Zapamiętaj!

  • Sopron to urokliwe miasto na granicy Austrii i Węgier, o bogatej historii sięgającej starożytności.
  • Wśród zabytków warto wymienić kościół św. Jerzego, synagogę, Wieżę Pożarową oraz Dóm Fabriciusa.
  • Miasto otacza malowniczy region winiarski, a niedaleko znajduje się Jezioro Nezyderskie.
  • Sopron oferuje różnorodne noclegi, od hoteli po pensjonaty.
  • Dojazd możliwy samochodem, pociągiem lub autobusem, z przesiadkami.

Sopron – historia miasta

Sopron to miasto o bogatej i fascynującej historii, której korzenie sięgają czasów starożytnych. Położone na północnym zachodzie kraju, przy granicy z Austrią, przez wieki pełniło rolę ważnego ośrodka handlowego i kulturalnego. Pierwsze ślady osadnictwa w rejonie Sopronu sięgają epoki brązu, około 1800 roku p.n.e. W okresie rzymskim, w I wieku n.e., na terenie miasta powstała osada o nazwie Scarbantia. Była to ważna stacja na szlaku handlowym prowadzącym z Akwincum (dzisiejszy Budapeszt) do Carnuntum (obecna Austria). Status wolnego królewskiego miasta Sopron zyskało pod koniec XIII wieku.

Na Węgrzech nie brakuje ciekawych miasteczek. Należą do nich między innymi:

  • Tihany;
  • Keszthely;
  • Szentendre.

Rozkwit Sopronu

W średniowieczu Sopron zaczął rozkwitać. Stał się ważnym ośrodkiem handlowym. W XVI wieku, podobnie jak wiele innych miast węgierskich, dostało się pod panowanie Habsburgów. Nadal się rozwijało, stając się ważnym ośrodkiem administracyjnym oraz kulturalnym. W XVII i XVIII stuleciu wzniesiono liczne pałace i kamienice, które do dziś zdobią Stare Miasto. W XIX wieku Sopron doświadczył znacznego wzrostu gospodarczego, przede wszystkim dzięki rozbudowie linii kolejowych i przyłączeniu miasta do ogólnoeuropejskiej sieci transportowej. Spowolnienie przyniosły wojny oraz dostanie się Węgier pod wpływ komunistów.

Zwiedzanie Sopronu – najpiękniejsze zabytki

Sopron to fascynujące miasto o bogatej historii, które kryje w sobie wiele zabytków i atrakcji turystycznych. Spacerując po jego urokliwych uliczkach, można podziwiać piękno architektury oraz odkrywać fascynujące historie związane z tym miejscem.

Kościół św. Jerzego

Kościół św. Jerzego to jedno z najstarszych miejsc kultu w mieście, którego początki sięgają XII wieku. Wewnątrz kościoła można podziwiać cenne zabytki sztuki, takie jak romański portal wejściowy, gotycki ołtarz czy barokowy ambona. Kościół św. Jerzego to również miejsce, gdzie odbywają się liczne koncerty muzyki klasycznej. Inne ważne świątynie to m.in. Kościół Kozi, Kościół św. Michała czy dawny kościół urszulanek.

Synagoga

Synagoga w Sopronie to zabytkowy budynek pochodzący z XIX wieku, który przez wiele lat pełnił funkcję centrum kulturalnego i religijnego lokalnej społeczności żydowskiej. Obecnie synagoga jest wykorzystywana jako centrum wystawiennicze, gdzie można zobaczyć różnorodne wystawy, jak również uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych.

Wieża Pożarowa

Prawdziwym symbolem miasta jest Wieża Pożarowa (Tűztorony), która wznosi się przy głównym placu miasta (Fő tér 5). Początkowo pełniła funkcję strażnicy miejskiej oraz obiektu obronnego, mającego na celu ochronę mieszkańców przed najazdami i pożarami. W późniejszych wiekach, wraz z rozwojem miasta, wieża była rozbudowywana i unowocześniana. W XIII wieku, w czasach panowania dynastii Árpádów, wieża została przekształcona w gotycką bramę miejską. Za panowania Habsburgów, dokonano kolejnej przebudowy, nadając wieży cechy stylu renesansowego i barokowego. Obecnie mieści się tu Muzeum Historii Miasta, a w pobliżu znajdują się pozostałości średniowiecznych murów miejskich. 

