Ayamonte w Hiszpanii to urocze miasto położone na granicy z Portugalią. Oto nasz poradnik turystyczny

Ayamonte leży nad brzegiem Gwadiany i pełni funkcję dość spokojnego miasteczka rybackiego, a jednocześnie rozwijającego się ośrodka turystycznego. Poznaj najlepsze atrakcje, które warto zobaczyć w tym miejscu.

ayamonte
Ocena

Ayamonte, a także Isla Cristina i Isla Canela to wspaniałe cele wycieczkowe w tej części Hiszpanii. Malownicza miejscowość, a także okoliczne plaże zachęcają do zaplanowania urlopu na tej części wybrzeża. Jeśli szukasz pomysłów na spędzenie tu czasu, zwróć także uwagę na lokalne zabytki, zwłaszcza te pochodzące z okresu renesansu. Co szczególnie warto zobaczyć? Przekonaj się, że tutejszy klimat i aura są równie atrakcyjne, jak najbardziej oblegane kurorty na wybrzeżach Hiszpanii, a w okresie letnim miasto ma dla turystów naprawdę bogatą ofertę.

Ayamonte – miasto na granicy z Portugalią

Miasto znajduje się na Costa de la luz w Andaluzji, na terenie prowincji Huelva. Nad rzeką Gwadiana przebiega już granica Hiszpanii z Portugalią i tutaj właśnie możesz poznać klimat tej niewielkiej rybackiej miejscowości. Ayamonte od najbliższego portugalskiego lotniska w Faro dzieli ok. 60 kilometrów.

Jak spędzić czas na plaży? Isla Cristina i Isla Canela

Nieopodal hoteli i apartamentów w Ayamonte rozciągają się szerokie piaszczyste plaże i dwa atrakcyjne półwyspy:

  • Isla Cristina;
  • Isla Canela.

Isla Canela położony jest na południe od miasta i osiąga długość 6,5 kilometra oraz ok. 200 metrów szerokości. Oprócz złocistego piasku są tutaj idealne warunki do trenowania sportów wodnych, m.in. kitesurfingu czy windsurfingu. Można tu także nurkować i uprawiać wędkarstwo. Odnajdą się tu również miłośnicy gry w golfa. W pobliżu nadmorskich apartamentów urządzono bowiem pola do gry wysokiej klasy.

Z kolei Isla Cristina leży w odległości 7 kilometrów od granicy. Do spacerów w tamtejszej okolicy zachęca długie molo na plaży de la Graviota. Tamtejsza aura sprzyja kontaktowi z dziką, nietkniętą ludzką ręką przyrodą.

Rybacka tradycja

Jednym z najważniejszych punktów połowów ryb na terenie Andaluzji jest właśnie Isla Cristina. Kutry rybackie na stałe wpisały się w krajobraz tamtej części wybrzeża. Warto wybrać się na spacer wzdłuż plaży, by podziwiać przygotowania do połowów. W tym rejonie uroczyście obchodzi się jedno z najważniejszych świąt rybackich o nazwie El Cluster de Empresas mixtas de pesca.

Co warto zobaczyć w mieście Ayamonte? Poznaj jego zabytki!

Ayamonte to miejsce, w którym z pewnością można dotknąć historii. Widać to już po miejskich zabudowaniach, które sięgają nawet okresu renesansu. Do najciekawszych obiektów należą przykładowo:

  • XVI-wieczne kościoły Nuestra Señora de las Angustias i San Francisco;
  • XV-wieczny kościół parafialny Salvador;
  • XVI-wieczna kaplica Ermita de San Sebastian;
  • kościół Iglesia parroquial de las Angustias, także zawierający architektoniczne elementy stylu renesansowego z XVI wieku;
  • Palacio del Marqués de Ayamonte.

Co jeszcze możesz sprawdzić?

Wrażenie robią także malownicze i rozległe posiadłości hiszpańskich emigrantów, którzy dorobiwszy się w Ameryce wrócili do kraju w XIX i XX wieku. Z najwyższego punktu Ayamonte, czyli ruin rzymskiego rzymskiego pałacu na wzgórzu, rozciąga się najlepsza w okolicy panorama.

Niezwykle przyjemny będzie również spacer po samym mieście, błądzenie urokliwymi uliczkami wśród białych kamienic. Znajdują się tutaj fontanny, latem przynoszące orzeźwienie, małe kawiarenki, ale także restauracje, w których spróbujesz lokalnych specjałów przygotowywanych oczywiście na bazie ryb i owoców morza. Jeśli wybierasz się na wakacje z dziećmi i szukasz atrakcji, które zainteresują również najmłodszych, koniecznie wybierz się do tutejszego Muzeum Lalek. To także dobra alternatywa dla dorosłych. Warto wiedzieć, że na terenie miasta znajduje się także ZOO, w którym spotkasz wiele egzotycznych gatunków zwierząt.

Ayamonte a podróż w inne miejsca Hiszpanii i Portugalii

Ze względu na swoje położenie geograficzne Ayamonte jest doskonałą bazą wypadową w inne okoliczne miejsca zarówno na terenie Hiszpanii, jak i sąsiedniej Portugalii. Przed przyjazdem warto sprawdzić, co jeszcze oferuje ten region i jak przebiega tam komunikacja.

Biorąc pod uwagę odległość, dobrym kierunkiem może być w tym wypadku Huelva, gdzie mieści się duży port rybacki i handlowy. Jest to jednocześnie stolica Andaluzji, która ma długą miejską tradycję. Ciekawym pomysłem będzie także jednodniowa wycieczka za granicę. W każdym przewodniku znajdziesz informacje związane z możliwościami wycieczek do Portugalii z Andaluzji.

Turystyczne atrakcje w mieście. Jak spędzić tu czas?

Jeśli zwiedziłeś już plaże Ayamonte i masz za sobą spacer szlakiem najważniejszych zabytków, możesz pobłądzić ulicami miasta w poszukiwaniu pamiątek z podróży w licznych lokalnych sklepikach. Dzieci z pewnością zainteresowane będą okazałymi placami zabaw, których również znajduje się tu sporo. Ayamonte wychodzi naprzeciw również potrzebom tych, którzy mają ochotę na zabawę. Znajdują się tu liczne kluby i dyskoteki, w których możesz się bawić do rana. W sezonie miasteczko właściwie nigdy nie śpi.

Jeśli planujesz wypoczynek w rejonie hiszpańskiej Andaluzji, weź pod uwagę opisane przez nas miasteczko. Ze względu na swoją kameralność zachęca do wypoczynku tych, którzy szukają ucieczki od miejskiego zgiełku, a także tłumów w największych nadmorskich kurortach. Co ważne, plaże Ayamonte w niczym nie ustępują bardziej obleganym miejscom np. w Katalonii. Tu także wypoczniesz na złotym piasku i będziesz miał okazję potrenować windsurfing czy nurkowanie. Miasto leży tuż przy granicy z Portugalią. Jeśli więc zechcesz, będziesz miał okazję zwiedzić dwa kraje w trakcie jednego wakacyjnego wyjazdu.

Źródło zdjęcia : Marc Ryckaert via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *