El Barranco del Infierno – co czeka na turystów przechodzących przez Piekielny Wąwóz?

Barranco del Infierno to jedno z najpiękniejszych miejsc na Wyspach Kanaryjskich. Pomimo stromych, skalnych ścian w Piekielnym Wąwozie żyje mnóstwo gatunków roślin i zwierząt. Sprawdź, jak się przygotować do wyprawy w ten malowniczy zakątek!

barranco del infierno

Trasa przez Barranco del Infierno ma łącznie 6,5 kilometra długości. Poziom trudności szlaku opiekunowie tego miejsca określają jako niski, ale z kilkoma nieco trudniejszymi fragmentami. Wejście do Piekielnego Wąwozu znajduje się na wysokości 350 m n.p.m., nieopodal miasta Adeje w południowej części Teneryfy. Dla ochrony przyrody wprowadzono limity wejść do Barranco del Infierno. Grupy do 20 osób wyruszają w 30-minutowych odstępach na ok. 3-godzinną wycieczkę. Sprawdź, co można tu zobaczyć!

Szlak przez Barranco del Infierno 

Na terenie całego Rezerwatu Przyrody Barranco del Infierno żyje 456 różnych gatunków. Miłośnicy obserwacji ptaków dostaną szansę wypatrzenia między innymi:

 • kanarków;
 • orłów;
 • jastrzębi;
 • krogulców;
 • kuropatw mauretańskich;
 • pustułek;
 • sów;
 • kruków. 

Najniższy punkt w Piekielnym Wąwozie znajduje się na wysokości 100 metrów nad poziomem morza, a najwyższy ok. 1300 m n.p.m. Ze względu na ukształtowanie terenu i mikroklimat Teneryfy, pogoda może zmieniać się gwałtownie. Na wycieczkę do Barranco del Infierno koniecznie zabierz górskie buty, które nie ześlizgną się na wilgotnych kamieniach. Każdy, kto wchodzi do Piekielnego Wąwozu, musi cały czas nosić otrzymany kask. Zdarzały się tam wypadki śmiertelne, kiedy z osuwisk skalnych spadały kamienie.

Zobacz też:
Icod de los Vinos – turystyczne miasteczko smoczego drzewa na Teneryfie, największej Wyspie Kanaryjskiej

Ile osób dziennie może wejść Do Barranco del Infierno?

Trudne warunki pogodowe mogą spowodować tymczasowe zamknięcie szlaku. Podczas zwiedzania należy trzymać się swojej grupy (dzienny limit zwiedzających osób to 300) i pod żadnym pozorem nie śmiecić. Kąpiel w rzece płynącej przez wąwóz również jest zabroniona. Kulminacyjnym momentem wycieczki przez Barranco del Infierno jest panorama na ponad 200-metrowy wodospad.

Co jeszcze można tu podziwiać?

W Piekielnym Wąwozie znajdują się setki jaskiń, w przeszłości zamieszkiwanych przez rdzenną ludność Wysp Kanaryjskich. Większość stanowisk archeologicznych jest niedostępna dla turystów. Artefakty po Guanczach trafiły m.in. do Museo de la Naturaleza y Arqueología w stołecznym Santa Cruz de Tenerife.

Barranco del Infierno – co trzeba wiedzieć przed przyjazdem do Adeje?

Barranco del Infierno – adres punktu zbiórek Calle de los Molinos, 46, 38670 Costa Adeje, Santa Cruz de Tenerife, Hiszpania
Barranco del Infierno – godziny otwarcia Wyjścia do Piekielnego Wąwozu – codziennie od 8:00 do 15:00.

Kierownictwo Rezerwatu Przyrody Barranco del Infierno może wprowadzać czasowe zmiany organizacyjne, np. zmniejszyć liczebność grup (w okresach nasilenia pandemii było to 12 osób) albo zmienić godziny wypraw – w kwietniu 2022 wyjścia planowano między 8:30 a 11:30, a ostatnie osoby musiały opuścić Piekielny Wąwóz do 15:30.

Barranco del Infierno – ceny biletów Dla przyjezdnych:
 • 11 € bilet normalny;
 • 5,5 € bilet ulgowy (dzieci 5–12 lat).

Dla mieszkańców Wysp Kanaryjskich:

 • 2,50–4,50 € bilety normalne;
 • 1,50–2,25 € bilety ulgowe.
Barranco del Infierno – dojazd Ok. kilometr od wejścia do Barranco del Infierno znajduje się kilka przystanków autobusowych:
 • Constitucion – linia 447;
 • Adeje – City Center – linie 417, 447, 460, 473;
 • Telefonica i Los Olivos – linie 417, 447, 471, 473.
Barranco del Infierno – dostępność dla osób niepełnosprawnych Szlak przez Barranco del Infierno nie ma żadnych udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.
Barranco del Infierno – strona www https://www.barrancodelinfierno.es/
Zobacz też:
Cueva del Viento – poznaj Jaskinię Wiatru na Teneryfie!

Trasa przez Piekielny Wąwóz jest całkiem urozmaicona. Na krańcach szlaku znajduje się kilka punktów widokowych, a w środkowej części można odnieść wrażenie, że skalne ściany zaraz zamkną się nad głowami. Po drodze turyści mijają również ule, dawne szałasy pasterskie czy stary młyn. El Barranco del Infierno to miejsce, którego nie sposób zapomnieć!

Fot. ilustracyjne: Ronny Siegel via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Zobacz też:

Zobacz też:
Playa de la Tejita. Spokojna plaża z widokiem na wulkan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.