Pałac Parlamentu w Bukareszcie – kontrowersyjna wizytówka Rumunii. Czym jest dzieło rumuńskiego dyktatora?

Choć Pałac Parlamentu uznano za wyjątkowo brzydką budowlę, wciąż odwiedzają go tłumy turystów. To jedno z miejsc, które trzeba zobaczyć, zwiedzając Europę. Co jest tak niezwykłego w budynku parlamentu? Sprawdź razem z nami!

pałac parlamentu
Ocena

Pałac Parlamentu znany jako Dom Ludowy jest jednym z największych budynków na świecie. Jego powierzchnia obejmuje 65 tysięcy metrów kwadratowych, a niemal połowa jego konstrukcji znajduje się pod ziemią. O imponujących rozmiarach budynku świadczą liczby – 1100 pomieszczeń, 12 kondygnacji naziemnych oraz 8 podziemnych sal. Nic dziwnego, że stał się on symbolem rumuńskiej stolicy. Co ciekawe, został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa jako największy, najdroższy, ale także najcięższy budynek, który został przeznaczony do celów administracyjnych.

Pałac Parlamentu i kilka słów o jego historii

pałac parlamentu pałac

Budowę pałacu przedsięwziął Nicolae Ceauşescu. Rozpoczęto ją w 1983 roku, a trwała 6 lat, czyli aż do śmierci rządzącego. Zamysł był taki, że budynek miał być siedzibą aparatu policyjnego i mieszkaniem dla rodziny Ceauşescu. Aby mógł powstać, wysiedlono 40 tys. ludzi i wyburzono 7 km² starego miasta, w tym budynki sakralne. W pracach brało udział 700 architektów i 20 tys. robotników. Szacuje się, że do budowy pałacu zużyto milion metrów sześciennych marmuru, trzy i pół tysiąca ton kryształu, 700 tysięcy ton stali i brązu, 900 tysięcy metrów sześciennych drewna. W 1989 roku budowa była ukończona w 80%, w całości pałac ukazał się światu w 1997 roku.

Kup bilet online i zwiedzaj parlament!

Charakterystyczna budowla Rumunii

pałac parlamentu zegar

 

Budynek, który powstał z inicjatywy Ceausescu, mieści obecnie obie izby parlamentu (od 1994 Izbę Deputowanych, od 2005 również Senat). Pałac posiada 1100 pomieszczeń, z których 440 przeznaczonych jest na biura. Znajdują się tu również 4 restauracje, 3 biblioteki, sala koncertowa, a także Międzynarodowe Centrum Konferencyjne oraz Muzeum Sztuki Współczesnej. Monumentalny gmach mieści także dwa parkingi podziemne. Pałac jest symbolem komunizmu, ale również potęgi narodu Rumunii. Niektórzy mówią, że jest to pomnik postawiony dyktatorowi Rumunii. Szacuje się, że aby zwiedzić całość potrzeba aż 100 godzin.kup bilety

Pałac Ludowy – drugi największy budynek po Pentagonie

pałac parlamentu budynek

Wybierając się na wycieczkę do pałacu, warto skorzystać z opcji zwiedzania z przewodnikiem, dzięki czemu można poznać historię tego niezwykłego miejsca oraz stolicy Rumunii. Z całą pewnością największe wrażenie robią przestronne wnętrza, marmurowe sale, bogate zdobienia, dekoracje. Całość sprawia wrażenie luksusu i przepychu. Ostatnim punktem zwiedzania jest wejście na balkon, z którego można podziwiać panoramę Bukaresztu. Z tego miejsca miał do ludu przemawiać wódź Rumunów, jednak jedyną osobą, która wygłosiła tu mowę, był Michael Jackson. Niestety jego wystąpienie było dość niefortunne, ponieważ pomylił Bukareszt z Budapesztem.

Pałac Parlamentu – czy warto go zwiedzić?

pałac parlamentu panorama

Podczas wycieczki do Bukaresztu nie sposób ominąć pałacu. Budowla robi niesamowite wrażenie zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Do wnętrza parlamentu prowadzi aż 200 stopni! Do budynku wiedzie najbardziej reprezentatywna ulica Bukaresztu kojarzona z paryskimi Bulwarami – Bulevardul Unirii. Po obu jej stronach wyrastają okazałe kamienice, a gdzieniegdzie tryskają fontanny. Warto również zajrzeć m.in. do muzeum, gdzie jedną z ciekawszych wystaw jest ta poświęcona komunizmowi, a także rewolucji i procesom zachodzących po zmianie ustroju. Wycieczka po muzeum to solidna dawka wiedzy historycznej i lekcja o sposobie postrzegania świata przez artystów.kup bilety

Garść przydatnych informacji

pałac parlamentu parlament

 

Planowanie zwiedzania ważnych punktów na mapie Bukaresztu warto rozpocząć od analizy najważniejszych, praktycznych i przydatnych informacji. Oto one:

adres: Strada Izvor 24

041037 Bukareszt

wymagane dokumenty: paszport lub dowód osobisty
winda: brak
udogodnienia dla niepełnosprawnych: brak
zwiedzanie z przewodnikiem: język angielski, rumuński, włoski
czas zwiedzania: ok. 1 godziny
godziny otwarcia: marzecpaździernik 9:00-17:00;

listopadluty 10:00-16:00.

ceny biletów: dzieci do lat 7: bezpłatnie; dzieci 718 lat: 10 lei – kup bilet

studenci do 26 lat: ok. 20 lei; dorośli: 40 lei

dodatkowe opłaty: fotografowanie, filmowanie

 

Najbrzydsza budowla w Europie, czy pomnik świetności kraju? Przekonaj się sam! Podczas podróży do Rumunii koniecznie odwiedź Pałac Parlamentu. To monumentalne dzieło trzeba zobaczyć, aby zrozumieć sprzeczne opinie na temat tego miejsca.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *