W mieście Budapeszt termy występują niemal co krok – łącznie w stolicy Węgier wykorzystuje się blisko 500 źródeł. Széchenyi Fürdő to największy kompleks tego typu w Europie. Dzisiejsze łaźnie św. Łukasza (Szent Lukács Gyógyfürdő) są opisywane w dokumentach Cesarstwa Rzymskiego z pierwszej połowy I w. n.e. Liczne właściwości lecznicze mają wody w Termach Gellerta (Gellért Gyógyfürdő) i łaźni tureckiej Rudas (Rudas Gyógyfürdő). Do tego dochodzi 6 dużych oraz kolejne, znacznie mniejsze obiekty.
Budapeszt, Termy Széchenyiego – historia, atrakcje
Leżą w parku Városliget, na wschodnim brzegu Dunaju. Wyróżniają się piękną, neobarkokową architekturą. Od momentu otwarcia w 1881 r. łaźnie i baseny cieszyły się ogromną popularnością wśród mieszkańców Budapesztu. Termy Széchenyiego rozbudowano i zmodernizowano po raz pierwszy już w 1913 r. Od 1963 r. wszystkie niecki są dostępne przez cały rok, włącznie z basenami na otwartym terenie. Tutejsze gorące źródła zawierają m.in.:
- wodorowęglan magnezu;
- wodorowęglan wapnia;
- chlorki;
- fluorki;
- siarczany.
Odwierty do dwóch źródeł termalnych, z wodą o temperaturze przekraczającej 70°C, pozwoliły wybudować wspaniały ośrodek przyrodolecznictwa. 21 różnego typu basenów, szeroki wachlarz zabiegów medycznych, sauny i łaźnie parowe, strefa SPA & Wellness, pijalnia wód mineralnych, do tego multum imprez – od dyskotek po seanse kinowe. Budapesztańskie Termy Széchenyiego produkują również własne mydła. Ręcznie formowane kostki zawierają oryginalne kombinacje miejscowych minerałów z substancjami roślinnymi. Kup bilet do budapesztańskich Term Széchenyiego!
Termy Széchenyiego w Budapeszcie – ceny
Podstawowa wejściówka obejmuje wstęp do głównych części obiektu. Masaże i inne atrakcje SPA są dodatkowo płatne. Niektóre baseny wewnętrzne mogą być zarezerwowane dla grup rehabilitacyjnych. Do Term Széchenyiego w Budapeszcie można wchodzić z dziećmi, które kontrolują swoje potrzeby fizjologiczne, choć nie zaleca się kontaktu z gorącymi, wysokozmineralizowanymi źródłami osobom poniżej 14. roku życia. Ceny wejściówek na baseny:
- bilet na cały dzień – 7100 Ft w dni robocze, 7600 Ft w weekendy i święta;
- bilet popołudniowy – 6800 Ft w dni robocze, 7300 Ft w weekendy i święta;
- karta podarunkowa – 5000 Ft.
Budapeszt, Termy Széchenyiego w stolicy Węgier – bilety
Termy Széchenyiego w Budapeszcie – przydatne informacje
Budapeszt, Termy Széchenyiego – adres | Állatkerti körút 9-11, H-1146 Budapest, Węgry |
Budapeszt, Termy Széchenyiego – godziny otwarcia |
|
Budapeszt, Termy Széchenyiego – cena | od 6800 FT/os. – zarezerwuj bilety online! |
Budapeszt, Termy Széchenyiego – dojazd | W pobliżu Széchenyi Fürdő znajduje się wiele przystanków komunikacji publicznej, np.:
|
Budapeszt, Termy Széchenyiego – dostępność dla osób niepełnosprawnych | Nie dla osób poruszających się na wózkach. |
Budapeszt, Termy Széchenyiego – strona www | https://www.szechenyibath.hu/ |
Zobacz też:
- Széchenyi Gyógyfürdő és Uszoda – największe baseny termalne Węgier. Poznaj kąpielisko, SPA i ceny wstępu do term w Budapeszcie!
- Rejs po Dunaju – Budapeszt od strony rzeki. Wszystko, co musisz wiedzieć o rejsach statkiem po Dunaju w stolicy Węgier!
- Sea Life Melbourne – przenieś się do podwodnego świata Australii
- Dom czekolady Lindt – odwiedź muzeum szwajcarskiej czekolady w Zurychu
- Menara Kuala Lumpur – cennik wejścia i przydatne informacje
- Phare The Cambodian Circus – przedstawienia cyrkowe w Krong Siem Reap w Kambodży!
- Naturalne baseny – Teneryfa i jej zaskakujące atrakcje. Wykąp się w basenie stworzonym przez wulkan
- Ceny w Rumunii – ile kosztuje pobyt w tym kraju?