Stepancminda – gruzińska perełka. Czym zachwyca kaukaskie miasteczko?

Stepancminda jest niewielkim miasteczkiem, jednak to właśnie na nim skupia się uwaga turystów odwiedzających Gruzję. Na czym polega jego wyjątkowość? Czy warto je odwiedzić podczas wizyty w tym kraju? Sprawdzamy!

stepancminda

Gruzja to przede wszystkim Kaukaz, potężne szczyty i doliny, w których ukrywają się miejscowości o ciekawej przeszłości. Najchętniej odwiedzaną z nich jest Stepancminda – niewielkie miasteczko, które robi wielkie wrażenie na zwiedzających.

Stepancminda na mapie Gruzji

stepancminda kościół na górze

Kazbegi (bo taką nazwę nosiło to miasteczko do 2006 roku) leży w północno-wschodniej Gruzji, na wysokości 1750 metrów n.p.m., przy słynnej Drodze Wojennej. Przez miasto przepływa rzeka Terek, będąca jedną z najważniejszych rzek Kaukazu. Takie położenie sprawia, że Kazbegi cieszy się sporym powodzeniem wśród turystów, którzy chcą poczuć magię Gruzji i poznać jej dzieje.

Dlaczego warto odwiedzić to miasteczko?

Stepancminda może się pochwalić długą historią, o której przypominają cenne zabytki. Co zobaczysz na jego terenie? Jakie atrakcje czekają w okolicy? Możesz jed okryć na całodniowej zorganizowanej wycieczce do tego uroczego miasteczka. Kup bilety już dziś!

Zobacz też:
Kachetia w Gruzji. Historia, atrakcje turystyczne

Stepancminda i klasztor Cminda Sameba

stepancminda widok na klasztor

Turyści z całego świata zaglądają do miejscowości Stepancminda z jednego powodu. Jest nim wiekowy monastyr, który na tle góry Kazbek prezentuje się wspaniale. Dlaczego warto zobaczyć to miejsce?kup bilety

Klasztor Cminda Sameba stoi na wysokości 2170 m n.p.m, dzięki czemu jest doskonale widoczny już z daleka. Jego historia zaczyna się w XIV wieku, a długa historia jest kolejnym czynnikiem przyciągającym na jego teren zwiedzających. Prawosławny monastyr Świętej Trójcy pełnił w dawnych czasach istotną rolę. To tu w razie zagrożenia ukrywano najcenniejsze skarby, to tu można było znaleźć bezpieczne schronienie. Dziś jest to z jednej strony ważna atrakcja turystyczna, z drugiej czynna świątynia znajdująca się pod opieką Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego.

Jak dostać się pod klasztor? Możesz wybrać pieszą wędrówkę z centrum miasteczka lub dojechać tu samochodem. Na samo zwiedzane klasztoru zarezerwuj nieco więcej czasu, gdyż spod jego murów roztaczają się niesamowite widoki na okolicę. Warto się nimi nacieszyć możliwie jak najdłużej.

Atrakcje dla aktywnych

Dla osób aktywnych, dawne Kazbegi to przede wszystkim punkt, z którego zaczyna się trekking na Kazbek. Góra ta osiąga wysokość 5054 m n.p.m i jest jednym z najwyższych szczytów Kaukazu. Na jej zboczach czekają takie ciekawostki jak lodowiec Gergeti czy dawna stacja meteorologiczna, obecnie wykorzystywana przez alpinistów jako schronisko.kup bilety

Na Gruzińskiej Drodze Wojennej

Stepancmindę z Tbilisi łączy Gruzińska Droga Wojenna. Jest to trasa, która w poprzek przecina tereny Wielkiego Kaukazu, dzięki czemu osoby przemierzające ją mogą cieszyć się niesamowitymi widokami oraz zabytkami. Na trasie tej zobaczysz m.in.:

  • twierdzę Ananuri, będącą jedną z perełek średniowiecznej architektury w Gruzji;
  • Mcchetę, czyli religijną stolicę Gruzji;
  • Gudauri, będący dziś ważnym kurortem i ośrodkiem sportów zimowych.
Zobacz też:
Kachetia w Gruzji. Historia, atrakcje turystyczne

Jak dotrzeć do Stepancminda?

stepancminda droga do klasztoru

Popularnym sposobem na dotarcie do ukrytego w górach miasteczka jest skorzystanie z marszrutki lub minibusów, startujących z dworca Didube w Tbilisi. Przejazd w jedną stronę kosztuje około 10 GEL, jednak liczba połączeń nie jest imponująca. Możesz też postawić na zorganizowaną wycieczkę, dzięki której zwiedzisz miasteczko Stepancminda, a przy okazji zapoznasz się z innymi atrakcjami Kaukazu. Wiele takich wypraw zaczyna się w Tbilisi – gruzińskiej stolicy, a jednocześnie ważnym ośrodku turystycznym. Kup bilety już teraz!

Gruzja to wymarzony kierunek dla tych, którzy chcą zwiedzać cenne zabytki, a jednocześnie w aktywny sposób spędzać wolny czas. Kaukaskie miejscowości robią wrażenie, a cenne zabytki na tle majestatycznych gór, jak w Stepancmindzie, robią jeszcze większe wrażenie.


Zobacz też:

Zobacz też:
Waluta Gruzji – lari gruzińskie i ich aktualny kurs. Jaką walutę zabrać ze sobą do Gruzji? Podpowiadamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.