Dóm Fabricius

Dóm Fabriciusa należy do najpiękniejszych budynków w mieście. To piękny przykład architektury barokowej, z której słynie Sopron, charakteryzującej się bogatymi dekoracjami, symetrią oraz dbałością o detale. Budynek składa się z trzech kondygnacji, z których każda zdobiona jest innymi ornamentami i motywami. Na parterze znajdują się szerokie, kamiennymi portalami, które pierwotnie służyły jako wejścia do warsztatów rzemieślniczych i sklepów. Na pierwszym piętrze widoczne są okna z ozdobnymi opaskami, a na drugim piętrze – mniejsze okna z prostymi obramowaniami.

Sopron dla aktywnych – Jezioro Nezyderskie

Jezioro Nezyderskie (węg. Fertő tó, niem. Neusiedler See) to największe jezioro na granicy Austrii i Węgier, stanowiące ważny element krajobrazu i atrakcję turystyczną regionu Sopron. Jezioro, otoczone przez malownicze tereny, bogate w różnorodność fauny i flory, przyciąga miłośników przyrody, sportów wodnych oraz wypoczynku na świeżym powietrzu. Woda w jeziorze jest słona, co stanowi rzadkość w Europie Środkowej i wpływa na specyficzny ekosystem tego obszaru.

To unikatowe miejsce

W 2001 roku utworzono tu rezerwat biosfery UNESCO, który obejmuje Jezioro Nezyderskie wraz z okolicznymi terenami. Obszar ten charakteryzuje się wyjątkową różnorodnością gatunków roślin i zwierząt, a także unikatowym krajobrazem, obejmującym strefy bagienne, trzcinowiska i lasy. Wokół Jeziora Nezyderskiego biegnie ścieżka rowerowa.

Sprawdź, co zwiedzić w najbliższej okolicy

Zwiedzając miasto, warto poznać jego smaki – a zwłaszcza pochodzące z regionu winiarskiego Sopron wina. Położony jest na przedgórzu Alp, co sprawia, że jego krajobraz jest wyjątkowo malowniczy, z pagórkowatymi wzgórzami porośniętymi winnicami oraz urokliwymi wioskami i miasteczkami. Klimat tego obszaru jest umiarkowany, z chłodnymi zimami i ciepłymi, ale niezbyt gorącymi latami. Warunki te sprzyjają uprawie winorośli, a także zachowaniu naturalnej równowagi ekosystemów. 

Główne odmiany winorośli i wina

Region winiarski Sopron znany jest przede wszystkim z produkcji win czerwonych, zwłaszcza z odmiany zweigelt (lokalnie nazywanej kékfrankos). Wina te charakteryzują się intensywnym, rubinowym kolorem, bogatymi aromatami owoców leśnych, przypraw oraz nutą dębu. Ponadto w regionie uprawiane są także inne odmiany winorośli, takie jak merlot, cabernet sauvignon czy pinot noir, a także białe odmiany, takie jak chardonnay czy sauvignon blanc.

Jakie noclegi i hotele w mieście są dostępne dla turystów?

W miejscowości Sopron można znaleźć wiele interesujących ofert noclegowych. Na turystów czekają piękne hotele – w tym jeden położony 3,5 km od centrum, zajmujący dawny klasztor – oferują nie tylko pokoje z łazienkami, ale też inne udogodnienia, jak śniadanie w cenie noclegu czy centrum fitness. W Sopronie można wynająć również pokoiki w klimatycznych pensjonatach lub apartamenty, które zapewniają poczucie prywatności.

Jak dojechać do Sopronu?

Z Polski do Sopronu można dojechać samochodem lub środkami transportu publicznego – konieczne są przesiadki. Najszybszym rozwiązaniem jest samolot, a najbliższe lotniska znajdują się w Wiedniu (65 km), Bratysławie (100 km) oraz Budapeszcie (ponad 200 km). W kolejnym etapie podróży najlepiej wybrać pociąg, zwłaszcza jeśli punktem wyjazdowym jest austriacka lub węgierska stolica. Sopron posiada dobrze rozwiniętą sieć kolejową, która łączy miasto z innymi większymi miastami na Węgrzech oraz z sąsiednimi krajami. Bezpośrednie połączenia kolejowe są dostępne z takich miast, jak Budapeszt, Győr czy Wiedeń. Działa tu również dworzec autobusowy, łączący miasto z najważniejszymi lokalizacjami.

Sopron to miasto, które posiada wiele zabytków i atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć podczas wizyty. Spacerując po jego uliczkach, można podziwiać piękno architektury oraz zanurzyć się w fascynującej historii tego miejsca. 

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: