Waluta Szwajcarii cieszy się w Polsce nie najlepszą opinią, ale to przede wszystkim trudnej historii. Jeszcze kilka lat temu większość kredytów walutowych przyznawana była właśnie we frankach szwajcarskich, które miały opinię bardzo stabilnych. Ich cena nieoczekiwanie poszła jednak do góry, a kredytobiorcy musieli radzić sobie ze spłacaniem coraz większych rat. To był błąd systemowy, za który wiele osób zapłaciło z własnej kieszeni. Obecnie franki nie są już tak popularne, choć oczywiście nadal chętnie kupowane – głównie przy okazji zagranicznego wyjazdu.

Frank szwajcarski – najważniejsze informacje

Frank szwajcarski oznaczony jest międzynarodowym kodem CHF. Jest w czołówce najpopularniejszych wymienialnych walut świata. Waluta Szwajcarii wykorzystywana jest przy ponad 3% wszystkich międzynarodowych operacji bankowych. W 2016 roku Szwajcarski Bank Narodowy rozpoczął wymianę banknotów na nowocześniejsze i znacznie lepiej zabezpieczone przed fałszerstwem.

Waluta Szwajcarii – aktualny kurs

Kurs CHF rośnie niemalże nieustannie od pierwszej połowy 2018 roku. Wówczas jego cena wynosiła niewiele ponad 3,50 PLN. To niestety, szczególnie dla kredytobiorców, nieaktualne dane – obecnie za 1 CHF zapłacić trzeba 4,80 PLN. Nie zapowiada się jednocześnie, żeby w najbliższym czasie miało dojść do zauważalnych spadków – sytuacja na rynku walutowym jest niepewne, dlatego dużo bardziej realnym scenariuszem jest dalsze umacnianie się kluczowych dla całego świata walut.

Podział waluty

1 frank szwajcarski to 100 centymów. W obiegu są zarówno banknoty, jak i monety. Gdy pojedziesz do wspomnianego kraju, spotkasz się z następującymi:

  • banknoty: 10, 20, 50, 100, 200, 1000 franków
  • monety: ½, 1, 2, 5 franków oraz 5, 10, 20 centymów.

Warto wspomnieć, że 1000 franków jest banknotem o największej wartości, jeśli chodzi o wszystkie banknoty znajdujące się w powszechnym obiegu w całej Europie.

Wymiana

CHF jest dostępny w praktycznie wszystkich polskich kantorach – zarówno internetowych, jak i stacjonarnych. Zdobycie gotówki przed wyjazdem nie powinno stanowić większego problemu. Eksperci polecają nawet, żeby wymienić złotówki na walutę Szwajcarii jeszcze w Polsce. Z dużym prawdopodobieństwem uda się to zrobić po lepszym kursie niż w samej Konfederacji Szwajcarskiej. Tam złotówki nie są powszechnie dostępne. Jednocześnie w Polsce obraca się dużo liczbą franków, co również wpływa na konkurencyjność ich cen.

Zabezpieczenia

Specjaliści sugerują, że frank szwajcarski jest jedną z najtrudniejszych do podrobienia walut. Wynika to ze wspomnianej już wymiany, którą wprowadził szwajcarski bank w 2016 roku. Projekt nowych banknotów zawierał kilka systemów zapobiegających fałszerstwu, które okazały się niezwykle skuteczne. Nie ma żadnych dowodów na to, żeby w obiegu były podrobione franki szwajcarskie. Kupując walutę Szwajcarii, możesz czuć się bezpiecznie.

Jak płacić na terenie Szwajcarii? Jaka waluta będzie najlepsza?

Jak nietrudno się domyślić, do Szwajcarii najlepiej przyjechać mając w portfelu franki szwajcarskie. Są one akceptowane w całym kraju. Jednocześnie nie ma problemu z płatnościami kartami bankomatowymi oraz kredytowymi. Warto jednak upewnić się przed wyjazdem, że dana karta akceptowana jest w Szwajcarii (bankach, sklepach itp.). Możliwe jest również płacenie euro lub dolarami, ale to kwestia w wielu miejscach opcjonalna, dlatego nie ma gwarancji, że przy użyciu tych walut uda się załatwić wszystkie sprawy. Nie można zapominać, że Szwajcaria nie jest członkiem Unii Europejskiej, a co za tym idzie – Strefy Schengen.

Ceny w Szwajcarii

Szwajcaria, podobnie jak Francja czy Liechtenstein, należy do krajów drogich. Usługi i produkty są w ścisłej czołówce europejskich cen. Z jeszcze większymi wydatkami liczyć trzeba się, podróżując po największych miastach – Genewie oraz Zurichu. Nieco tańsze są Aarau czy St. Gallen, ale ogólnie nie należy spodziewać się małych wydatków.

Najlepiej mieć ze sobą banknoty o nominale 50 i 100 franków szwajcarskich. Można za nie kupić już więcej produktów, a jednocześnie nie będzie problemu z wydawaniem reszty. Takie banknoty są zresztą najczęściej wypłacane w szwajcarskich bankomatach. Pamiętaj jedynie, że gdy z nich korzystasz, naliczana jest (często wysoka) prowizja!

Dobrym wyznacznikiem będzie tutaj zerknięcie na ceny atrakcji turystycznych w Szwajcarii:

  • Kunstmuseum – Bazylea: 16,00 CHF;
  • Kunstmuseum – Berno: 22,00 CHF;
  • Muzeum Narodowe – Zurich: 10,00 CHF;
  • Muzeum Olimpijskie – Lozanna: 18,00 CHF.

Wybierając Alpy szwajcarskie kosztem francuskich, liczyć musisz się z jeszcze większymi wydatkami. To bogaty kraj, gdzie ludzie naprawdę dobrze zarabiają, co przekłada się na ceny – zarówno codziennych produktów, jak i biletów na najciekawsze atrakcje turystyczne. Na pewno więc jadąc do Szwajcarii, musisz być przygotowany na wymianę większej sumy. Warto mieć ze sobą walutę Szwajcarii kupioną w Polsce, ponieważ tak bardziej się opłaca. Wypłacaj gotówkę z bankomatów i banków tylko w ostateczności. Dużo lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z kart płatniczych, które są powszechnie akceptowane, ale jak wiadomo – nie wszędzie.

 

Archiwum: lipiec 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: