Kordoba (hiszp. Córdoba) to liczące ponad 300 tysięcy mieszkańców miasto znajdujące się w południowej Hiszpanii. To ważny dla tego państwa ośrodek turystyczny, ale również przemysłowy, a także naukowy. Na świecie miejscowość usytuowana nad rzeką Gwadalkiwir znana jest przede wszystkim z powodu licznych atrakcji turystycznych. Te wiążą się bezpośrednio z burzliwą historią miasta, która sięga początków naszej ery. W architekturze i zabytkach widoczne są wpływy arabskie, wczesnochrześcijańskie i oczywiście hiszpańskie.

Hiszpańska Cordoba – historia miasta

Kordoba zaczynała jako osada iberyjska. Około III wieku p.n.e. trafiła pod panowanie kartageńskie. Niedługo później w ręce Rzymian. Kolejne wieki to przechodzenie od jednego do drugiego, a na długiej liście są chociażby Wizygoci czy Arabowie. W wiekach późniejszych Kordobę zdobyły nawet wojska napoleońskie. W czasie hiszpańskiej wojny domowej natomiast siły frankistowskie.

Przez wieki działo się w Kordobie dużo, a wszystko dlatego, że miasto było ważnym ośrodkiem przemysłowym. Jej zdobycie było kluczowe dla wielu władców. Wszystko to odcisnęło swoje piętno na tym, jak obecnie wygląda miasto – nie tylko na ludziach, ale również na architekturze czy zabytkach. Z tego powodu jest to miasto ciekawe pod względem kulturowo-historycznym.

Co zobaczyć w Kordobie? Dzielnica żydowska, stare miasto, zabytki i dzieła kultury

W Kordobie coś dla siebie znajdzie tak naprawdę każdy. Są miejsca dla miłośników kultury i sztuki, a także amatorów historii. Funkcjonuje również wiele miejsc, które będą interesujące dla najmłodszych. Między innymi z tego powodu miasto jest tak chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata.

Cordoba widok na wieżę i palmy

Kup bilet na wycieczkę po najważniejszych miejscach Kordoby!

Wielki Meczet w Kordobie

To budynek, który stanowi niejako symbol tego, jak zmieniało się miasto, a także jego władcy. Wielki Meczet stanowi bowiem mieszkankę stylów architektonicznych, które nakładały się na przestrzeni lat jego budowy, a także późniejszych dekad zmian, remontów i renowacji. Położony jest w historycznym centrum Kordoby (starówce) i stanowi pozycję obowiązkową podczas zwiedzenia miasta. 

Pałac markizów de Viana

Muzeum pałacowe, które w swoich zbiorach ma liczne manufaktury, meble i sufity kasetowe – wszystkie typowe są dla architektury Kordoby. Początkowo była to jedna rezydencja, ale w późniejszym czasie została rozbudowana i stanowi obecnie nie tylko pokaz pięknych wnętrz. To także ogrody oraz patia.

Calleja de las Flores

Choć to „tylko” ślepa uliczka, to jednocześnie symbol miasta. Znajduje się przed północną fasadą meczetu w dzielnicy żydowskiej starego miasta. Z ulicy widać wieżę katedry, ale to, co ją wyróżnia, to kwiaty, a dokładniej morze kwiatów znajdujących się na pięknych zdobionych balkonach. Będąc w Kordobie, po prostu trzeba zobaczyć Calleja de las Flores.

Medina Azahara

To tak zwane „miasto kalifów”. Za jego stworzenie odpowiedzialny był kalif Abd al-Rahman III – polityk i propagator kultury. Medina Azahara zaprojektowano na planie prostokąta. Wybudowano ją w formie schodkowych tarasów wystających ze zbocza gór. Każdy taras oddzielono od pozostałych murem, który dzielił miasto na trzy części.

Górna i środkowa część to królewski Alkazar, dolną natomiast stanowią domostwa i meczet. Do dziś w miejscu mediny zachowały się malowidła, kolumny (mieszanka styli kompozytowego i korynckiego), a także cokoły. Obecnie można zwiedzić dwa odnowione królewskie salony. Medina wpisana została na listę hiszpańskich Zabytków Narodowych.

Muzeum Julia Romero de Torres

W muzeum znajdują się dzieła, a także przedmioty osobiste należące kiedyś do malarza, Julia Romero de Torresa. Pochodzący z Kordoby artysta jest jednym z najważniejszych dla całego regionu, dlatego w latach 30. XX wieku zdecydowano o powstaniu poświęconym mu muzeum. Jego zbiory są regularnie poszerzane. Dominują oczywiście obrazy, ale również meble, palety czy pędzle, których używał de Torres.

Most Rzymski i Brama Mostu

Historyczny most, który – jak się szacuje – zbudowany został w czasach cesarza Augusta. W 918 roku przeszedł gruntowny remont. Most miał duże znaczenie strategiczne w bitwach z wojskami Piotra I Okrutnego. Składa się z 16 łuków wspartych na zdobionych przyczółkach. W centrum znajduje się rzeźba świętego Rafaela z 1651 roku.

Wydarzenia kulturalne, pyszne jedzenie i wino – Kordoba potrafi zachwycić!

Pomiędzy kolejnymi atrakcjami warto pomyśleć również o innych przyjemnościach. Piękne, zabytkowe miasto to jedno, ale warto zagłębić się również w świat kulinariów, bo ten w Kordobie jest niezwykle bogaty. I oczywiście smaczny. Najlepsze jedzenie znajdziesz w mniejszych, lokalnych knajpkach. Najlepiej, gdy są prowadzone przez miejscowych. Dzięki temu poznasz kulturę regionu od kuchni. Skup swoją uwagę również na miejscowych winach – najlepsze są białe, ale również kilka czerwonych powinno być godnych twojego zainteresowania. Warto, żeby podczas pobytu i licznych wycieczek zajmować się zwiedzaniem, ale również nie zapominać o innych dostępnych przyjemnościach.

– najlepsze noclegi:

Booking.com

W zaledwie kilka dni nie uda ci się zwiedzić Kordoby. To miasto, które ma duszę i historię, którą warto zgłębić. Jeśli wyjedziesz na dłużej, odwiedź jedną z bibliotek publicznych dostępnych w Kordobie. To one skrywają największe sekrety na temat miasta. Poza tym w miejscowości znajdziesz wszystko – od szpitali, po szkoły i kościoły różnych wyznań. Współistnieją one obok siebie. Zatrzymaj się na chwilę i poczuj magię tego niezwykłego miejsca. Dopiero wtedy zrozumiesz, jak duże drzemie w nim piękno.

Archiwum: czerwiec 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: