Zamek Bran i legenda o Drakuli. Co warto wiedzieć o słynnej budowli?

Zamek Bran to jedno z tych miejsc, których odwiedzenie turyści traktują jako konieczność. Czemu Bran ściąga każdego roku tłumy turystów? Miejsce rozsławiła legenda o żyjącym tu wampirze. Czy rumuński zamek zasłużył na takie zainteresowanie? Sprawdź!

zamek bran
Ocena

Zamek Bran został wybudowany w średniowieczu i mieści się w Transylwanii w Rumunii, na pograniczu historycznego Siedmiogrodu i Wołoszczyzny. Warownia powstała dzięki ustawie Ludwika I Węgierskiego z 19 listopada 1377 roku. Król Ludwik zdecydował o budowie fortecy, która miała strzec przełęczy Bran na ważnym szlaku handlowym, a także pełnić rolę punktu celnego. Przebudowywany i odbudowywany, został podarowany królowej Marii, żonie Ferdynanda, króla Rumunii. Zwrócony przez rząd Rumunii spadkobiercom rodziny królewskiej jest obiektem udostępnionym turystom. Legenda głosi, iż mieszkał w nim hospodar Wład Palownik znany jako Drakula. Co jeszcze warto wiedzieć o tym miejscu?

Zamek Drakuli – zabytek czy turystyczna pułapka?

zamek bran budynek

Zamek w Branie jest niezaprzeczalnie jednym z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych zamków w Europie. Turyści przyjeżdżają tu zwabieni opowieściami o upiornym władcy, jednak większość czuje się rozczarowana, ponieważ trudno tam znaleźć ślady Włada Palownika, zwanego Drakulą. Choć trudno uwierzyć, że mógłby być wampirem, zasłynął jako okrutny i bezlitosny hrabia. Wład stał się bohaterem licznych powieści, powtarzanych, ubarwianych, a w końcu spisanych. Już w 1500 roku po niemieckich miastach krążyło kilkanaście drukowanych historii o wołoskim zbrodniarzu nabijającym ludzi na pal (stąd charakterystyczne przezwisko). Odwiedzający zamek poznają jednak znacznie inną historię miejsca – jej główną bohaterką jest królowa Maria, która uczyniła z zamku luksusową, letnią rezydencję.

Kup bilet online i poznaj prawdziwą historię zamku Drakuli!

Zamek królowej

 

1 grudnia 1920 roku zamek w Branie został przekazany parze królewskiej. Królowa zatrudniła architekta, który w kolejnych latach dokonał wielu zmian w twierdzy. Dziś królewskie komnaty udostępniono do zwiedzania. Co można zobaczyć?

  • komnaty królowej na pierwszym piętrze;
  • ukrytą klatkę schodową łączącą pokoje Marii z trzecim piętrem;
  • Pokój Muzyczny, ulubione pomieszczenie królowej;
  • loggię i Pokój Saksoński;
  • wystawę broni;
  • piece z malowanymi kaflami.

Po śmierci królowej zamek odziedziczyła jej najmłodsza córka. Niedaleko twierdzy wybudowała szpital, nazywając go Szpitalem Serca Królowej.kup bilety

Wład Palownik i zamek Bran inspiracje do napisania książki

zamek bran baszta

Wład Dracula znany z okrucieństwa i wymyślnych tortur został księciem Wołoszczyzny w 1448 roku. To właśnie on stał się inspiracją do stworzenia postaci głównego bohaterem powieści grozy. Dlaczego Bram Stoker jako siedzibę Drakuli wybrał zamek Bran? Co ciekawe, pisarz nigdy nie był w Rumunii i nie odwiedził miejsca, które niezwykle wiernie opisuje w swojej książce. Trzeba jednak pamiętać, że powieść Brama Stokera to fikcja – nie miał on zamiaru podawać faktów historycznych, a jedynie stworzyć opowieść budzącą strach.

Kogo ucieszy wizyta w zamku Draculi?

Na pewno wszystkich miłośników krwawych opowieści, którzy lubią podążać szlakiem ulubionych bohaterów. Choć we wnętrzu zamku trudno znaleźć ślady krwiożerczych stworzeń, pełno ich na zewnątrz. Jarmark odbywający się tuż obok przyciąga turystów bogactwem pamiątek – pełno tu magnesów i drobiazgów z motywem Drakuli. Turystyka kwitnie w tym miejscu, szczególnie w okresie Halloween.

Zwiedzanie siedziby Drakuli w Transylwanii

zamek bran wieża

Historia zamku widoczna jest na każdym kroku. Setki schodów, 60 pokoi wykonanych z drewna, pokaźne zbiory mebli, zbroi i oręża z okresu XIV-XIX wieku, malowane ikony, posągi, srebra, ceramika – to wszystko można obejrzeć w zamku należącym do Habsburgów. Turyści przechodzą przez centralnie położony dziedziniec, podziwiając wieże i wieżyczki oraz małą kapliczkę powstałą dla uczczenia królowej, która uwielbiała swój rumuński zamek.

 

Miasto Braszów, czyli zanim odwiedzisz zamek

Braszów to miasto położone niedaleko miejscowości Bran. Urokliwe miejsce może się poszczycić jedną z najpiękniejszych starówek w Rumunii. Obowiązkowym punktem wycieczki jest spacer po Rynku Miejskim i wizyta w Muzeum Historii Braszowa. Warto również odbyć spacer najwęższą uliczką Rumunii oraz zajrzeć do tamtejszych sukiennic. Kolejnym etapem wycieczki jest Czarny Kościół, jedna z większych gotyckich świątyń oraz wędrówka wzdłuż murów miasta. Na koniec zwiedzania można wspiąć się (lub wjechać kolejką) na szczyt Tampa, z którego rozpościera się piękny widok na całą okolicę.kup bilety

Najpopularniejsze miejsce w całej Transylwanii – praktyczne wskazówki

zamek bran dół

Planując podróż do zamku Bran, warto zdobyć garść praktycznych wskazówek, które pomogą ułożyć plan wycieczki.

adres: ul. Gen. Traian Mosoiu nr 24, Bran, Rumunia

odległość od Bukaresztu: 200 km

odległość od Braszowa: 30 km

dojazd:  samochodem, pociągiem, autobusem (z Braszowa co 30 min), taksówką
godziny otwarcia: poniedziałek: 12:0016:00;

wtorek-niedziela: 9:0016:00

bilety: dorośli: 45 lei — kup bilet

seniorzy: 35 lei;

studenci: 25 lei;

dzieci: 10 lei;

dzieci do 7 lat: bezpłatnie

dodatkowe atrakcje: średniowieczne narzędzia tortur: 10 lei;

wystawa multimedialna Tunel Czasu: 20 lei

fotografowanie: amatorskie fotografowanie wliczone w cenę biletu

 

Niezależnie od tego, czy zamek Bran był siedzibą krwiożerczego hrabiego, czy też nie, raz opowiedziana legenda przylgnęła do niego i przyciąga turystów każdego roku. Jeśli chcesz poczuć klimat tajemniczości i grozy koniecznie odwiedź to miejsce!


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *