Waluta Rosji – ile obecnie warty jest rubel rosyjski? Kurs, historia i najnowsze doniesienia giełdowe

Gospodarka Rosji po ataku na Ukrainę jest w poważnych tarapatach. Wpływa to również na kurs rubla rosyjskiego. Ostatnie miesiące stoją jednak pod znakiem wzrostów. Czy waluta Rosji przetrwała kryzys wywołany przez wojnę i zagraniczne sankcje?

waluta rosji
Ocena

Wyjazdy do Rosji nie należą ostatnio do najpopularniejszych. Wiele krajów Europy i świata potępiło agresję tego kraju na Ukrainę, wprowadzając liczne sankcje i obostrzenia. Rosjanie zareagowali w podobny sposób. Obecnie państwa zachodnie mniej chętnie współpracują z tym krajem – czy to biznesowo, czy kulturalnie. Całe to zamieszanie sprawiło również, że waluta Rosji znacząco straciła na wartości – przynajmniej na początku wspomnianego konfliktu. Jak to wygląda obecnie?

Waluta Rosji – najważniejsze informacje dotyczące rubla

Waluta Rosji, rubel (RUB), to jedna z najstarszych walut świata. Jej powstanie datuje się na XIII wiek. Miała wówczas stanowić odpowiednik grzywny srebra. W późniejszych wiekach jej znaczenie zmieniało się, ale nazwa funkcjonowała już niezmiennie. Oczywiście obecny kształt tego, czym jest rubel rosyjski, nie ma już większego związku z historią, gdy stanowił odzwierciedlenie w drogich kruszcach. W tym momencie wszystkim, co związane z walutą, zajmuje się Rosyjski Bank Centralny.

Podział waluty

1 rubel to 100 kopiejek. Choć formalnie wciąż wymienia się monety o nominale 1 i 5 kopiejek, w rzeczywistości nie są one już używane. Gdy wyjedziesz do Rosji, spotkasz się z następującymi monetami oraz banknotami:

  • banknoty: 5, 10, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000 rubli;
  • monety: 1, 2, 5, 10 rubli oraz 10, 50 kopiejek.

Kurs rubla rosyjskiego

Jak już zostało wspomniane, rosyjski rubel – choć dawniej niezwykle stabilny oraz często używany w transakcjach międzynarodowych – nie jest obecnie zbyt ceniony na świecie. Podobnie jak wszystko, co związane bezpośrednio z Rosją. Po rozpoczęciu wojny w Ukrainie kurs rubla drastycznie spadł, ale ostatnio zaskakująco się umacnia. Wynika to z zabiegów rosyjskiej władzy, która sztucznie próbuje zwiększyć cenę rubla, a także wciąż dużej sprzedaży ropy i handlu międzynarodowego, który wciąż jest kluczowy dla rosyjskiej gospodarki.

Obecnie 1 RUB kosztuje 0,074 PLN – to dość dużo, choć i tak waluta Rosji zaliczyła ostatnio spadek. Jeszcze nie dawno była na rekordowym poziomie 0,083 PLN. Najlepszym wyznacznikiem tego, jak zmieniało się to w 2023 roku, niech będzie fakt, że przez wiele miesięcy w okresie od 2018 do 2021 roku RUB kosztował w granicach 0,058 PLN, a wahania były niewielkie.

Gotówka, bankomaty i karty kredytowe – jak płacić w Rosji?

Choć cena waluty Rosji się ustabilizowała, sytuacja w tym kraju wciąż jest niejasna. Szczególnie trudna dla osób przyjeżdżających z zachodu. Na pewno dobrze mieć ze sobą gotówkę, ale zdecydowanie lepiej euro i dolary, które będzie można wymienić na miejscu po lepszym kursie, niż ten w Polsce. Bankomaty są ogólnodostępne nawet w mniejszych miejscowościach, ale korzystanie z nich może być obciążone dodatkowymi kosztami.

Karty kredytowe i płatnicze są respektowane w większości miejsc, ale oczywiście nie jest to zasadą. Na pewno zapłacisz nimi w hotelach czy restauracjach. Warto jednak upewnić się, że będą one w Rosji respektowane. Wiele banków zawiesiło swoje usługi w tym kraju. Podobnie sytuacja może wyglądać z bankomatami. Zważywszy na sytuację, najlepiej mieć ze sobą w Rosji twardą walutę.

Ceny

Ceny w Rosji zmieniają się bardzo szybko, a powodem jest wspomniana sytuacja gospodarcza. Niektóre produkty są tańsze niż w Polsce, inne w zauważalnie droższe. Wiele zależy też od miejsca, w którym je kupujesz. Moskwa dla przykładu jest jednym z najdroższych miast na świecie. Na prowincji powinno być natomiast taniej.

Przykładowe ceny podstawowych produktów spożywczych:

  • chleb – bochenek: 35,00 RUB;
  • masło – kostka: 95,00 RUB;
  • ser żółty – 1 kilogram: 500,00 RUB;
  • jajka – 10 sztuk: 61,00 RUB;
  • szynka – 1 kilogram: 450,00 RUB;
  • pomidory – 1 kilogram: 100,00 RUB;
  • mleko – 1 litr: 47,00 RUB.

Sytuacja w 2023 roku

W 2023 roku w Rosji zapanował chaos, który spowodowany jest wojną i wynikającymi z niej konsekwencjami. Inflacja galopuje, a rynek surowców wtórnych został całkowicie zniszczony. Załamanie gospodarcze jest widoczne na każdym kroku. Dlatego właśnie waluta Rosji, choć nie widać tego „na papierze”, również poważnie ucierpiała. Choć władza robi co może, żeby to zatuszować, gospodarka Rosji jest obecnie w fatalnej kondycji.

W momencie, gdy 80 procent zagranicznych firm chce się wycofać z kraju, trudno mówić o pozytywnych prognozach na przyszłość. Tak właśnie jest w Rosji, gdzie roczny przychód w dolarach spada dramatycznie szybko, a rosyjska waluta traci na wartości. Krajowy rynek handlowy jest w strzępach, a kolejne miesiące nie zapowiadają się za dobrze. Podatek dochodowy dla rezydentów i nierezydentów stale rośnie. Ewentualny przyjazd do Rosji najlepiej, jeśli jest taka możliwość, odroczyć. Obecnie Polacy nie są mile widziani w tym kraju. Podobnie jak przedstawiciele wielu innych państw.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *