Położona na Kaukazie Południowym Gruzja to niewielki, acz piękny kraj, który jest celem wielu turystów. Znajdujące się na pograniczu Europy i Azji państwo zamieszkują niespełna 4 miliony osób.
Jeśli planujesz się tam udać, koniecznie musisz dowiedzieć się na temat systemu monetarnego. Waluta Gruzji, lari, dostępna jest również w polskich kantorach. Czy trzeba ją mieć ze sobą, czy lepiej postawić na jakąś inną, pewniejszą walutę? Sprawdź.
Waluta Gruzji – podstawowe informacje
Do 1993 roku w Gruzji obowiązywały rosyjskie ruble. Rząd tego kraju przeprowadził jednak reformę systemu monetarnego, która doprowadziła do wprowadzenia nowej waluty – kuponi. Nie przerwała ona jednak długo, a już w 1995 roku zaczęto używać lari gruzińskich. Waluta ta obowiązuje w tym kraju aż do dzisiaj. Co ciekawe, banknoty lari produkowane są przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.
Podział waluty
1 lari gruziński (kod GEL) dzieli się na 100 tetri. W obiegu są zarówno monety, jak i banknoty. System walutowy obejmuje:
- banknoty: 5, 10, 20, 50, 100 i 200 lari gruzińskich;
- monety: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 tetri oraz 1 i 2 lari gruzińskich.
Aktualny kurs lari gruzińskich
Waluta Gruzji ma stabilny kurs, choć na początku 2021 roku mocno staniała. Sytuacja jednak unormowała się po kilku miesiącach. Na moment pisania tego tekstu za 1 GEL zapłacić trzeba 1,58 PLN.
Jeśli chodzi o kluczowe dla gospodarki światowej waluty, to za 1 lari gruzińskie zapłacić trzeba około 0,33 dolara amerykańskiego lub euro.
Jaką walutę zabrać ze sobą do Gruzji?
Wyjeżdżasz do Gruzji w 2022 roku? Zabierz ze sobą lari gruzińskie. Są one dostępne w polskich kantorach, a sama waluta ma stabilny kurs. Nie ma większego sensu zabieranie ze sobą euro czy dolarów i wymiana ich na miejscu, ponieważ nie będzie to opłacalne – szczególne, gdy twardą walutę zdecydujesz się kupić w Polsce. Wówczas dojdzie do dwóch wymian, co oznaczać może jedynie straty.
W Gruzji zapłacisz kartą debetową lub kredytową, ale nie wszędzie. Hotele, sklepy w większych miastach – tam są dostępne terminale. W mniejszych miejscowościach, na przykład górskich, może być różnie. Właśnie dlatego powinieneś postawić na gotówkę. Najlepsze są nominały od 20 do 100 lari gruzińskich. Korzystaj z bankomatów, jeśli jest taka potrzeba, ale zwracaj uwagę na stawki prowizji. W Gruzji mogą być duże.
Ceny w Gruzji
Jak już wiadomo, waluta Gruzji jest stabilna i, jak na standardy tej części kontynentu, dość droga. Czy to oznacza, że w sklepach również trzeba przygotować się na wydatki? Zdecydowanie nie! W Gruzji jest znacznie taniej, niż w Polsce – zarówno jeśli chodzi o hotele, jak i produkty pierwszej potrzeby.
Kilka przykładowych cen produktów spożywczych, które można kupić w Gruzji:
- chleb – bochenek: 1,05 GEL;
- masło – kostka: 3,00 GEL;
- jajka – 10 sztuk: 2,90 GEL;
- pomidory – 1 kilogram: 2,00 GEL;
- ziemniaki – 1 kilogram: 2,00 GEL;
- mleko – 1 litr: 3,00 GEL.
Jeśli planujesz wyjechać do Gruzji, postaw na miejscową walutę. Z jej zakupem nie będziesz miał problemu, a na miejscu załatwisz wszystkie sprawy. Korzystaj z płatności bezgotówkowych, ale nie ufaj temu rozwiązaniu bezgranicznie – nie wszędzie są bowiem dostępne terminale płatnicze. Jeśli nie masz takiej potrzeby, nie zabieraj ze sobą euro lub dolarów. Waluta Gruzji powinna być wystarczająca.
Dodaj komentarz