotować? Podpowiadamy!

Escorial – niezwykły zespół architektoniczny

Niewielka miejscowość San Lorenzo de El Escorial zyskała wielką sławę za sprawą kompleksu, w skład którego wchodzą m.in. pałac i bazylika z królewskim mauzoleum. Obiekt ten do dziś jest symbolem Złotego Wieku Hiszpanii i najlepszym dowodem na bogactwo i potęgę tego kraju. Wrażenie robi zarówno dekoracyjna fasada, jak i rozmiary kompleksu.

Mury budowli mają wymiary 207 × 153 metry, co robi wrażenie. W tak wielkim kompleksie znajduje się 1250 drzwi i 2500 okien. To jeszcze nie wszystkie ciekawostki na temat klasztoru. Escorial to około 100 klatek schodowych i gęsta sieć korytarzy, których łączna długość wynosi 16 kilometrów. Takie dane robią wrażenie, a przecież w zabytkowych murach czekają kolejne niespodzianki.

Klasztor Escorial od środka

Co możesz zobaczyć w tej budowli? Escorial to nie tylko piękna architektura, potężny dziedziniec i ogrody. To wspaniałe wnętrza, w których zgromadzono wiele cennych dzieł sztuki. Tycjan, Hieronim Bosch i El Greco to tylko wybrani artyści, których prace zobaczysz w trakcie zwiedzania klasztoru i urządzonego na jego terenie Muzeum Architektury i Malarstwa.

Biblioteka

Inną ciekawostką tego miejsca jest ogromna biblioteka, w której do dziś znajduje się wiele cennych manuskryptów. Pałacowa biblioteka składa się z trzech części. W największej umieszczono aż 40 000 rękopisów i starodruków, wśród których nie brak cennych zabytków z czasów średniowiecza i epoki odrodzenia. W pozostałych pomieszczeniach znajdują się m.in. traktaty religijne i książki o tematyce przyrodniczej.

Bazylika

Escorial to również ogromna bazylika, której zwiedzenie również dostarczy ci niezapomnianych wrażeń. Zwróć tu uwagę na ołtarz główny, w którym znajduje się obraz przedstawiający „Męczeństwo św. Wawrzyńca”, i na dekorację rzeźbiarską. Jest ona dziełem włoskich mistrzów, a wykonane przez Leonich rzeźby z brązu do dziś wzbudzają zachwyt. Bazylika może się też pochwalić wspaniałymi freskami, które nawiązują do tematów biblijnych, i prostą kopułą, która dość mocno kontrastuje z pięknie ozdobionym ołtarzem.

Grobowce władców

Świątynia ta jest również miejscem spoczynku wielu hiszpańskich monarchów oraz członków królewskich rodzin. Zwróć tu szczególną uwagę na królewski panteon, którego dumą jest imponujący grobowiec Karola V i grobowiec Filia II. W jego skład wchodzi aż 26 grobowców wykonanych z marmuru. W tym gronie wyróżnia się nagrobek Izabeli II Burbon i Alfonsa XIII. Ciekawie prezentuje się też panteon książąt i księżniczek, w którym pochowano już prawie 100 osób.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę w tym miejscu?

Na piękne ogrody z zielonymi labiryntami i na malowniczą okolicę, którą możesz podziwiać z klasztornych murów. Możesz też wybrać się na spacer w stronę budynków, które są nieco oddalone od głównego kompleksu. Są to takie obiekty, jak Casita del Infante (Domek Infantki) i Casita del Príncipe (Domek Księcia). Dawniej służyły one członkom królewskiej rodziny jako miejsca odpoczynku, dziś są cennymi zabytkami, którym warto poświęcić swój czas podczas zwiedzania klasztoru Escorial.

Zwiedzanie Escorial – informacje praktyczne

Z Madrytu do San Lorenzo de El Escorial dotrzesz bez problemu lokalną komunikacją (pociągiem lub autobusem linii 664). Możesz też skorzystać z udziału w zorganizowanej wycieczce. Ofert jest sporo, a każda z nich daje ci szansę na wygodne i dokładne zwiedzenie jednego z najcenniejszych zabytków hiszpańskiej architektury.

W jakie dni można zwiedzać Escorial?

Zwiedzanie klasztoru jest możliwe przez sześć dni w tygodniu (z wyjątkiem poniedziałków). Na teren kompleksu możesz wejść od 10:00 do 18:00. Pamiętaj, że jest to obiekt sakralny, zatem skromny strój jest mile widziany w tym miejscu.

Ile pieniędzy musisz przeznaczyć na bilety?

Wejściówka dla dorosłej osoby to wydatek około 15 euro. Za bilet dla studenta, seniora lub dziecka poniżej 16. roku życia zapłacisz 6 euro. Dzieci, które nie ukończyły jeszcze 4. roku życia, mogą z kolei skorzystać z bezpłatnej wejściówki.

Przed wejściem do klasztoru znajduje się punkt informacji turystycznej, w którym dowiesz się, z jakich tras zwiedzania możesz skorzystać, poznasz też dzieje obiektu. Nie brak tu również sklepów z pamiątkami i punktów gastronomicznych, dzięki czemu możesz tu spędzić cały dzień.

 

Escorial to wyjątkowy punkt na mapie Hiszpanii. Jeśli zdecydujesz się odwiedzić to miejsce, nacieszysz się pięknymi widokami, a przy okazji poszerzysz swoją wiedzę na temat historii Europy. Ten monumentalny zespół pałacowo-klasztorny robi wrażenie, a czas spędzony na jego terenie dla nikogo nie będzie czasem straconym.

Archiwum: czerwiec 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: