Kordoba – meczet, który stał się katedrą. Jak zwiedzać jeden z najważniejszych zabytków w Hiszpanii?

W mieście Kordoba meczet to jeden z najciekawszych zabytków sakralnych. Chcesz go zwiedzić? Zastanawiasz się, jaka jest historia tego obiektu zlokalizowanego w sercu Hiszpanii? Zobacz, jak przygotować się do wyprawy.

kordoba meczet
Ocena

Kordoba to miasto wyjątkowe. Jest to jeden z najważniejszych i najciekawszych ośrodków turystycznych, jakimi może się pochwalić Andaluzja. Ten region Hiszpanii znany jest z burzliwej historii, w której bardzo ważną rolę odegrali Maurowie. Do dziś możesz tu zobaczyć wiele perełek architektury, których styl przypomina o rządach muzułmańskich kalifów. Chcesz podziwiać najpiękniejszy obiekt z tego okresu? Jeśli fascynuje cię Kordoba, meczet-katedrę na jej terenie wręcz musisz zobaczyć. Znajduje się on w pobliżu Dzielnicy Żydowskiej, która również przyciąga turystów.

Kordoba – meczet i jego dzieje

Budowę Wielkiego Meczetu rozpoczęto w VIII wieku. Jej inicjatorem był Abd ar-Rahman I, pochodzący z dynastii Umajjadów emir Kordoby. Meczet powstał w miejscu, w którym pierwotnie stały rzymska świątynia, a później kościół wzniesiony przez Wizygotów. Kolejni władcy starali się powiększać i upiększać obiekt. Wielkie zasługi w tym zakresie miał Al-Hakam II, dzięki któremu w X wieku powstał tu ośmiokątny mihrab wskazujący kierunek Mekki, z kopułą w kształcie muszli.

Kliknij tutaj, aby kupić bilety na zwiedzanie Meczetu!

Liczne prace sprawiły, że w czasach Maurów Mezquita stała się potężnym obiektem z salą modlitw:

  • o wymiarach 130 na 115 m;
  • z 544 kolumnami, z czego 110 to kolumny pochodzących ze starożytności;
  • z 18 filarami przy fasadzie;
  • z 44 filarami umieszczonymi we wnętrzu.

Na obecny wygląd budowli miały wpływ późniejsze przebudowy, szczególnie przeprowadzone po 1236 roku. Wtedy miasto zostało przejęte przez chrześcijan. Kiedy islam został wyparty z miasta, miejsce meczetu miał zająć kościół. Nie zburzono jednak meczetu – zadecydował o tym cesarz Karol V Habsburg, który zachwycił się jego wyglądem i powstrzymał rozbiórkę. Do budowy gotycko-renesansowej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wykorzystano istniejący już obiekt. Dzięki temu meczetu nie zniszczono, a nowa budowla zaczęła służyć katolikom, przypominając jednocześnie o przeszłości miasta.

kup bilety

Mauretańska Kordoba – meczet i katedra jako perełki hiszpańskiej architektury

Wielki Meczet w Kordobie jest jednym z największych meczetów na świecie. O jego pierwotnym przeznaczeniu wciąż przypominają minaret oraz Patio de los Naranjos, czyli dziedziniec pełen drzewek pomarańczowych, sadzonych tu od XVIII wieku.

A co możesz zobaczyć we wnętrzu tej budowli? Wielkie wrażenie robi las kolumn, z których każda to cenne dzieło sztuki. Liczne łuki, które nawiązują do sztuki bizantyjskiej, ciekawe sklepienia – oto kolejne detale warte uwagi. Wzrok przyciąga też maksura, czyli kaplica przeznaczona dla kalifa.

Dziś dawny meczet w Kordobie sprawdza się jako nawa główna katedry. Ona również może pochwalić się ciekawymi dziełami sztuki. Dla polskich turystów nie lada gratką jest kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

 

 

Zwiedzanie La Mezquita – informacje praktyczne

Takie atrakcje turystyczne jak stojący w Kordobie meczet, cieszą się wielkim zainteresowaniem turystów. Jeśli chcesz mieć pewność, że podczas wakacji w Hiszpanii zwiedzisz ten zabytek, przygotuj się odpowiednio do wizyty w jego wnętrzu.

Zwiedzanie z przewodnikiem – czy warto postawić na grupowe zwiedzanie?

Zabytki z listy światowego dziedzictwa UNESCO, a takim jest La Mezquita-Catedral, cieszą się wielkim powodzeniem. Obiekt ten zwiedza milion osób rocznie, co przy obostrzeniach covidowych sprzyja kolejkom. Jak ułatwić sobie zwiedzanie meczetu-katedry w Kordobie?

Jeśli chcesz uniknąć kolejek po bilety wstępu i dokładnie zwiedzić ten zabytek, możesz zarezerwować dla siebie miejsce w grupie zorganizowanej. Jakie korzyści przyniesie ci udział w takiej wycieczce? Przede wszystkim zyskasz wygodę i wiedzę. Podczas 75-minutowego zwiedzania poznasz dzieje meczetu. Dowiesz się też, jak wielki wpływ na Półwysep Iberyjski i jego współczesny wygląd mieli Maurowie.

Meczet w Kordobie – godziny otwarcia i ceny biletów

Zabytek ten jest udostępniany zwiedzającym:

  • od marca do października:
  • od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-19:00;
  • w niedziele i święta w godzinach 8:30-10:30 i 14:00-19:00;
  • listopada do lutego:
  • od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-18:00;
  • w niedziele i święta w godzinach 8:30-10:30 i 14:00-18:00.

Bilety możesz kupić tutaj z wyprzedzeniem lub na miejscu. Wejście to wydatek około 11 euro w przypadku osoby dorosłej. Z kolei bilet dla dzieci kosztuje około 5 euro. Darmowe wejście przysługuje osobom poniżej 10. roku życia.

 

 

Meczet-katedra w Kordobie to cenny zabytek, którego podczas zwiedzania Hiszpanii nie możesz pominąć. Piękna architektura i ciekawa historia sprawiają, że wizyta w tym miejscu stanie się dla ciebie ważną lekcją historii i świetną przygodą. Odwiedź też Alcazar de los Reyes Cristianos – Zamek Królów Chrześcijańskich, który w swych dziejach służył m.in. mauretańskim kalifom. Dzięki temu poczujesz magię Kordoby i lepiej poznasz jej dzieje.

 

 

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *