Siedem Jezior Rilskich – Bułgaria i pomysł na niezwykłą wędrówkę

Dlaczego warto odwiedzić Siedem Jezior Rilskich? Bułgaria najczęściej kojarzy się z nadmorskimi kurortami, jednak i tu znajdziesz miejsca niezwykłe, tajemnicze jak polodowcowe jeziora. Leżą one w Parku Narodowym Gór Riły i co roku przyciągają tłumy turystów.

Siedem Jezior Rilskich Bułgari

Jeziora Rilskie leżą w jednej dolinie na wysokościach od 2100 a 2500 m n.p.m.  Usytuowane są jedno pod drugim i połączone licznymi strumieniami. Już od października pokrywa je gruba warstwa lodu. Zamarznięte bywają aż do czerwca, dlatego, jeśli planujesz wizytę w tym niezwykłym miejscu, najlepiej wybierz się tam latem (lipiec-wrzesień). Wszystkie siedem jezior zobaczysz w ciągu jednego dnia. Nie wahaj się i kup bilet na wycieczkę!

Siedem Jezior Rilskich – Bułgaria z innej perspektywy

Każde jezioro otrzymało swoją nazwę od kształtu lub innej charakterystycznej cechy. Wybierając się na wyprawę w tę okolicę poznasz wszystkie po kolei:

  • Jezioro Dolne;
  • Jezioro Ryby;
  • Jezioro Botaniczne;
  • Jezioro Bliźnięta;
  • Jezioro Nerka;
  • Jezioro Oko;
  • Jezioro Łzy.

Aby rozpocząć wyprawę wokół siedmiu niezwykłych jezior, wystarczy dotrzeć wyciągiem krzesełkowym do schroniska Rilski Ezera położonego na wysokości 2163 m n.p.m. i dalej kierując się niebieskim szlakiem dojść do celu. Trasa nie jest wymagająca, jednak jeśli chcesz zobaczyć wszystkie jeziora, przygotuj się na kilkugodzinną wędrówkę. Podczas wycieczki będziesz podziwiać widoki oraz ciekawe okazy występującej tam roślinności. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą cieplejszy strój, bo nawet latem może cię tu zaskoczyć niska temperatura i zalegający śnieg.

Zobacz też:
Bułgaria – waluta i jej aktualny kurs. Jaką walutę zabrać ze sobą na wyjazd do Bułgarii?

Siedem Jezior Rilskich – pomysł na wycieczkę krajoznawczą

Wyprawa szlakiem Jezior Rilskich wiedzie wśród osuwisk, dolin, grani. Stoki poprzecinane są strumykami, wodospadami, potokami. U wybrzeży jednego z jezior co roku zbierają się członkowie tzw. Białego Bractwa, by świętować nadejście nowego roku. Najważniejszą prawdą, jaką głoszą jest konieczność życia w zgodzie z naturą. Góry Riła stały się miejscem świętym, do którego tłumnie przybywają każdego roku. 

Jezioro Oko jest najgłębszym z siedmiu zbiorników, natomiast Jezioro Łza słynie z krystalicznie czystej wody. Jezioro Botaniczne przypomina kształtem trójlistną koniczynkę, a Bliźniacze przedzielone jest przewężeniem. Nad brzegiem najpłytszego jeziora, Rybnego, stoi słynne schronisko Sedemite Ezera. Najniżej położone jest Dolne Jezioro.

kup bilety

Siedem Jezior Rilskich Bułgaria – cena

 

Transport do Siedmiu Jezior z Sofii  od 140 PLN za osobę
9-godzinna wycieczka z Sofii od 278 PLN za osobę
Całodniowa wycieczka z przewodnikiem; wyjazd z Sofii od 575 PLN za osobę

Siedem Jezior Rilskich Bułgaria – bilety

Siedem Jezior Rilskich Bułgaria – najważniejsze informacje 

 

Jak dotrzeć?
  • najszybsza trasa: z miasta Sapareva Banya drogą 6206;
  • dojechać można z Sofii, Pernika, Blagoevgradu;
  • kolejka krzesełkowa znajduje się 9 km od miejscowości Panichishte
Opłata za wejście do Parku bezpłatnie
Kolejka linowa  trasa ok. 2 km, 20 min. podróży
Co warto zobaczyć w okolicy? Rilski Monastyr
Zobacz też:
Ceny w Bułgarii – ile zapłacisz za wakacje nad Morzem Czarnym? Sprawdź listę potencjalnych wydatków!

 


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *