Choć nie brakuje tu interesujących zabytków oraz malowniczych widoków, do Epiru przyjeżdża mniej wczasowiczów, niż w inne rejony kraju. Główne miasta i kurorty to m.in. Arta, Igumenitsa, Janina, Konitsa, Metsowo, Preweza. Możesz wypoczywać na piaszczystych plażach i kąpieliskach nad Morzem Jońskim lub wybrać się na wycieczkę w górzyste tereny pasma Pindos. W wielu zakątkach znajdują się antyczne ruiny oraz muzea, poświęcone bogatej i skomplikowanej historii regionu. Spory o północny Epir pomiędzy Grecją i Albanią trudno uznać za całkowicie zakończone, ale dziś przybierają znacznie łagodniejszą formę, niż choćby jeszcze w latach 90. XX wieku. Turyści mogą czuć się pełni bezpiecznie, a także liczyć na komfortowy pobyt i życzliwość miejscowych – bez względu na przynależność etniczną czy narodowością mieszkańców oraz gości.
Epir w Grecji, Epir Północny w Albanii – góry i morze. Położenie, charakterystyka geograficzna
Epirem określa się górzystą krainę położoną pomiędzy Morzem Jońskim a szczytami Pindos w północno-zachodniej części kraju. Od północny graniczy z Albanią, wewnętrznymi sąsiadami są regiony Macedonia Zachodnia, Tesalia, Grecja Środkowa, Grecja Zachodnia oraz Wyspy Jońskie. Jej powierzchnia to ok. 9200 km², liczbę mieszkańców szacuje się na 350 tysięcy. Niecała ⅓ z nich żyje w administracyjnej stolicy nomosu, czyli w mieście Janina. Większość ludności stanowią rodowici Grecy, największe mniejszości etniczne to:
- Albańczycy;
- Wołosi:
- Arumuni (Grecy romanofońscy);
- Rumuni;
- Mołdawianie.
Wewnętrznie Epir składa się z czterech prefektur. Są to Janina, Arta, Preweza oraz Tesprotia. Panuje tu śródziemnomorski klimat, a tutejsze tereny nie należą do szczególnie urodzajnych – skał i kamieni jest więcej, niż ziem nadających się pod uprawę. Niewielką ilość naturalnie żyznych gleb częściowo niwelują większe opady, wywoływane przez chmury znad Morza Jońskiego i zatrzymywane przez górskie szczyty. Najwyższą górą regionu jest Smolikas, który pod względem wysokości (2637 m n.p.m.) w Grecji ustępuje jedynie Olimpowi. Na terenach Epiru pasterstwo i kozy odgrywają większą rolę, niż rośliny. Tutejsi rolnicy uprawiają przede wszystkim:
- drzewa oliwne;
- winorośla;
- tytoń;
- pszenicę;
- kukurydzę.
Najpiękniejsze miejsca w całym Epirze – plaże, parki narodowe, góry, wąwóz Vikos
Wiesz już, jakich produktów szukać w miejscowych sklepach. Zapas prowiantu przyda ci się na zarówno podczas leniwego plażowania, jak i na dłuższe wycieczki wzdłuż górskich czy historycznych szlaków. Największym nadmorskim kurortem Epiru jest Igumenitsa, choć tutejsze plaże nie należą do największych. To miasto przemysłowe i portowe, warto wybrać się także do Muzeum Archeologicznego. Statki turystyczne oferują rejsy w wielu kierunkach, nie tylko na pobliską Korfu. Jeśli szukasz rozległych kąpielisk, postaraj się zarezerwować pobyt w hotelu w pobliżu miejscowości Syvota, Kanali, Pidima Kiras, Paralia czy Nea Thesi. Kolejnym ośrodkiem turystyki nad morzem jest Preweza w południowej części regionu. Miasto leży na skraju półwyspu, nad cieśniną oddzielającą Morze Jońskie od Zatoki Ambrakijskiej. W pobliżu znajdują się m.in.:
- pozostałości starożytnego miasta Beronikida, założonego przez starożytnego króla Epiru Pyrrusa;
- kościół Agios Konstantinos;
- klasztor proroka Eliasza;
- ruiny fortu św. Jerzego;
- mariny jachtowe;
- Park Narodowy Ambrakikos (bagna, Muzeum Nauki i Historii Naturalnej Epiru, rzadkie gatunki ptaków).
Na liście walorów przyrodniczych regionu z pewnością trzeba uwzględnić obszary chronione w górach Pindos. Park Narodowy Pindos (nazywany czasami Valia Kalda) słynie z bujnych lasów iglastych oraz różnorodności gatunków fauny. Z kolei Park Narodowy Wikos-Aoos obejmuje m.in. masyw Tymfi ze szczytem Gamila (2497 m), dolinę Voidomatis oraz rozległe wąwozy. Aoos leży nieopodal miejscowości Papingo, skąd niedaleko do efektownych formacji skalnych oraz muzeum-centrum informacji parku narodowego. Kanion Wikos (Vikos, Bikos) należy do największych na świecie, wyróżnia się także ogromną bioróżnorodnością. Kilka danych na temat tego wąwozu:
- głębokość – średnia 490 m, maksymalna 900 m;
- długość – ok. 30 km;
- szerokość – od ok. 4 do ponad 1100 m;
- ponad 1700 gatunków roślin;
- ok. 182 gatunki zwierząt.
Historia Epiru w skrócie. Grecką stolicą pozostaje miasto Janina (gr. Ioannina, Ιωάννινα)
Dla części antycznych Greków Epir oznaczał tereny na wybrzeżu Zatoki Korynckiej – północny Peloponez, okolice Paralii i Nitei. Zmieniło się to ok. X wieku p.n.e., kiedy główne polis założyły kolonie i porty nad Morzem Jońskim. O tereny dzisiejszego Epiru walczyli m.in. z Ilirami, którzy wówczas panowali na wschodnich wybrzeżach Adriatyku. Najważniejszym miejscem zachodniej Grecji w starożytności była wioska Dodona, gdzie mieściła się świątynia z cenioną wyrocznią i domniemana brama do Hadesu. Dziś u stóp góry Tomaros prowadzone są prace archeologiczne, zachowały się też pozostałości amfiteatru, stadionu, akropolu i wczesnochrześcijańskiej bazyliki. Dziś miejscowość należy do gminy Janina (Ioannina) – swoją siedzibę w mieście założonym w czasach Cesarstwa Bizantyńskiego mają władze regionu administracyjnego Epir. Największy rozkwit przyniosły rządy Imperium Osmańskiego i Alego Paszy z Telemeny, który na przełomie XVIII i XIX w. próbował rozwinąć tu całkowicie niezależną państwowość. Warto tu zobaczyć m.in.:
- meczet Kaloutsiani;
- XVII-wieczny meczet-muzeum Aslan Aga
- Zamek Alego Paszy;
- Muzeum Archeologiczne Janiny (Ioanniny);
- Muzeum Etnograficzne;
- Muzeum Alego Paszy i Rewolucji;
- Muzeum Złotnictwa;
- Jaskinie Perema.
Niepodległa Grecja uzyskała część Epiru w ramach Porozumienia Berlińskiego z 1881 r. Wojna Bałkańska (1912-13) poszerzyła jej wpływy w regionie. Północne rejony przypadły Albanii, która szybko straciła niezależność po wybuchu I WŚ. W kolejnych dziesięcioleciach kraina kilkukrotnie przechodziła z rąk do rąk – dzisiejsze granice to efekt powrotu do linii wyznaczonej przez Traktat Lozański z 1923 r. Przez kolejne dziesięciolecia w rozmaity sposób dyskryminowano muzułmanów w Grecji i chrześcijan w Albanii. Dziś nie ma systemowej dyskryminacji, ale wciąż zdarzają się konflikty i incydenty na tle narodowościowym.
W regionie Epir nie brakuje ciekawych zabytków i innych atrakcji. Dokąd warto pojechać?
Miasto Arta (znane także pod starą nazwą Ambrakia) było ważnym ośrodkiem już w starożytności. Wizytówką miejscowości jest wiekowy most nad rzeką Arachthos. Ponadto mieści się tutaj jeden z epirskich zamków, liczne filie muzealne oraz stanowiska archeologiczne. W miejscowości Konitsa, warto zajrzeć do pozostałości Twierdzy Hamko, Muzeum Wina i na wystawę poświęconą św. Paisjuszowi. Z kolei Metsowo przyciąga turystów m.in. dzięki winnicom, Muzeum Winiarstwa, Galerii Sztuki im. Awerofa, muzeom folkloru (Tsanaka, Tositsas) oraz tawernom serwującym lokalne sery oraz trunki. W Epirze warto wyróżnić jeszcze takie atrakcje i miejsca, jak:
- stanowisko archeologiczne Kastritsas;
- Parga – wenecki zamek; stara fabryka oliwy z muzeum;
- Jaskinia Afrodyty nieopodal Agio Kiriaki i Lichnos;
- ruiny akropolu Polyneri;
- Zagori – przepiękny rejon pasma górskiego Pindos;
- jaskinie Anemotrypa;
- Muzeum Historii Lokalnej w Ajos. Dimitros;
- Park Narodowy Tzoumerka, Peristeri, Wąwóz Arachthos;
- wodospady:
- Katarraktis;
- Klifkis;
- Theodoriana.
W ofertach biur podróży z pewnością znajdziesz więcej propozycji. Możesz również odkrywać region na własną rękę. Atrakcje po albańskiej stronie granicy i Epir Północny to temat na osobny artykuł. Jakiś inny zakątek regionu szczególnie utkwił ci w pamięci? Podziel się swoimi wrażeniami oraz rekomendacjami na wczasy w Grecji!
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety