Cordoba, nazywana często miastem trzech kultur, jest jednym z najważniejszych punktów na terenie hiszpańskiej Andaluzji. Chcesz poznać dzieje Kordoby, a przy okazji zdobyć sporo cennych informacji na temat Maurów i ich działalności na terenie Półwyspu Iberyjskiego? Jeśli tak, Medina Azahara będzie dla ciebie jednym z ważniejszych punktów w programie zwiedzania tego miasta.

Historia Maurów w Kordobie

Maurowie już w początku VIII wieku zajmowali znaczną część dzisiejszej Hiszpanii, a podporządkowane sobie ziemie nazwali Al-Andalus. Kto wie, czy gdyby nie groźba wybuchu wojny domowej, nie zajęliby całego Półwyspu Iberyjskiego? Widmo wewnętrznego konfliktu sprawiło jednak, że w VIII wieku ekspansja arabska się zatrzymała. W XI wieku zaczęła się rekonkwista, a królowie chrześcijańscy powoli zaczęli wypierać Maurów z półwyspu. Jednym z pierwszych rozbitych kalifatów był ten w Kordobie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Joe Parrilla (@joeparrilla)


O tym, jak wielką rolę odegrali Maurowie w dziejach miasta, przypominają cenne zabytki. Wśród tych najważniejszych znajduje się Wielki Meczet, obecnie służący jako katedra. Dumą Cordoby pozostaje jednak Medina Azahara. To ruiny pałacu oddalone o 7 km od Kordoby.

Medina Azahara

medina azahara środek

Córdoba znana jest m.in. z arabskiego kompleksu pałacowego, którego wyjątkowość została potwierdzona w 2018 roku wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Czym wyróżnia się to miejsce?

Medina Azahara i jej dzieje

Historia Lśniącego Miasta zaczyna się w 936 roku, gdy ówczesny kalif Kordoby Abd ar-Rahman III podjął decyzję o budowę pałacu obronnego. Madinat Al-Zahra początkowo miał być siedzibą kalifatu, szybko jednak zmienił się w potężne królestwo – jedno z najważniejszych w dziejach średniowiecznej Europy.

Medina Azahara została splądrowana w XI stuleciu. W początkach XX wieku zaczęto odkrywać ją na nowo. Z czasem poszczególne części kompleksu zaczęto udostępniać turystom, dla których ten skarb architektury mauretańskiej stał się jednym z najważniejszych miejsc na mapie Andaluzji.

Śladami Maurów. Atrakcje Mediny

medina azahara ruiny

Współczesna Medina Azahar to tylko niewielki skrawek arabskiego miasta, które istniało tu w czasach swojej świetności. Mimo tego kordobański Wersal wciąż zachwyca swą potęgą. Ruiny arabskiego pałacu kalifa i pozostałości meczetu robią wrażenie, podobnie jak wąskie uliczki, po których tak chętnie spacerują turyści z całego świata.

Pamiętaj, że ten skrawek miasta to nie tylko atrakcja turystyczna, ale i ogromne stanowisko archeologiczne. Dzięki niemu badaczom udało się zdobyć wiele cennych informacji na temat hiszpańskiej Andaluzji i jej losów w burzliwym okresie mauretańskim. Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę na ten temat, zajrzyj też do muzeum, w którym zgromadzono sporo cennych przedmiotów z wykopalisk.

Ruiny pałacu Medina Azahara – informacje praktyczne

Zwiedzanie arabskiego miasta to przygoda, którą warto przeżyć. Jak zaplanować wizytę w tym miejscu?

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Gema🌜 (@petitebellevue)

Jak dotrzeć do Medina Azahara?

Dojazd z centrum Cordoby na teren Medina Azahara nie stanowi większego problemu. Możesz dostać się tu wynajętym samochodem lub za pomocą komunikacji publicznej. Pomiędzy centrum miasta a dawną stolicą kalifatu regularnie kursują miejskie autobusy, dzięki którym za niewielką opłatą dojedziesz do jednej z najważniejszych atrakcji turystycznych Andaluzji.

Godziny otwarcia

Na teren kompleksu możesz wejść od wtorku do soboty w godzinach od 9:00-17:00, a w niedziele – od 9:00 do 15:00. W okresie letnim ruiny udostępniane są nawet do 21:00, możliwe jest też wieczorne zwiedzanie z przewodnikiem. Pamiętaj, że w poniedziałki kompleks jest zamknięty dla turystów.

Rezerwacja biletów

Medina Azahara jest bardzo popularna, a to oznacza spore kolejki do kas biletowych. Chcesz ich uniknąć? Dokonaj rezerwacji online i zapisz się na zwiedzanie z przewodnikiem. Dzięki temu dotrzesz do najciekawszych zakątków arabskiego miasta i poznasz jego dzieje.

Medina Azahara to cenna pamiątka z X wieku. Nie możesz pominąć jej podczas wizyty w Kordobie. Dzieło Abd Ar-Rahmana III do dziś wzbudza zachwyt, a spacer po ruinach jego pałacu na długo zapisze się w twojej pamięci.

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: