Lew bułgarski to waluta z długą historią. Jednocześnie taka, która od bardzo dawna utrzymuje wysoki kurs. Planując wyjazd – czy to wakacyjny, czy biznesowy – będziesz musiał zainteresować się jej zakupem. Warto więc wiedzieć, jak podejść do tego tematu, a także dowiedzieć się, jakimi zwyczajami rządzi się Bułgaria.
Waluta jest sprawą priorytetową, ponieważ nie wszystko da się załatwić bez użycia gotówki. Wybierasz się do Bułgarii? Zapoznaj się z naszym poradnikiem!
Lew bułgarski – informacje o walucie
Lew bułgarski ma długą historię, a pierwszy raz taka jednostka monetarna pojawiła się w 1881 roku. Jest ważna dla Bułgarów, którzy cały czas nie wyrażają zgody na przystąpienie do strefy euro.
Są członkiem Unii Europejskiej od 2007 roku, więc okazji było naprawdę dużo, ale nic w tej sprawie się nie zmieniło. Nie powinno to dziwić również dlatego, że lew bułgarski jest naprawdę silną walutą, która ma spore znaczenie w procesie transakcyjnym na arenie międzynarodowej.
Podział waluty
1 lew bułgarski (BGN) dzieli się na 100 stotinek. W obiegu są zarówno monety, jak i banknoty. Gdy będziesz w Bułgarii, walutę spotkasz w następujących nominałach:
- banknoty: 2, 5, 10, 20, 50, 100 lewa;
- monety: 1 lew oraz 1, 2, 5, 10, 20, 50 stotinek.
Ciekawostką są 2 lewy, który w Bułgarii występują zarówno jako monety, jak i banknoty. Oczywiście funkcjonują zamiennie i mają dokładnie taką samą wartość.
Bułgaria – waluta i jej kurs
Jak już zostało wspomniane, lew bułgarski jest silną europejską walutą. W momencie pisania tego tekstu za 1 BGN zapłacić trzeba 2,46 PLN. To zaskakująco dużo, ale waluta Bułgarii umocniła się w ostatnim czasie, natomiast złotówka osłabiła. Efektem jest wzrost kursu wymiany waluty.
Od marca 2022 cena lewa bułgarskiego regularnie rośnie, a powodów takiego stanu rzeczy jest dużo. Ostatnie wahania to oczywiście efekt zawirowań na politycznej mapie Europy, a także kryzysu gospodarczego, który dopadł wiele krajów. Na pewno jednak należy docenić bułgarską walutę, która mimo niesprzyjających okoliczności, ciągle utrzymuje wysoki kurs.
Obecnie za 1 BGN trzeba zapłacić 0,51 EUR. W takim samym stosunku przelicza się obecnie cenę w USD.
Jaką walutę zabrać ze sobą do Bułgarii – lewy czy euro?
Lewa bułgarska to silna i akceptowana w całym kraju waluta, dlatego zdecydowanie najwygodniejszym wyborem jest używanie bułgarskiej waluty. Zakup odpowiedniej ilości w Polsce nie powinien stanowić problemów, ponieważ znajduje się ona w większości kantorów – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.
Eksperci zalecają, żeby zabierać ze sobą banknoty o nominałach 20 i 50 lewa, ponieważ można za nie kupić już sporo różnych dóbr, a miejscowi sprzedawcy nie będą mieli problemu z wydawaniem reszty. Pierwszy banknot to równowartość około 50, natomiast drugi 100 zł. Nawet w Polsce z takimi nominałami najwygodniej robi się zakupy i załatwia sprawy.
W Bułgarii możliwa jest wymiana PLN na BGN, ale nie wszystkie kantory mają od ręki dostępną polską walutę. Bezpieczniejszym rozwiązaniem, jeśli nie chcesz mieć całej gotówki w lewach, będzie zabranie euro lub dolarów. Te zawsze łatwo wymienić. Kurs w Bułgarii powinien być satysfakcjonujący. Postaraj się nie przywozić do Polski lewa w bilonie – nie jest on przyjmowany, a jego wymiana jest praktycznie niemożliwa.
Bankomat, gotówka czy płatność kartą?
Dostępność bankomatów w Bułgarii jest bardzo duża – szczególnie w większych miastach oraz kurortach. Nieco gorzej jest w małych miejscowościach, ale nie jest to duży problem. W przypadku wypłaty z polskiego konta naliczona może zostać prowizja, a kwota zostanie przewalutowana na podstawie bankowych kursów. Może to więc oznaczać dodatkowe koszty, dlatego – jeśli nie masz takiej potrzeby, nie korzystaj z bankomatów w Bułgarii.
Płatność kartą jest dostępna w wielu miejscach – sklepach, restauracjach, hotelach. Terminale obsługują najczęściej karty VISA czy MasterCard, ale zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie, upewnij się, że twoja jest obsługiwana w danym miejscu.
Niekiedy bywają z tym problemy, choć raczej sporadycznie. Wydaje się, że w tych okolicznościach gotówka jest najbezpieczniejszym i najwygodniejszym rozwiązaniem, ale oczywiście – to bardzo ważne – niejedynym. Kiedy więc zabraknie ci pieniędzy w bułgarskiej walucie, zawsze są rozwiązania alternatywne.
Ceny w Bułgarii w 2022 roku
W skali europejskiej Bułgaria nie jest drogim krajem. Większość cen produktów pierwszej potrzeby jest porównywalna z tym, co widzimy na półkach polskich sklepów. Jeśli więc wybierasz się na wakacje do Bułgarii i planujesz samodzielne zakupy, nie powinien spotkać cię szok poznawczy.
Ceny podstawowych produktów w Bułgarii:
- chleb – bochenek: 1,35 BGN;
- masło – kostka: 3,25 BGN;
- jajka – 10 sztuk: 2,50 GBN;
- pomidory – 1 kilogram: 2,20 BGN;
- ogórki – 1 kilogram: 1,40 BGN;
- mleko – 1 litr: 2,00 BGN;
- ziemniaki – 1 kilogram: 1,25 BGN;
- makaron – 400 gramów: 1,40 BGN;
- piwo – pół litra: 1,13 BGN.
Widać wyraźnie, że jedne ceny są porównywalne, inne nieznacznie wyższe, a jeszcze inne – niższe. To typowa sytuacja, ale jednocześnie znak, że uogólniając, można w Bułgarii kupić podobne produkty za podobną cenę, jak w Polsce. To ważna wiadomość dla turystów, którzy wolą samodzielnie organizować sobie życie w miejscu, które odwiedzają.
Jeśli chodzi o wyjazd do Bułgarii, waluta jest tematem kluczowym. Podobnie jak wszystkie niezbędne dokumenty. Warto pamiętać, że na teren tego kraju wjedziesz z dowodem osobistym, a paszport nie jest wymagany.
Jeśli postawisz na euro w Bułgarii, na pewno sobie poradzisz, ale niekoniecznie będzie to rozsądne rozwiązanie z ekonomicznego punktu widzenia. Lewa bułgarska to waluta, którą bez problemu kupisz w Polsce – jeśli masz taką możliwość, skorzystaj z niej. Tak będzie najwygodniej.
Dodaj komentarz