Zorza polarna – Islandia marzeń. Jak wziąć udział w tym niezwykłym widowisku?

Jednym z najpiękniejszych widowisk świata jest zorza polarna. Islandia jest dzięki niej popularnym celem wypraw zarówno wśród miłośników mocnych wrażeń, jak i podróżników zafascynowanych surową przyrodą. Jak spełnisz marzenia o udziale w takim widowisku?

zorza polarna islandia
Ocena

Czym jest zorza polarna? Jest to niezwykle zjawisko, dzięki któremu w miesiącach zimowych Islandia staje się jednym z najchętniej wybieranych kierunków podróży. Zjawisko to powstaje w chwili, gdy cząstki słoneczne wchodzą w ziemskie pole magnetyczne w wyższych warstwach atmosfery, skutkiem czego jest proces ich jonizowania. Dzięki temu na niebie możesz podziwiać kolorowe pasma światła. Mogą one przybierać różne barwy i kształty, zatem za każdym razem czeka na ciebie nowe, unikalne widowisko. Gdzie znajdziesz najlepsze warunki do podziwiania zorzy?

Chcesz zobaczyć zorzę polarną? Islandia to wymarzony kierunek dla ciebie!

Islandia jest jednym z najlepszych miejsc do obserwacji zorzy polarnej. Jeśli chcesz w pełni poczuć magię takiego widowiska, zaplanuj samodzielnie wyprawę po tej wyspie lub dołącz do zorganizowanej grupy, która ma zamiar oglądać zorzę.kup bilety

Poszukiwanie zorzy polarnej – najlepsze miejsca do obserwacji

zorza polarna islandia zorza ponad górą

Aby polarna zorza mogła powstać, potrzebne jest odpowiednie pole magnetyczne. To ono decyduje o tym, że zjawisko to możesz podziwiać na biegunach:

  • północnym – powyżej szerokości geograficznej 60° na północ (Aurora Borealis);
  • południowym – poniżej szerokości geograficznej 60° na południe (Aurora Australis).

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Paweł Wielądek (@pawelwieladek)


Ze względu na swoje położenie geograficzne Islandia jest jednym z tych krajów, na terenie których panują doskonałe warunki do podziwiania świetlnego show. Możesz je zobaczyć praktycznie z każdego miejsca na wyspie. I tu jednak są miejsca lepiej lub gorzej nadające się do tego typu obserwacji. Tutaj możesz kupić bilety i pojechać do sprawdzonego punktu zobaczyć to wspaniałe widowisko. Jakie punkty na islandzkiej mapie najmocniej sprzyjają turystom tropiącym takie zjawisko?

 

Gdzie możesz oglądać zorzę polarną?

zorza polarna islandia zorza nad górami

Islandia to raj dla „łowców zórz”, a lista miejsc, które świetnie sprawdzają się jako punkty obserwacyjne, jest dość długa. Nie brak tu terenów, które sprawdzają się doskonale i w roli punktów widokowych, i samodzielnych atrakcji, którym w trakcie zwiedzania Islandii warto poświęcić swój czas.

Do tych najlepszych zaliczają się tereny parku narodowego Thingvellir. Obszar ten znany jest jako miejsce pierwszych zgromadzeń islandzkiego parlamentu. Od X do XVIII wieku podejmowano tu najważniejsze decyzje na temat życia na wyspie, tu również ogłoszono niepodległość Islandii w 1944 roku. Dziś jest to cenny park narodowy, ceniony nie tylko za historię, alei za geologiczne i przyrodnicze bogactwo. O jego znaczeniu świadczy m.in. wpis na listę UNESCO.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Mateusz Nowak (@stamper_vagabond)


Drugim miejscem, z którego można prowadzić zaskakujące obserwacje, jest Kirkjufell (Kościelna Góra), wznosząca się w pobliżu rybackiego miasteczka Grundarfjörður. Od chwili, gdy góra ta pojawiła się w Grze o tron”, jest jedną z najważniejszych atrakcji w kraju. Jeśli zorzę polarną będziesz obserwować z tego miejsca, odwiedź przy okazji malowniczy wodospad Kirkjufellsfoss.kup bilety

Trzecim pod względem popularności punktem obserwacyjnym jest Grótta – latarnia morska, która wznosi się w pobliżu miasta Seltjarnarnes. Kameralna atmosfera, piękne widoki na zatokę i polarna zorza – dzięki tym atrakcjom wizytę w tym miejscu zapamiętasz na długo.

Możesz kupić bilet na zorganizowaną wycieczkę ze stolicy Islandii do dogodnego punktu obserwacyjnego!

 

W jakich warunkach najlepiej widać zorzę polarną?

zorza polarna islandia kościół a nad nim zorza

Jeśli w czasie wycieczki na Islandię chcesz się nacieszyć niezwykłym widowiskiem, musisz śledzić prognozę pogody i wybrać taki moment, gdy panują najlepsze warunki do obserwacji. Szansa na zobaczenie tego zjawiska jest największa w chwili, gdy jest bezchmurne niebo. Minimalne zachmurzenie to pierwsza zasada. Druga dotyczy ciemności. Im mniej światłaz, tym lepiej. Dotyczy to zarówno światła księżyca, jak i światła sztucznego. Słowem – im dalej od wielkich skupisk ludzkich, tym lepsze warunki do cieszenia się niezapomnianymi widokami.

Jeśli chcesz zobaczyć zorzę polarną na Islandii, zaplanuj podróż po tym kraju w okresie od października do kwietnia. To właśnie w tym okresie wyprawy do krainy gejzerów i lodowców cieszą się największym powodzeniem.

Magiczna zorza polarna. Islandia i atrakcje związane z tym zjawiskiem

zorza polarna islandia zorza islandia

Polowanie na zorzę polarną możesz połączyć ze zwiedzaniem innych atrakcji. Biura podróży chętnie organizują wycieczki, podczas których dodatkowymi atrakcjami są spacery po centrum Reykjaviku (stolicy Islandii) czy wizyty w muzeum Aurora – muzeum, którego główną bohaterką jest właśnie zorza polarna. Wizyta w tym niepozornym budynku może się okazać rewelacyjnym wstępem do obserwacji tego zjawiska w terenie. Zdobędziesz tu sporo naukowych informacji na temat zorzy, dowiesz się też, jakie miejsce zajmowała ona w wierzeniach dawnych ludów. Dzięki temu podróż na Islandię stanie się jeszcze ciekawszym i wartościowym doświadczeniem.

 

Zorza polarna na Islandii to wyjątkowe zjawisko. Jeśli zdecydujesz się na taką wyprawę, nie będziesz żałować. A jeśli przy okazji zwiedzisz Reykjavík, podróż po tej części świata będziesz wspominać przez wiele miesięcy.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *