Cordoba, nazywana często miastem trzech kultur, jest jednym z najważniejszych punktów na terenie hiszpańskiej Andaluzji. Chcesz poznać dzieje Kordoby, a przy okazji zdobyć sporo cennych informacji na temat Maurów i ich działalności na terenie Półwyspu Iberyjskiego? Jeśli tak, Medina Azahara będzie dla ciebie jednym z ważniejszych punktów w programie zwiedzania tego miasta.
Historia Maurów w Kordobie
Maurowie już w początku VIII wieku zajmowali znaczną część dzisiejszej Hiszpanii, a podporządkowane sobie ziemie nazwali Al-Andalus. Kto wie, czy gdyby nie groźba wybuchu wojny domowej, nie zajęliby całego Półwyspu Iberyjskiego? Widmo wewnętrznego konfliktu sprawiło jednak, że w VIII wieku ekspansja arabska się zatrzymała. W XI wieku zaczęła się rekonkwista, a królowie chrześcijańscy powoli zaczęli wypierać Maurów z półwyspu. Jednym z pierwszych rozbitych kalifatów był ten w Kordobie.
Wyświetl ten post na Instagramie
O tym, jak wielką rolę odegrali Maurowie w dziejach miasta, przypominają cenne zabytki. Wśród tych najważniejszych znajduje się Wielki Meczet, obecnie służący jako katedra. Dumą Cordoby pozostaje jednak Medina Azahara. To ruiny pałacu oddalone o 7 km od Kordoby.
Medina Azahara
Córdoba znana jest m.in. z arabskiego kompleksu pałacowego, którego wyjątkowość została potwierdzona w 2018 roku wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Czym wyróżnia się to miejsce?
Medina Azahara i jej dzieje
Historia Lśniącego Miasta zaczyna się w 936 roku, gdy ówczesny kalif Kordoby Abd ar-Rahman III podjął decyzję o budowę pałacu obronnego. Madinat Al-Zahra początkowo miał być siedzibą kalifatu, szybko jednak zmienił się w potężne królestwo – jedno z najważniejszych w dziejach średniowiecznej Europy.
Medina Azahara została splądrowana w XI stuleciu. W początkach XX wieku zaczęto odkrywać ją na nowo. Z czasem poszczególne części kompleksu zaczęto udostępniać turystom, dla których ten skarb architektury mauretańskiej stał się jednym z najważniejszych miejsc na mapie Andaluzji.
Śladami Maurów. Atrakcje Mediny
Współczesna Medina Azahar to tylko niewielki skrawek arabskiego miasta, które istniało tu w czasach swojej świetności. Mimo tego kordobański Wersal wciąż zachwyca swą potęgą. Ruiny arabskiego pałacu kalifa i pozostałości meczetu robią wrażenie, podobnie jak wąskie uliczki, po których tak chętnie spacerują turyści z całego świata.
Pamiętaj, że ten skrawek miasta to nie tylko atrakcja turystyczna, ale i ogromne stanowisko archeologiczne. Dzięki niemu badaczom udało się zdobyć wiele cennych informacji na temat hiszpańskiej Andaluzji i jej losów w burzliwym okresie mauretańskim. Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę na ten temat, zajrzyj też do muzeum, w którym zgromadzono sporo cennych przedmiotów z wykopalisk.
Ruiny pałacu Medina Azahara – informacje praktyczne
Zwiedzanie arabskiego miasta to przygoda, którą warto przeżyć. Jak zaplanować wizytę w tym miejscu?
Wyświetl ten post na Instagramie
Jak dotrzeć do Medina Azahara?
Dojazd z centrum Cordoby na teren Medina Azahara nie stanowi większego problemu. Możesz dostać się tu wynajętym samochodem lub za pomocą komunikacji publicznej. Pomiędzy centrum miasta a dawną stolicą kalifatu regularnie kursują miejskie autobusy, dzięki którym za niewielką opłatą dojedziesz do jednej z najważniejszych atrakcji turystycznych Andaluzji.
Godziny otwarcia
Na teren kompleksu możesz wejść od wtorku do soboty w godzinach od 9:00-17:00, a w niedziele – od 9:00 do 15:00. W okresie letnim ruiny udostępniane są nawet do 21:00, możliwe jest też wieczorne zwiedzanie z przewodnikiem. Pamiętaj, że w poniedziałki kompleks jest zamknięty dla turystów.
Wyświetl ten post na Instagramie
Rezerwacja biletów
Medina Azahara jest bardzo popularna, a to oznacza spore kolejki do kas biletowych. Chcesz ich uniknąć? Dokonaj rezerwacji online i zapisz się na zwiedzanie z przewodnikiem. Dzięki temu dotrzesz do najciekawszych zakątków arabskiego miasta i poznasz jego dzieje.
Medina Azahara to cenna pamiątka z X wieku. Nie możesz pominąć jej podczas wizyty w Kordobie. Dzieło Abd Ar-Rahmana III do dziś wzbudza zachwyt, a spacer po ruinach jego pałacu na długo zapisze się w twojej pamięci.
Dodaj komentarz