Akrotiri – co należy wiedzieć o starożytnym mieście na Santorini? Dlaczego warto zobaczyć greckie Pompeje?

akrotiri
Ocena

Akrotiri o jedna z najważniejszych prehistorycznych osad na Morzu Egejskim. Miejscowość położona w Grecji, w południowej części wyspy Santoryn (w starożytności Thera). Pierwsze siedlisko na tym miejscu pochodzi z czasów późnego neolitu (IV tysiąclecie p.n.e.). We wczesnej epoce brązu (III tysiąclecie p.n.e.) powstała pokaźna osada, która w epoce brązu (ok. XX-XVII w. p.n.e.) została rozbudowana i stopniowo rozwinęła się w jeden z głównych ośrodków miejskich i portów Morza Egejskiego.

Historia i wybuch wulkanu w Grecji

Ogromna powierzchnia osady (ok. 20 ha), rozbudowany system odwadniający, wyszukana wielopiętrowa zabudowa ze wspaniałymi malowidłami ściennymi, meblami i naczyniami świadczą o jej postępowości i zamożności. Rozmaite przedmioty importowane i znalezione w budynkach wskazują na szeroką sieć międzynarodowych kontaktów. Akrotiri utrzymywało kontakt z Kretą, ale także komunikowało się z kontynentem greckim, Dodekanez, Cyprem, Syrią oraz Egiptem. Życie miasta zakończyło pod koniec XVII w. p.n.e., kiedy mieszkańcy zostali zmuszeni do opuszczenia go w wyniku silnych trzęsień ziemi wybuchu wulkanu. Materiał wulkaniczny pokrył całe miasto, tym samym ochronił budynki i ich zawartość – podobnie jak w Pompejach.

Najważniejsze obiekty Akrotiri – opis

  • Xeste 3, czyli duży gmach, wysoki na co najmniej dwie kondygnacje, z czternastoma pokojami na każdym piętrze. Sądząc po specyficznej architekturze budynku i motywach fresków, można wywnioskować, że był on używany do rytuałów.
  • Sektor B składa się z dwóch połączonych ze sobą budynków. Z pierwszego piętra zachodniego budynku pochodzą słynne malowidła ścienne z antylopami i dziećmi. We wschodnim budynku pojawiły się freski małp – kompozycja małp wspinających się po skałach na brzegu rzeki.
  • West House to niewielki, ale dobrze zaplanowany budynek. Na parterze znajdują się magazyny, warsztaty, kuchnia i młyn-instalacja. Pierwsze piętro zajmuje izba służąca do działalności tkackiej, pomieszczenie do przechowywania naczyń glinianych, ubikacja oraz dwa pomieszczenia ozdobione freskami.
  • Kompleks Delta obejmuje cztery domy. Wszystkie cztery budynki przyniosły ciekawe znaleziska: obfita importowana ceramika oraz przedmioty z kamieni szlachetnych i brązu.
  • Dom Pań. Dwukondygnacyjny budynek został nazwany na cześć fresku z Damami i papirusami.
  • Xeste 4 to wspaniały trzypiętrowy budynek, największy odkopany do tej pory. Był to najprawdopodobniej budynek użyteczności publicznej, sądząc po jego niezwykle dużych gabarytach, imponującym wyglądzie zewnętrznym i dekoracji ścian.

Akrotiri to wykopaliska archeologiczne, które zachwycą każdego turystę.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *