Teneryfa – powierzchnia i ukształtowanie terenu malowniczej Wyspy Kanaryjskiej

Czy wiesz, jak duża jest Teneryfa? Powierzchnia łączna jej lądu w rzeczywistości jest niewielka, choć skrywa w sobie wiele pięknych krajobrazów i atrakcji. Nie bez powodu przyciąga do siebie tysiące turystów każdego roku. Sprawdź dlaczego!

teneryfa powierzchnia

Teneryfa (powierzchnia niewiele większa od samego Londynu) to największa Wyspa Kanaryjska. Obszar ten znajduje się na Oceanie Atlantyckim, blisko północno-zachodniego wybrzeża Afryki. Należy on jednak do Hiszpanii. Dlatego mieszkańcy Unii Europejskiej bez problemu dostaną się tam na ciepłe, nadmorskie wakacje. Poznaj, co skrywa w sobie Teneryfa – powierzchnia i ukształtowanie terenu w połączeniu z unikalnym klimatem tworzą jedyne w swoim rodzaju miejsce. Czytaj dalej!

Teneryfa – powierzchnia

Powszechnie wiadomo, że jest to największa Wyspa Kanaryjska. Ale czy wiesz, co to właściwie znaczy? Odpowiedź może cię zaskoczyć. Biorąc pod uwagę popularność Teneryfy, jej mnogość atrakcji oraz zróżnicowanie terenu i klimatu, jest ona naprawdę malutka. Liczy sobie zaledwie 80 km długości i 50 km szerokości w najbardziej wysuniętych punktach. 

Jak widzisz, miano największej” z Wysp Kanaryjskich nie oznacza, że jest ona wielka. Jest to jednak częścią uroku, jakim cieszy się Teneryfa – powierzchnia jej całej wynosi 2034 km². Administracyjnie, obejmuje ona też aż 200 malutkich wysepek. W większości całkowicie nie nadają się one do użytku – są to przeważnie wystające z wody skały. Ich łączna powierzchnia liczy sobie 213 835 m².

Zobacz też:
Teneryfa – windsurfing. Pogoda, szkolenia i ceny. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o aktywnym wypoczynku na tej wyspie

Ukształtowanie Teneryfy

Powierzchnia Teneryfy została ukształtowana w kilku etapach. Jest to wyspa pochodzenia wulkanicznego. Około 30 milionów lat temu z dna oceanu zaczęła wydobywać się lawa, która wstępnie ukształtowała Wyspy Kanaryjskie. Następnie, 7 milionów lat temu, w podobny sposób powstały masywy Adeje, Anaga i Teno. Z czasem na powierzchnię wyspy działały też kolejne erupcje i naturalna erozja. 

W ten sposób powstała piękna Teneryfa, którą można podziwiać do dziś – z wulkanem Teide, ogromnymi masywami skalnymi, ciekawą roślinnością i ciemnymi plażami. Prądy morskie i szerokość geograficzna wyspy sprawiają, że panuje na niej niezwykły klimat. Znajduje się w strefie subtropikalnej. Przy brzegu panuje jednak klimat pustynny, a w głębi lądu – śródziemnomorski.

Położenie, ukształtowanie terenu i powierzchnia Teneryfy łączą się w unikalną całość – tworząc tym samym niepowtarzalne miejsce. Na tej niewielkiej wyspie można wyróżnić aż trzy rodzaje klimatów. Ciepłe temperatury utrzymujące się przez cały rok i piękne plaże z dostępem do przejrzystego morza sprawiają, że Teneryfa (powierzchnia zaledwie 2000 km²!) jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych na całym świecie. Najlepiej samemu przekonać się o jej uroku!

Zobacz też:
Cueva del Viento – poznaj Jaskinię Wiatru na Teneryfie!

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.