Zapamętaj!

  • Szentendre to urokliwe miasteczko w pobliżu Budapesztu, słynące z malowniczych uliczek, zabytkowych cerkwi i kościołów oraz licznych muzeów i galerii sztuki.
  • Bogata historia i wpływy różnych kultur sprawiają, że panuje tu niezwykły klimat przyciągający turystów.
  • W Szentendre warto odwiedzić takie atrakcje jak skansen, Muzeum Marcepanu czy zabytkowy rynek Fo Ter.
  • Dojazd do miasteczka z Budapesztu jest łatwy dzięki pociągom, które kursują regularnie.

Szentendre na Węgrzech – trochę historii

Szentendre jest miastem z bogatą historią sięgającą czasów rzymskich. Początkowo osada nosiła nazwę Ulcisia Castra, ale z czasem przemianowano ją na Castra Constantia. W średniowieczu zaczęła się rozwijać i przeobrażać w istotne centrum handlowe oraz kulturalne. Osiedlali się liczni rzemieślnicy, kupcy oraz artyści, co wpłynęło na charakterystyczny wygląd Szentendre. To Dunaj przyniósł bogactwo, chociaż wiele zmieniła tu okupacja turecka, a obecnie tamtejsze bulwary stanowią ważną atrakcję.

Panuje tu klimat śródziemnomorskiego miasteczka

Można tu dostrzec wpływy wielu kultur. Przez wieki miasto było zamieszkiwane przez Węgrów, Serbów, Niemców oraz Żydów, co zaowocowało niezwykłym połączeniem tradycji oraz stylów architektonicznych. Dzięki temu odwiedzający mają okazję podziwiać barwne kamieniczki, wąskie uliczki oraz piękne cerkwie i kościoły. Panuje tu spokojny, niemal śródziemnomorski klimat, który przyciąga turystów oraz mieszkańców Budapesztu. Szentendre jest też mekką artystów.

Inne ciekawe miejsca to:

szentendre bilety

Poznaj atrakcje pięknego Szentendre i kup bilet już dziś!

Skansen, Muzeum Marcepanu – to warto zobaczyć!

Szentendre słynie z licznych muzeów i galerii sztuki. Warto odwiedzić muzeum Margit Kovács, gdzie można podziwiać unikalne dzieła tej znanej węgierskiej artystki. Innym interesującym miejscem jest Muzeum Kmetty, w którym zgromadzono dzieła Jánosa Kmetty, jednego z najważniejszych węgierskich malarzy XX wieku. Atrakcją Szentednre jest również jedno z pierwszych na świecie Muzeum Marcepanu, Muzeum Wina, a także skansen. Położony jest 4 kilometry od granic miasta, prezentuje dawne wiejskie siedziby.

Te zabytki trzeba zwiedzić!

Spacerując po starówce Szentendre, można poczuć niepowtarzalną atmosferę tego miejsca. Wąskie, brukowane uliczki, kolorowe kamieniczki z drewnianymi balkonami oraz liczne kawiarnie i restauracje sprawiają, że odwiedzający Szentendre czują się jak w bajce. Wędrując po tym niezwykłym miejscu, warto zatrzymać się na chwilę, aby spróbować lokalnych przysmaków, takich jak węgierskie langosze czy leczo. Atrakcją Szentendre trójkątny rynek Fo Ter – odchodzą od niego uliczki, prowadzące do bulwarów, przy której cumują statki białej floty. Na środku rynku znajduje się krzyż morowy, który ustawiono 1763 roku jako wotum dziękczynne za ustąpienie zarazy.

szentendre bilety

Poznaj atrakcje pięknego Szentendre i kup bilet już dziś!

Zabytkowe cerkwie i kościoły

W mieście znajduje się wiele zabytkowych cerkwi i kościołów. Jednym z najważniejszych obiektów sakralnych jest Cerkiew Zwiastowania, Cerkiew Belgradzka czy dawna barokowa Cerkiew Opovacska, obecnie należąca do ewangelików. Warto również zobaczyć barokową świątynię pw. Jana Chrzciciela, która zachwyca swoją fasadą oraz bogatym wnętrzem, a także najstarszy w mieście kościół św. Piotra i Pawła. Datuje się go na przełom XIII i XIV wieku.

Węgierskie tradycje i kultura

Szentendre to również miejsce, w którym można zetknąć się z węgierskimi tradycjami oraz i poznać kulturę. W mieście odbywają się liczne festiwale i imprezy kulturalne, takie jak Dni Szentendre czy organizowany w sierpniu festiwal serbskich. Podczas tych wydarzeń można podziwiać występy zespołów tanecznych, koncerty muzyki ludowej oraz degustować tradycyjne węgierskie potrawy.

Gdzie spać w Szentendre? Noclegi nie tylko w Budapeszcie!

Miasteczko Szentrendre to urocza miejscowość, którą można nazwać węgierskim Kazimierzem. I podobnie jak miasteczko nad Wisłą prezentuje bogatą ofertę noclegową. Znajdziesz tu przede wszystkim klimatyczne apartamenty blisko centrum – na wyciągnięcie ręki są więc tamtejsze knajpki oraz urokliwe kawiarnie. Równie atrakcyjną lokalizację oferują tamtejsze hotele oraz pensjonaty.

– najlepsze noclegi:

Booking.com

Jak dojechać do Szentendre?

Miasteczko Szentendre położone jest 20 km na północ od centrum Budapesztu. Turyści, którzy planują wypoczynek na Węgrzech, zwykle decydują się na podróż samochodem. Jest ona jednak długa i wyczerpujące. Nie każdy zdaje sobie przy tym sprawę, że do stolicy tego kraju można dolecieć z Polski samolotem – bezpośrednie połączenie ma Warszawa, natomiast wybierający inne lotniska muszą szykować się na przesiadkę. Innym korzystnym rozwiązaniem jest pociąg, wprawdzie czas podróży to jakieś 12 godzin, jednak nie trzeba skupiać się na prowadzeniu.

Budapeszt – sprawdź ceny lotów:

Dojazd z Budapesztu do Szentendre

Jak wspomniano, Szentendre jest niezwykle popularne wśród mieszkańców stolicy Węgier. Ma więc dość dobre połączenie z tym miastem. Najkorzystniej jest dojechać tam pociągiem, który wyrusza ze stacji Batthyany ter. Turyści mogą dojechać tam tramwajem, autobusem albo drugą linią metra.

Szentendre to małe miasteczko, które latem tętni życiem. Jeśli lubisz atmosferę sztuki, zwiedzanie galerii i muzeów, a także spacery krętymi uliczkami, na pewno zakochasz się w tym miejscu. Przyjedź i sprawdź, czy rzeczywiście panuje tu klimat jak nad Morzem Śródziemnym!

Archiwum: kwiecień 2023

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: