Zamek Drakuli został zbudowany w XIII wieku i przez długi czas był domem dla wielu znaczących postaci, w tym Włada Palownika, który był podobno inspiracją dla Brama Stokera podczas pisania kultowej powieści o wampirach – „Drakuli”. Obecnie jest otwarty dla zwiedzających i znajduje się w nim muzeum poświęcone historii zamku i jego mieszkańców. Turyści mogą również zwiedzać teren zamku, na którym znajduje się średniowieczna wioska. Czytaj dalej!
Historia zamku Drakuli – poznaj słynną budowlę w Rumunii
Zamek w Branie, znany też jako Zamek Drakuli, jest kojarzony z wampirem hrabią Drakulą. Historia zamku jest owiana tajemnicą, ale uważa się, że jest on pochodzenia słowiańskiego. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1212 roku, ale nie ma w niej informacji o wampirach czy Drakuli. Dopiero dzięki powieści Brama Stokera zamek zaczął być kojarzony z wampirami. W powieści Drakula wykorzystuje zamek jako swoją bazę operacyjną i to właśnie tutaj sprowadza swoje ofiary, które zamienia w wampiry.
Od 1920 roku budowla pełniła funkcję letniej rezydencji królowej Rumunii – Marii. W 1947 roku zamek został przejęty przez komunistyczny rząd Rumunii. W 2006 roku powrócił do spadkobiercy – Dominika Habsburga.
Od początku istnienia zamek Drakuli był źródłem wielu legend i podań. Niektórzy wierzą, że zamek jest naprawdę nawiedzany przez wampiry, inni zaś, że jest to po prostu miejsce, w którym mieszkają złe duchy. Jakkolwiek by nie było, zamek pozostaje popularnym miejscem dla turystów, a jego skojarzenie z wampirami tylko zwiększyło jego popularność.
Jaka jest architektura zamku? Jakie cechy czynią go szczególnie upiornym?
Zamek Bran został po raz pierwszy wspomniany w dokumentach w 1212 roku. W 1476 roku stał się własnością Włada Palownika, który był inspiracją dla ikonicznej postaci wampira Brama Stokera – Drakuli.
Architektura zamku jest bardzo upiorna. Ma duże, ciemne i zapadające się wieżel; okna są małe i jest ich niewiele. Drzwi są ogromne i wykonane z ciężkiego drewna. Pokoje mają różne kształty i rozmiary, a sufity są bardzo wysokie. Są tam tajne przejścia i ukryte pokoje. W zamku jest też bardzo wilgotno i zimno. Mówi się, że jest nawiedzany przez duchy poprzednich właścicieli.
Z jakich legend słynie Zamek Bran w Transylwanii?
Według legendy zamek Drakuli jest mrocznym, zapadającym się miejscem, w którym zło czai się w cieniu. Mówi się, że został zbudowany w miejscu, gdzie stoczono wielką bitwę i stracono wiele istnień. Według legendy zamek jest pełen mrocznych tajemnic i ukrytych przejść, a podobno sam Drakula wciąż nawiedza jego korytarze.
Historie o zamku są liczne i wiele osób twierdzi, że widziało tam dziwne i niepokojące rzeczy. Niektórzy twierdzą, że zamek jest przeklęty i że każdy, kto tam trafi, skazany jest na makabryczny koniec. Inni twierdzą, że jest to miejsce o wielkiej mocy i że ci, którzy odważą się je odwiedzić, mogą wykorzystać tę moc do własnych celów.
Niezależnie od tego, jaka jest prawda, nie ma wątpliwości, że legendy o zamku Drakuli od wieków rozpalają wyobraźnię ludzi. Pozostaje on jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych w Transylwanii, a jego historia z pewnością będzie intrygować odwiedzających przez kolejne lata. Jest on bez wątpienia obowiązkowym punktem programu dla każdego podróżującego do Rumunii. Bilety na zwiedzanie możesz kupić tutaj.
W jaki sposób Bram Stoker wykorzystał zamek hrabiego Drakuli w swojej powieści?
Akcja powieści Brama Stokera rozgrywa się w zamku w Transylwanii. Zamek jest domem wampira, hrabiego Drakuli, i jest miejscem wielu najbardziej znanych scen powieści. Zamek jest symbolem władzy i wpływów protagonisty, a także reprezentacją ciemnej i niebezpiecznej strony ludzkiej natury.
Zamek jest miejscem terroru i śmierci, a także miejscem wielkiego piękna i tajemnicy. Jest centralnym elementem powieści i odgrywa w niej kluczową rolę. Obecnie jest on popularnym celem turystycznym i pozostaje bardzo ważnym elementem tożsamości narodowej Rumunii.
Jaki jest obecny stan zamku w Branie?
Zamek ma długą i bogatą historię, sięgającą początków powstania kraju. Stał się symbolem rumuńskiej potęgi i odwagi w obliczu najeźdźców. Odegrał kluczową rolę w wielu najważniejszych bitwach kraju. Obecnie zamek jest w stanie ruiny. Nie wiadomo jak długo znajdował się w tym stanie, ale wiadomo, że nie nadaje się już do zamieszkania. Znajduje się w odległej okolicy i nie ma do niego łatwego dostępu. Stan zamku sugeruje, że był on opuszczony przez wiele lat.
Twierdza Włada Palownika
Wład Palownik, zwany też Drakulą, był XV-wiecznym rumuńskim księciem. Najbardziej znany jest ze swojego zwyczaju nabijania swoich wrogów na zaostrzone pale. Palownik urodził się w Transylwanii w 1431 roku.
Jego ojciec, Wład Diabeł, był członkiem Zakonu Smoka, zakonu rycerskiego założonego przez Świętego Cesarza Rzymskiego Zygmunta w celu promowania chrześcijaństwa i walki z Imperium Osmańskim.
Wład Palownik spędził większość swojego wczesnego życia na wygnaniu w Turcji. W 1462 r. powrócił do Transylwanii i objął tron. Rządził tylko przez dwa lata, zanim został obalony i zamordowany. Jednak jego reputacja okrutnego i bezwzględnego władcy przetrwała, a on sam stał się jedną z najbardziej ikonicznych postaci w historii Rumunii. Palownik pozostaje enigmatyczną postacią, a o jego życiu i panowaniu wciąż niewiele wiadomo.
Zamek Bran w Siedmiogrodzie w Rumunii, znany również jako Zamek Drakuli, jest narodowym zabytkiem i punktem orientacyjnym. Znajduje się na granicy Transylwanii i Wołoszczyzny, na szczycie wysokiego klifu. Został zbudowany w XIII wieku przez Krzyżaków jako forteca do obrony przed Imperium Osmańskim. Obecnie jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Rumunii, przyciągając ponad 600 tys. odwiedzających rocznie.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety